Pasirodė Gudijos baltų žurnalo „Svajksta“ antrasis numeris (3)

Pasirodė Gudijos baltų žurnalo „Svajksta“ antrasis numeris | Svajksta.by nuotr.

Pasirodė Gudijos baltų žurnalo „Svajksta“ antrasis numeris | Svajksta.by nuotr.

2017-ųjų pabaigoje, per Žiemos saulėgrįžos šventę Baltarusijos sostinėje Minske buvo pristatytas „Svajksta“ žurnalo antrasis numeris, kurį išleidžia gudų interneto svetainės Svajksta.by redakcija.

Žurnalas leidžiamas pasitelkud medžiagą, kuri per praeitus metus buvo skelbiama svetainėje Svajksta.by. Pirmą, pilotinį leidinį  Svajksta.by išleido pavasarį, į jį buvo sudėti geriausi 2016 m. rašiniai. Antrįajame žurnalo numeryje skelbiamos įdomiausios 2017 m. „baltiškos“ ir „pagoniškos“ srities naujienos iš Baltarusijos bei kaimyninių šalių ir pasaulio.  Žurnalas „Svajksta“ pateikia pakankamai išsamų metų įvykių vaizdą ir leidžia susidaryti įspūdį ir pajausti tai, kuo gyveno baltų kultūros ir senojo tikėjimo pasekėjai Gudijoje.

„Svajksta“ pirmasis numeris | Svajksta.by nuotr.

„Svajksta“ pirmasis numeris | Svajksta.by nuotr.

Ir pirmame ir antrame „Svajksta“ numeryje yra nuolatiniai skirsniai – „Lietuva“, „Latvija“, „Baltai“, „Tradicija“. Antrojo žurnalo numerio skyrelyje „Pasikalbėjimai“ skelbiamas platus pokalbis su Lietuvos archeologu dr. Vykintu Vaitkevičiumi, apie jo naujausius tyrimus susijusius su gudais ir Gudija.

Žurnalo skirsnyje „Lietuva“  rašoma apie Šatrijos kalną, apie šventę „Mėnuo Juodaragis“, skelbiama medžiaga apie Lietuvos sutartines. Skirsnyje „Latvija“ skelbiamos nuotraukos iš tradicinių kaukių šventės, naujiena apie latviškos monetos su Perkūno atvaizdu išleidimą, žinia apie naują istorinį latvių filmą „Namėjo žiedas“ („Nameja gredzens“).

Skirsnyje „Baltai“ atrandame naujienas ne tik apie Latvijos Lokstenėje įvykusią VII Baltų Krivulę, bet ir apie į rytus nuo Gudijos plytinčias, kadaise baltiškai kalbančiųjų apgyventas, žemes – Tverę, Voronežą, Riazanę, Smolenską. Taip pat pateikiamas išsamus pasakojimas apie 2017-ųjų metų Baltų vienybės dieną Gudijoje – nuotraukos, vietovių sąrašas, plėtra (palyginant su praėjusiais metais, vietovių, kur įžviebė ugnis, skaičius padidėja net dvigubai).

Tarp kitų „Svaikstos“ 2-ojo numerio įdomybių – tekstai apie Velykų kiaušinių senąją prasmę ir apie pavasarinės šventės „Radaunica“ (siejama  su žodžiu „raudoti“), skirtos pagerbti protėvius, baltišką kilmę. Taip pat skelbiami rašiniai apie tai, kaip vasarą Gudijos rytuose Mogiliovo srityjes avanoriai atstatė akmeninį aukurą bei pagal protėvių papročius šventė baltiškas vestuves prie Smurgainių.

Žurnalo redaktorius Alesis Mikus pranešė, kad naująjį  60 puslapių apimties „Svajksta“ numerį 2018 metų pradžioje ketinama pristatyti plačiajai visuomenei Vilniuje ir Rygoje.

Kategorijos: Baltų žemėse, Etninė kultūra, Kultūra, Literatūra, Mes baltai, Naujienos, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: