Lietuvos banko prašoma atlikti tyrimą dėl augančių kainų (0)

ekonomika.lt nuotr.

Ekonomika.lt nuotr.

Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Žygimantas Pavilionis ir Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Lietuvos banko Valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską, prašydami atlikti tyrimą dėl augančių prekių ir paslaugų kainų.

Seimo narių teigimu, kylančias kainas Lietuvos gyventojai laiko viena svarbiausių bėdų. „Eurostato“ duomenimis, kainų lygis Lietuvoje 2016 m. sudarė 62,9 nuoš. Europos Sąjungos (ES) vidurkio. Pavyzdžiui, avalynės ir drabužių kainos Lietuvoje yra netgi vidutiniškai didesnės nei ES vidurkis. Taip pat Lietuvos gyventojai maisto gaminiams vidutiniškai išleidžia kiek daugiau nei ketvirtadalį savo pajamų – beveik daugiausiai Europoje. Didelės kainos neigiamai veikia mažiausias pajamas gaunančių šalies gyventojų perkamąją galią, skatina dar didesnę socialinę nelygybę.

„Kainų kilimo priežastis tiek prekybininkai, tiek vartotojai supranta skirtingai – viešojoje erdvėje pilna įvairių aiškinimų ir interpretacijų. Todėl prašome Lietuvos banko atlikti detalų pastarųjų 4–5 metų kainų raidos Lietuvoje tyrimą, įvertinant, kokie konkrečiai veiksniai daro įtaką prekių ir paslaugų kainų augimui, ar kainų augimas yra pagrįstas ir nėra jokio piktnaudžiavimo“, – kreipimosi motyvus aiškino Ž. Pavilionis.

Seimo nariai siūlo įvertinti padėtį ir Lietuvos mažmeninės prekybos rinkoje, siekiant išsiaiškinti, ar konkurencija tarp prekybininkų yra pakankama.

„Lietuvos mažmeninės prekybos rinka yra ganėtinai koncentruota. Šiuo metu 71 nuoš. rinkos dalinasi keturi didieji mažmeninės prekybos tinklai. Todėl tyrime taip pat prašome įvertinti, ar Lietuvos rinkoje konkurencija tarp prekybininkų yra pakankama. Didesnė konkurencija gali užtikrinti mažesnes kainas“, – teigė L. Kasčiūnas.

Paklausime Lietuvos bankui Seimo nariai taip pat prašo pateikti pasiūlymus politikos formuotojams, kokiomis priemonėmis būtų galima suvaldyti kainų kilimą ir kaip padidinti mažiausias pajamas gaunančių šalies gyventojų perkamąją galią.

Šis paklausimas – tai nuosekli Seimo narių veiklos tąsa. Kainų augimo tematika kartu su Centrinio banko atstovais bei kitais Lietuvos ir užsienio ekspertais buvo aptarta 2017 m. gruodžio 18 d. Kaune, tarptautinėje konferencijoje „Teisingesnes ekonomikos link“, kurią iniciavo Ž. Pavilionis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: