Nijolė Sadūnaitė Laisvės į premiją neiškeitė (video, nuotraukos) (40)

Nijolė Sadūnaitė | Alkas.lt nuotr.

Nijolė Sadūnaitė | Alkas.lt nuotr.

Sausio 13 d. minint 27-ąsias Laisvės gynėjų dienos metines, laisvės gynėjai, politinei kalinei, vienuolei, Lietuvos Sąžinei – Nijolei Felicijai Sadūnaitei įteikta Laisvės premija. Nenutildyta ir nepalaužta žiaurių sovietinių budelių, tikros, neproginės, Lietuvos Laisvės Gynėja ištaiginguose Seimo rūmuose susirinkusiems neužmirštuolių gerbėjams pagyrų ir padėkų nežėrė.

Priėmusi laisvės statulėlę, N. Sadūnaitė į susirinkusius  prabilo apie šių dienų Lietuvos laisvės skaudulius, tiksliau apie vieną iš jų, tapusį simboliniu visų Lietuvos valdžios ir Tautos galių ir negalių išraiška – Valstybės smurtą prieš Garliavos mergaitę Deimantę Kedytę ir jos gynėjus.

„Buvau tiesos pusėje slogiais okupacijos metais, ir dabar stengiuosi laisvoje Lietuvoje išlikti toje tiesos pusėje. Siekdama tiesos ir teisingumo kovoju už laivę nuo melo, nuo baimės, nuo kitaminčių persekiojimo, nuo prisitaikėliškumo ir veidmainystės“, – gavusi apdovanojimą sakė N. Sadūnaitė.

„Neužmirštuolininkai“ įteikia Laisvės premiją Nijolei Sadūnaitei | lrs.lt, Dž. G. Barysaitės nuotr.

„Neužmirštuolininkai“ įteikia Laisvės premiją Nijolei Sadūnaitei | lrs.lt, Dž. G. Barysaitės nuotr.

Prievarta Garliavoje | Alkas.lt nuotr.

Prievarta Garliavoje | Alkas.lt nuotr.

„Daug skaudulių ir neteisybės matau šiandieninėje Lietuvoje. Prašau man atleisti, kad šią mus visiems taip brangią dieną dabar su jumis pasidalinsiu ne džiaugsmais, o tuo kas man neduoda ramybės,  neleidžia visa širdimi džiaugtis Lietuvos laisve. Tikriausiai nujaučiate, kad kalbėsiu apie tragišką laisvoje Lietuvoje gimusios Deimantės Kedytės likimą kuriame kaip vandens lašelyje atsispindi Lietuvos teisingumo situacija, deja, labai liūdna situacija. Niekada neužmiršiu šiurpaus  2012 metų gegužės 17-osios ryto, kai valstybės vardu, dalyvaujant 240 ginkluotų ir kaukėtų pareigūnų, iš  gimtųjų namų, kur užaugo, buvo išnešta klykianti laužomom kojom, tuomet aštuonerių metukų Deimatė Kedytė. O atėję jos sergėti nuo pražūties, vien Lietuvos himnu ir malda apsiginklavę žmonės, kaip Sausio 13-ąją nakčia prie Seimo pažeminti, suluošinti o dabar jau ir nuteisti… ir dar teisiami. Be galo gerbiama moteris Laima Bloznelytė-Plėšnienė, apie kurią čia Seime amžiną atilsį Algirdas Patackas su priesaika pasakė: „Garbės žodis, aš ją pažįstu 50 metų. Geresnio, kilnesnio doresnio, žmogaus savo gyvenime nesutikau. Sušaudyk – ji nemeluos“. Ir ją iki šiol tampo po teismus…“ – drąsiai ir atvirai kalbėjo N. Sadūnaitė ir reikalavo iš Seimo salėje susirinkusių ir neužmirštuoles prisisegusių valstybės vadovų – prezidentės, premjero iki vasario 16-osios atsakyti, kur šiuo metu yra mergaitė – ir ar ji dar gyva…

Pasibaigus Laisvės premijos skyrimo iškilmėms, praeidama pro N. Sadūnaitę prezidentė Dalia Grybauskaitė pasilenkė prie laisvės kovotojos ir kažką pašnibždėjusi jai į ausį išėjo iš Seimo salės… Tuomet N. Sadūnaitė vėl priėjo prie mikrofono ir  pasakė, kad prezidentė prisipažino nežinanti ir niekada nežinojusi kur yra Deimantė Kedytė. N. Sadūnaitė dar spėjo retoriškai paklausti: „Kas žino?..“ ir tuomet Seimo operatoriai skubiai išjungė garsą…

Nijolės Sadūnaitės kalba:

Felicija Nijolė Sadūnaitė gimė 1938 m. liepos 22 d. Kaune. 1955 m. baigė Anykščių Jono Biliūno vidurinę mokyklą. 1956 m. tapo Švč. Nekaltai Pradėtosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos nare. Nenorėdama išsižadėti religinės praktikos, dirbo sekretore mašininke, gamyklos darbininke, skaičiavimo centro perforuotoja, baigusi medicinos kursus – Vilniaus kūdikių namuose.

1974 m. suimta, 1975 m. nuteista už „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ dauginimą ir platinimą. Šešerius metus kalėjo Mordovijoje, ištremta gyveno Rytų Sibire. 1980 m. grįžusi į Lietuvą vėl įsitraukė į „Kronikos“ leidybą: rinko žinias, pristatydavo jas redaktoriui, redagavo, daugino, gabeno leidinį į Maskvą, iš kur jis pasiekdavo Vakarus. Dėl KGB persekiojimo vienuolė nuolat slapstėsi, ne kartą buvo suimta ir tardoma.

1987 m. rugpjūčio 23 d. su Antanu Terlecku, Vytautu Bogušiu ir Petru Cidziku surengė mitingą prie Adomo Mickevičiaus paminklo paminėti Ribentropo-Molotovo paktą. Mitinge po ilgų priespaudos dešimtmečių buvo viešai sugiedotas Lietuvos himnas.

Nuo 1988 m. Lietuvos Helsinkio grupės narė. Ji yra išleidusi knygų apie KGB metodus ir kovą už tikinčiųjų pamintas teises Lietuvoje.

Iškilmingas Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo iškilmės | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Iškilmingas Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir Laisvės premijos įteikimo iškilmės | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Laisvės premijos laureatai:

2011 m. Sergejus Kovaliovas, Rusijos kovotojas už žmogaus teises
2012 m. Antanas Terleckas, Lietuvos laisvės lygos įkūrėjas
2013 m. Arkivyskupas Sigitas Juozas Tamkevičius, kovotojas už Lietuvos laisvę ir žmogaus teises, pogrindinės spaudos leidinio – Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika – steigėjas ir redaktorius
2014 m. Adamas Michnikas, Lenkijos visuomenės veikėjas, disidentas, vienas iš „Solidarumo“ lyderių, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiasis redaktorius
2015 m. Premija nepaskirta, nesutarus dėl laureato
2016 m. Vytautas Landsbergis, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas, pirmasis faktinis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, ir Valdas Adamkus, prezidentas
2017 m. Nijolė Sadūnaitė, disidentė, laisvės kovotoja, politinė kalinė.

Laisvės premija teikiama kasmet sausio 13-ąją per iškilmingą Laisvės gynėjų dienos minėjimą. Ji siekia 5 tūkst. eurų.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

40 komentarų

 1. Vidmantas:

  VISADA, VISAIS LAIKAIS – TĖVYNĖS, TIESOS, LAISVĖS IR TIKĖJIMO SARGYBOJE. TRAPI MOTERIS – IR NEPALAUŽIAMA KARŽYGĖ – TOKIA BUVO, TOKIA IR IŠLIKO.

  • Provokatorė.:

   2012 04 26 23:01,Arvydas. Aferistė „teisėja“ Venckienė, kaip pažymėjo prezidentas Valdas Adamkus, suvienijo Linčo teismo rėmėjus Lietuvoje, o tai yra valstybės pagrindų griovimas, neteisinės, totalitarinės sistemos kūrimas. Posovietinėje Lietuvoje yra problema: Ar galima leisti siautėti primityviems žudikams narkomanams kedžiams, ar galima leisti siautėti žudiko seseriai, klastingai pagrobusiai žudiko aukos vaiką? Ar galima leisti, vykstant tyrimui, viešai skelbti žeminančią informaciją apie įtariamus asmenis? Ar galima pataikauti kraujo ištroškusiai, Pakaunės miniai, ją sąmoningai klaidinti, kaip tą daro narkomano žudiko bendrininkė , teisėjo vardą žeminanti provokatorė-aferistė Venckienė?

 2. rusas:

  Pagarba Nijolei. Kai nyksta vyrai tautoje ir bijo žodį pasakyti ar kardą pakelti, tuomet kaip senovės Izraelyje iškilo pranašė Debora, pas mus iškilo Nijolė Sadūnaitė!

  Jau žinau už ką balsuočiau Lietuvos Prezidento rinkimuose. Sadūnaitė geriausias Lietuvos Prezidentas.

  Man būtų garbė kreiptis į ją Jūsų Ekscelencija.

 3. Gustavas.:

  LIETUVOS GARBĖ. SĖKMĖS IR SVEIKATOS.

 4. sigitas:

  kas kovojo visa gyvenima o kas laurus pasieme perejunai Sadunaites vietoj pasiusciau valdziadyvius ant keliu raidziu

 5. Post tenebras lux (Po tamsos šviesa):

  Kaip nykiai atrodo mankurtai neužmirštuolininkai ir tie, kurie patamsiuose rezga intrigas prieš mūsų laisvę, Nijolės Sadūnaitės, gyvojo laisvės simbolio fone.

 6. violeta:

  Pažiūrėjau, kam ir kada buvo suteikta ši premija. Pirmiau nei N.Sadūnaitei – lenkui, rusui, porai sąžiningų žmonių ir… galimai KGB-istui (-ams?). O taip….

 7. ALIANDRA:

  OI O KAIP NEPATIKO KAI KAM SESĖS NIJOLĖS KALBA [TAI NE VIETA, TAI NE LAIKAS}.O juk buvo salėje tie ,kurie sukurpė šią niekšybę prieš VAIKĄ,Dabar jau matuojasi prezidento krėslą, ar ne per anksti?Kaip ukrainiečiai pasakytų “Šlovė Lietuvai,Šlovė Sesei NIJOLEI”

 8. Skalvis:

  Kodėl, pirmą kartą, iškilmingo minėjimo netransliavo nei tv, nei radias ? Pagaliau rusai užėmė televizijos bokštą ?

 9. Skalvis:

  Įdėkit kas nuorodą, kur galima Sadūnaitės kalbą išklausyti, prašau. Manau daugelis norėtų. Man nesiseka niekur rasti. Ačiū.

 10. Skalvis:

  Pagarba Alkui ! Bet, o laisvos Lietuvos laisvoji žiniasklaida ?

 11. Kas dėl Sadūnaitės, tai labai daug ką pasakantys yra žodžiai, kuriuos Grybauskaitė išeidama iš Seimo priėjusi prie Sadūnaitės pasveikinusi ją pasakė į ausį, o ši čia pat grįžusi į tribūną juos pakartojo per mikrofoną. Ji perdavė, kad Prezidentė jai pasakė, kad niekada nežinojo ir nežino kur yra Kedytė… Taigi kas valdo?!…

  • Skalvis:

   O ką jinai galėjo pasakyti ? Žinau, bet nesakysiu? Apsimesti, kad Kalbos negirdėjo ? Na, gerai, nežino: tai ką ji veikia tuose rūmuose? Stok su plakatu TIESOS lauke ! Negi neturi jokio smalsumo ? Nežinau ir nenoriu žinoti – neįdomu ? Lietuva – žemas lygis: turiu kiršinti pasaulį! Juk ji pasaulio moterų sąrašuose, kaip viena šio laikmečio aršiausiųjų.

  • Aha:

   Viska ji zino, bet meluot – jos antras prigimimas. Taigi, prisiminkit, kai tik Valantinas uzejo pas ja , byla staigiai buvo isspresta “taip, kaip reikia”. Ir visi, kas prie to prisidejo, pakilo pareigose. Ir kaip pati “ponia” pasake “viskas, atsizvelgiant i vaiko interesus”…

   • Dėl mergaitės yra ne taip paprasta, kaip manote. Pagal Konstituciją Prezidentas ir Teisėsauga yra atskiros valstybės valdžios, kiekviena yra atsakinga už jai Konstitucijos priskirtą sritį. Būtent tai ir pademonstravo Grybauskaitė pasakydama, kad ji niekada nežinojo ir dabar nežino kur yra mergaitė. Tai – teisėsaugos valdžios kompetencija. Taigi išeitų, kad Sadūnaitė mergaitės klausimu kreipėsi ne į tą valdžią. Gi ta valdžia – teisėsauga, kurią dertų klausti. Tačiau ši, regis, yra į tą klausimą atsakiusi, kad mergaitė yra atiduota jos motinai. Tad, tikėtina, kad teisėsaugai teks tik pakartoti tai, ką ji yra pasakiusi prieš kelis metus. Kad teisėsauga iš naujo susidomėtų mergaite, reikalingi kokie nors nauji, konkretūs su jos teisių pažeidimu susieję faktai. Taigi iš didelio debesio gali būti mažas lietus…

 12. VISGI:

  Liaudies išmintis teigia – Kur du pešasi laimi trečias.O čia? Neringai apkaltinus Stankūnaitę mergaitės pardavinėjimu pedofilams pastarosios globa privalėjo būti patikėta tretiems asmenims o ne kaltinimą iškėlusiai pusei.

 13. markas:

  “Geriausia”, tai nuotraukose pranckecis. Ir Gerb. N. Sadūnaitei reveransus daro, ir neužmirštuolę įsisegęs… “I vašim, i našim”, – toks visada besišypsantis “teigiamas” herojus… Fu!

  • mociute:

   nesveikas puolimas pries nuostabiai grazias lauku ir darzeliu geles – neuzmirstuoles, kurios ir daugumoje Vakaru Europos valstybiu yra atminties simbolis – tikrai yra nesveikas!
   Britai turi labai grazia svente – visu zuvusiu visuose karuose pagerbimo diena kiekvienais metais ta lapkricio sekmadieni kuris arciausiai lapkricio 9 dienos Londone ir kitose Britanijos vietose vykta pagerbimas paciu auksciausiu lygi – H&M Elizabeth ir visa karaliska seima bei visi vyriausybes nariai ir visi visi britai ir net sveciai nuo spalio pradzios kiekvienas segi raudonu aguonu ziedus – pagarbos zuvusiems simboli
   Raudonu aguonu vainikais pagerbiami ir paminklai o Westminsterio katedros prieigos iki pat britu parlamento pasipuosia baltais mediniais kryzeliais ir raudonai aguonu ziedais
   Ispudinga.
   Beje tokiais paciais raudonu aguonu ziedais bei vainikais kasmet minint Antihitlerines koalicijos issilaipinima Belgijos ir Olandijos bei Prancuzsijos vietose ir ten zuvusius pagerbiama irgi raudonu aguonu ziedais bei vainikais

   • Vilė:

    mociute,
    mūsų Sausio 13 yra unikali, jokie nuvalkioti simboliai čia netinka, juo labiau tokie, kaip nezabudkė, kuri reiškia ir mirusių masonų atminimą, ir Alzheimerio liga segančiųjų slaugytojų draugiją, ir dar kaži ką.
    Aš noriu ženklelio, kuris vaizduotų Laisvės angelą mūsų trispalvės fone. Man Sausio 13 simbolis yra Masytės atliekama daina “Laisvė”, kuri tą naktų per radiją skambėjo gal 40 kartų.

 14. Skalvis:

  Lietuva nyksta ir velkasi Europos užpakalyje ne todėl, kad ją valdo karo maro mafija, bet ją valdo moraliniai iškrypėliai, nes joje gyvena ( neskaitant pavienių asmenų) tik asilai ir kiaulės. Kaip sakė grb. Sadūnaitė: apmaudžiausia, kad niekas neateina palaikyti. Visi abejingi. Kokią valstybę gali sukurti tokia visuomenė ?!?

 15. mociute:

  is kur gi tokia neapykanta nuostabiai lauku gelei – neuzmirstuolei? Juk sio augalo pavadinimas visomis Europos kalbomis skamba vienodai – vokiskai “vergismichnicht”,pansiai ir angliskai o britai is viso turi labai grazu paproti laidotuviu metu dovanoti neuzmirstuoliu seklu pokeli, toks idedamas net i reklamini laidotuviu biuru paketa ir laikoma atminimo gele.
  Neuzmirstuoles labai myliu nuo pat ankstyvos vaikystes iki siolei ir jokios is viso pasulio prabangiausios geles man jos neuzgozia….

 16. ANDRIUS:

  ŠAUNUOLĖ NIJOLĖ, VISIUEMS VALDŽIAŽMOGIAMS TYLUINT SUSIGŪŽUS IŠRĖŽĖ VISĄ TIESĄ VIEŠAI VISAI LIETUVAI IR PASAULIUI. AR NE GĖDA SKVERNELIUI DAR TAIKYTIS Į PREZIDENTUS KAI SU OMONO PAGALBA ĮVYKDĖ TOKĮ ŽIAURŲ SMURTĄ PRIEŠ VAIKĄ IR TAIKIUS GYVENTOJUS. MAN ŠIS BUVĘS GENERALINISA YRA PAČIO ŽEMIAUSIO LYGIO. GĖDA IR PREZIDENTEI, KURI APSIMETA, KAD NIEKO NEŽINO……,.KAS GI IKI ŠIOL GINA PEDOFILŲ KLANĄ?????

 17. Skalvis:

  O ar adamkus ką nors žinojo ? Kas nužudė Pociūną ? Kas pastatė ir kam naudojo slaptus kalėjimus ? Rūpėjo tik užsukinėti kranelius ir amerikos interesus ginti Ką Lietuvos prezidentai iš vis žino ? Kam jie reikalingi ? Užtikrinti karo maro mafijai stogą ? Va tai jie gali, nes jų rankose visos slaptosios, teisės ir jėgos struktūros.

 18. Paukštė:

  Ačiū, Nijolei. Paklausė už mus visus.

 19. stevas:

  Dėl, cituoju: N. Sadūnaitė dar spėjo retoriškai paklausti: „Kas žino?..“
  Kiek kartų beklausau, jei ausys neapgauna, aš girdžiu žodžius “Aš žinau”, o ne “Kas žino?”

 20. Albinas Vaškevičius:

  Įdomu kaip su tuo povandeniniu laivu kurį Sadūnaitė nuvarė? Ar Sovietų Sąjunga jį atgavo?

 21. Stop:

  Dabar laukiu kad Deimantė atsiūs įrašą ir paaiškins kad ji yra laiminga atsikračiusi PATVORINIŲ ir psichiškai nesveikų psichų.

 22. T0mas J.:

  Venckienės ir jos bendraminčių kova D.Kedžio ir pedofilijos byloje nebaigta, Venckienė nerasta ir šioje sudėtingoje istorijoje yra daug neatsakytų klausimų, todėl ji vertinama labai nevienareikšmiškai.
  Pažiūrėkim į kitą bylą, paminėtą Sadūnaitės kalboje – Kusaitės terorizmo bylą. Pažiūrėkim iš šios dienos taško: nenusikaltusią merginą, pradžioje dar nepilnametę, teisėsauga 10 metų kankino moraliai, psichologiškai ir fiziškai.
  10 metų tai darė VSD ir Prokuratūra. Kaip į tai žiūri jau 9 metus už teisėsaugą atsakinga Prezidentė? Būtent ji pagal įstatymus turėjo parinkti ir parinko vadovus ir pavaduotojus organizacijoms, kurių darbuotojai Kusaitę kankino. Ką Prezidentė padarė po to, kai paaiškėjo kad buvo 10 metų kankinamas nekaltas žmogus? Gal tame nėra jokios Grybauskaitės atsakomybės? Teisėsauga daro ką nori su nekaltais žmonėmis – tai ko mes galėjom tikėtis pedofilijos byloje?
  Ir kuo tikėti? Gal teisėsauga?! Gal Prezidente? 😉

 23. Klausimas:

  Kaip doras žmogus gali priimti apdovanojimą iš tokios nemoralios valstybės? Kur moralė?

  • mociute:

   kokia yra – tokia, kokia patys atsikureme.
   Taciau tai MUSU VALSTYBE ir mes ja mylim!
   Ir nera taip jau viskas blogai – paprasciausiai niurgzliu daug…
   Reiketu pavyzdi imti is Seses Nijoles – visada besisypsancios bet suspejancios visur kur reikia uz Lietuva pastoveti
   Lietuva dar nepasveiko po 50 metu tremimu ,zudymu ,niekinimo,plesimo,girdymo taciau kaip greitai Lietuva pagis – priklauso tik nuo musu visu – Lietuvos pilieciu!
   O siap – o kada gi Lietuva gyveno geriau ir buvo saugesne nei dabar?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: