V. Mazuronis. Didžioji URM ir Prezidentės D. Grybauskaitės klaida? (33)

Valentinas Mazuronis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Valentinas Mazuronis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Kalbu apie Lietuvos valstybės balsavimą JT, kai buvo balsuojama  už Jungtinių Tautų rezoliuciją, kuria neteisėtu vadinamas JAV prezidento Donaldo Trampo sprendimas pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine.

Šį sprendimą pakomentavęs prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Nerijus Aleksiejūnas teigė, kad „Lietuva nuosekliai laikosi pozicijos, jog Jeruzalės klausimas gali būti išspręstas tik derybų keliu“.

Nesiginčysiu dėl to, kad Jeruzalės klausimas gali būti išspręstas tik derybų keliu, tačiau…JT balsavimas buvo ne apie tai. Balsavimas JT buvo dėl to, kurią pusę paremsime mes, Lietuva.

Akivaizdu, kad nuo Lietuvos basavimo JT dėl šios rezoliucijos nepriklausė pačios rezoliucijos priėmimas ar nepriėmimas, tačiau šis balsavimas buvo labai svarbus mums pasirenkant ir paremiant arba neparemiant JAV ir Izraelį. Paremiant šias valstybes „tyliai“, kaip tai padarė mūsų kaimynai latviai, susilaikydami balsavimo metu, išlaikant visiškai neutralią poziciją ir nedalyvaujant balsavime, kaip padarė ukrainiečiai ar viešai atmetant JAV prašymus paremti jų poziciją ir balsuojant už rezoliuciją, tai yra prieš JAV, šiuo labai svarbiu JAV klausimu,  kaip padarė Lietuva.

Nesigilinsiu į Izraelio ir Palestinos tarpusavio santykius bei realią galimybę išjudinti derybų klausimus iš mirties taško, o būtent to ir siekė JAV Prezidentas D. Trampas.  Mano nuomone, šis Prezidento D. Trampo žingsnis gali būti teigiamas postūmis ir padėti derybų procesui pajudėti iš mirties taško.

Kalbėsiu apie kitką, apie tai, ką mes iš tiesų pademonstravome tokiu savo balsavimu ir tokios pozicijos užėmimu.

Mes pademonstravome, kad lemiamais ir svarbiais momentais nei JAV, nei Izraelis negali laikyti Lietuvos tvirtu partneriu ir sąjungininku. Kad siauri, trumpalaikiai, gal net asmeniniai interesai gali nulemti mūsų valstybės poziciją.

Kyla normalus klausimas, kodėl tiek JAV, tiek Izraelis turėtų elgtis kitaip mūsų  valstybės atžvilgiu, kai tokia parama bus reikalinga mums? Kodėl jos turėtų įsiklausyti į mūsų prašymus, o ne vadovautis tais pačiais argumentais, kuriais vadovavomės mes, kai nepaisėme jų pozicijos bei prašymų ją paremti?

Suprantu, kad šioje situacijoje turėjome pasirinkti, kai daugelio, tame tarpe didžiųjų ES valstybių, ir JAV pozicijos skyrėsi. Suprantu, kad mes esame ES nariai ir turime siekti bendrų sprendimų su kitomis ES narėmis, tačiau…

JAV yra mūsų strateginis partneris ir rimčiausias mūsų valstybės saugumo garantas. Šis klausimas tiek Izraeliui, tiek JAV buvo labai svarbus; gi ES valstybės reiškė tik savo pozicijas, beje skirtingas. Kodėl mums reikėjo pasirinkti patį „kiečiausią“ balsavimo būdą prieš mūsų strateginius partnerius?  Nesuprantu.

Manau, kad tiek URM (užsienio reikalų ministerija), tiek Prezidentė D. Grybauskaitė padarė rimtą  klaidą, pasirinkdami tokią poziciją, balsuojant dėl šios rezoliucijos JT. 

Kas nedirba, tas neklysta. Tikėkimės, kad ateityje diskusijos dėl Lietuvos pozicijos tokiais sudėtingais bei subtiliais  klausimais bus ir platesnės, ir viešesnės.

Tikėkimės, kad mes rasime laiko platesnėms diskusijoms Lietuvos užsienio politikos klausimais bei būdų ir galimybių ištaisyti padarytas klaidas, kaip ir  nedaryti  jų ateityje.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

33 komentarai

 1. Pikc:

  Keistas straipsnis. Pirma, šitas balsavimas nebuvo niekuo ypatingas – tiesiog toliau tvarkingai visais klausimais balsuojama taip, kaip nori Briuselis. Apie jokią “Lietuvos poziciją” čia net kalbos nėra, tad ir kritikuoti dėl balsavimo nėra prasmės. Antra, neatmesčiau tikimybės, kad Trampas link to sprendimo buvo “stumtelėtas” per savo žydą žentą ir patarėją Kašnerį, tad čia irgi ne viskas gražu. Galiausiai, užuot plėšiusis marškinius dėl svetimų interesų, siūlyčiau situaciją vertinti iš SAVO pozicijų. O pagal jas, Izraelis nebuvo, nėra ir nebus Lietuvai draugiška valstybė (ar tuo labiau “partneris”) – ir jokie lindimai košernon vieton to nepakeis. Susitaikykite su tuo. Mes neturime JOKIOS moralinės prievolės žydus palaikyti. Jokios. Antra vertus, arabai mums irgi ne draugai. Niekaip. Vadinasi, šitų pusbrolių-semitų tarpusavio pjautynėse išmintingiausia būtų buvę tiesiog nebalsuoti – arba balsuojant susilaikyti. Bent jau dėl to, kad Amerikai pagalius į ratus kaišioti (o ypač dėl noro įtikti Briuseliui – BE jokios naudos sau) yra paprasčiausiai kvaila. Nes pavojaus atveju valdžia tikriausiai bėgs NE pas eurosajūzo neomarksistus pagalbos prašyti.
  Beje, gana neblogas Blogerio Zeppelinus įrašas kaip sykis apie tą situaciją: https://zeppelinus2011.wordpress.com/2017/12/26/lietuvos-balsavimas-jt-pries-d-trumpo-sprendima-del-jeruzales-komentaras-i-vytauto-sinicos-komentara/

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Citata: “Manau, kad tiek URM (užsienio reikalų ministerija), tiek Prezidentė D. Grybauskaitė padarė rimtą klaidą, pasirinkdami tokią poziciją, balsuojant dėl šios rezoliucijos JT. ”

  Jokios klaidos NEPADARĖ, nes jie yra PUTINISTAI. Jeigu iki šiol to nematai, tai ko po tą politiką voliojiesi?

 3. rusas:

  Protingas vyras, žino kas tikri Lietuvos šeimininkai ir kokia jų pozicija, todėl skuba lyžtelti ir parodyti jog sugebės tinkamai vykdyti nuo čiabuvių valomos teritorijos administratoriaus pareigas. Dabar žiūrėsim ar šeimininkai įvertins. Turėtų padaugėti mazuronį teigiamai vertinančių ir jo poziciją aiškinančių straipsnių delfije ir 15 min.

 4. jurgis:

  Nesutinku, o ką – vėl lysti Trampui į užpakalį? kaip tik Grybas buvo principingas…Amerika to net nepastebėjo

  • Tas:

   Is kur toks agresyvumas.Logikos nei kiek.Kas bent kiek orientuojasi, patvirtins Mazuronio zodzius.Pagrindinis musu saugumo garantas buvo ir yra JAV.Tai neigti gali tik piktavaliai.

   • Apie kokiavalius tamsta čia klaidint gviešiasi:
    bevalė tyla leidžia –
    “Ugnikalnių išmetamas CO2 kiekis yra daugiau nei 100 kartų mažesnis nei žmonių išmetimai”
    …ant mūsų galvų anglinių išmatų kiekį (ppm) augint besaikiai, tą JAV, tokia Kinija /su
    MUMIS beje t.p./ ir ant
    viso pasaulio meta…
    Pasaulinės meteorologijos organizacijos tyrimo duomenimis, 2015 metais CO2 kiekis atmosferoje siekė 400 ppm, 2016 – jau 403,3 ppm (CO2 dalelių milijone oro dalelių).
    – Kai prieš kelerius metus buvo pasiekta 400 ppm riba, tai jau buvo įvykis. Be to, tokios CO2 koncentracijos nebuvo labai seniai – net 800 tūkst. metų. Ir jei anksčiau anglies dvideginio kiekio svyravimai buvo siejami su natūraliais gamtos procesais, pastaruoju metu tai susiję su pramone – su tuo, ką mes išmetame. (pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vedėją dr. D. Valiukas)

    Taigi
    nuo industrinės revoliucijos pradžios XVIII a. anglies dioksido (CO2) koncentracija išaugo 1,4 karto (nuo 280 iki 400 ppm), žmonijos išsivystymo lygis pasiekė tokias aukštumas, kad pradėjo keistis atmosfera…

    Matot, išsivystėm, labai… ir smarvė pakilo, esam kūdikiai – visiški šikniai, kaip ir
    dera kūdikiams, o patys tuo didžiausi išmatų krovėjai ir ta mulkių gauja visa – JAV, Kinija ir
    žinoma mES – “smarduoliai” oro ianglintojai.

    Tad atmosferinį terorizmą užtarinėt, JAV su Kinijos besaikius naikintojus (atmosferos),
    na… tapačius kaip ir TU, AŠ, – visa ES, – n e p a d o r u.

    Didesnių šiknių dabar nėra, gūžčiok negūžčiojęs, bet JAV milijonams metų bus pasmerkta
    (aišku jei lietuvių palikuonys neužsidusins su tais šikniais patys, ir atmosferą išSIsaugos).
    Tad piktavalystė yra visiška atmosferos įanglinimo bevalystė – ką vienam savo piliečiui JAV daugiausiai iš visos Žemės leidžianti (čia ne viduriavimo smaradas – čia bėda;
    o už “politviduriavimo” palyginimą kažkada advokatas K.Motieka jau apgynęs žiniasklaidą).
    BĖDĄ kiekvienam Žemėje prišaukianti sulig kiekvieno deguonies atomo iš apyvartos išstumimu.

    Jei dar neaišku (ar pikta) – dirstelk perl langą ir įsivaizduok, visa Gedimino (nors išties tinkamiau VYTENIO) aikštė užtūpta kiniečių, ir Kudirkos t.p. vienu metu amerikiečių
    …ir krauna ANT VISŲ; bet tas kiekis kurį čia Vilniuj pamatytum p r i k r a u t ą
    net per nago juodymo pakraštėlio paribį nepanašus į tas tonas kur “įdanginą” jie!

    Vien per 2012 m. 35418 miljonų tonų – milijardai tonų ant mūsų galvų (visų) užanglinta!!!

 5. ir dar:

  matomai Mazuronis per Kaledas aguonu padaugino…. ar dar ko nors stipresnio…….
  Eilinis nusipezejimas.

 6. jacob:

  tai didžioji Mazūronio, o ne Grybauskaitės klaida

 7. Tvankstas:

  Nesuprantama man, kodėl nebuvo susilaikyta – tokiu atveju niekam nepakenkiama.

 8. Getas:

  Po šio balsavimo Prezidentė pareiškė, kad reikia bendradarbiauti su didžiąja kaimyne, tai rodo, kad keičiasi geopolitinė situacija: D. Trumpas visą tą susidariusią liberalmarksistų pelkę pradeda judinti. Labai nori anglosaksai turėti įtaką Rusijoje, net DB ekstrvagantiškasis užsienio reikalų ministras Džonsonas lankėsi Maskvoje ir prisiminė Anglijos ir Rusijos 200 m. draugystę, kaip jie sutvarkė Napoleoną. Tad Lietuvos balsavimas – tik musės įkandimas drambliui.

  • jurgis:

   klysti. Lietuvos pozicija iš esmės sudaro sąlygas pakeisti JAV laikyseną Jeruzalės atžvilgiu. Esame strateginiai partneriai, todėl Vašingtonas į tai būtinai sureaguos, bet, kaip teigia Vash.post, dar pasikonsultuos su Vanagaite ir Zuropu…

   • Kažin:

    Tai, kad JAV jau buvo “sureaguota” dar prieš šį balsavimą. JAV jau pora mėnesių, kai atšaukė savo karių rotavimą Lietuvoje. Putinas rinkiminėje kampanijoje ėmė varyti, kad jau kurs modernią Rusiją, jos laivai Baltijos jūroje apie Baltijos valstybių sienas liovėsi zulinęsi, lėktuvai taipogi rečiau skraido. Putinas suprato, kad su Trumpu dėl jėgos panaudojimo juokų nėra. NATO batalijonui Lietuvoje vadovauja Vokietija, tai ir sąlygojo skirtingą nuo Lenkijos Lietuvos poziciją balsuojant JT. Manau, kad esant Lietuvai karine prasme stipriai priklausomai nuo Vokietijos ir kitų Europos šalių, kurių kariai tarnauja batalione, JAV partneriškai įvertino Lietuvos interesus ir nebuvo prieš tokiu jos balsavimu išreikštą poziją. Taigi nieko tokio dėl balsavimo JAV ir Lietuvos partnerystės santykiuose neįvyko. Žinoma, toks netradicinis Lietuvos žingsnis tokius žurnalistinio lygio politikus, kaip Mazuronis, gali stebinti.

 9. T0mas J.:

  “Mes pademonstravome, kad lemiamais ir svarbiais momentais nei JAV, nei Izraelis negali laikyti Lietuvos tvirtu partneriu” – sako Mazuronis. Šis balsavimas nebuvo nei LEMIAMAS nei SVARBUS. Tai pirma, o antra – pasiklausius Mazuronio darosi aišku kad šis žmogus nesivadovauja jokiomis vertybėmis, yra sausas pragmatikas konformistas. Man bloga nuo tokių. JAV pozicija rasistinio Izraelio okupacinės politikos atžvilgiu yra labai neteisinga ir Lietuva gerai pabalsavo dėl rezoliucijos, smerkiančios negražų JAV elgesį.

  • AAA:

   Jums verta būtų pasidomėti šių kraštų istorija. Teisingiausi sprendimai, kai atsižvelgiama į istorinį teisingumą. O šiuo klausimu istorinis teisingumas – žydų pusėje. Arabai – okupantai, ir ne tik Palestinos teritorijos. Grįžtant prie JAV: jei nebūtų šios valstybės nepripažinimo politikos Lietuvos okupacijos atžvilgiu, tai mūsų šioji nepriklausomybė nebūtų įvykusi. Padorumas reikalauja tai prisiminti ir vertinti. Vakarų Europai buvo tada nusišvilpt ant mūsų.

   • T0mas J.:

    Dėl žydų ir istorinio teisingumo: yra dabartinės Baltarusijos teritorijoje toks miestukas Opsa. Kadaise jis Lietuvai priklausė, vadinosi Apsas. Prieš 170 metų jame virš 60 % gyventojų buvo lietuviai. Jei dabar lietuviai įsiveržtų į tą teritoriją, kad JĖGA atsikovoti Apsą Lietuvai, dabar ten gyvenančius žmones išvarytume iš namų – kaip tamsta vertintum? Pritartum ar nepritartum?
    Dėl JAV požiūrio į mūsų išsivadavimą iš okupacijos. Buvo Atgimimas, buvo Sąjūdis – dalyvavau tuose įvykiuose – JAV ten nemačiau. Buvo Kovo 11-oji – po to pusantrų metų teko laukti, kol JAV mūsų nepriklausomybę pripažino – net 2 musulmonų valstybės aplenkė JAV – ši buvo sąraše 45-oji…

   • Pikc:

    AAA, nereikia idealizuoti – JAV ant mūsų nusišvilpt buvo LYGIAI taip pat, kaip ir Vakarų Europai. Nei Ruzveltas, nei Trumenas neketino dėl Baltijos šalių ar Rytų Europos veltis į karą su rusais. Vadovaujantis grynu pragmatizmu, tai visai suprantama (nors Ruzvelto infantilumą suprasti sunkiau: žr. jo garsųjį pareiškimą, kad jeigu jis Stalinui duos viską, ko tas nori, tai Stalinas kartu su Ruzveltu kurs taiką ir demokratiją – apie tai galima pasiskaityti cia.gov puslapyje, straipsnyje “How “Uncle Joe” Bugged FDR”) – kaip suprantamas ir jų noras “išlaikyti moralinį veidą” pareiškimais apie “okupacijos nepripažinimą”, nors realiai jie nepadarė NIEKO, kad savo žodžius paremtų. Ir rusai tą suprato – ir elgėsi atitinkamai.

 10. Taip:

  Dar R.Vanagaite netare zodzio,-palaukime ,,tikrosios” tiesos.

 11. Bartas:

  Jei žydai sako, kad jų istorinė sostinė yra Jeruzalė , tai kodėl aš turiu tuo netikėti. Jei Lietuviai sako, kad Lietuvos sostinė yra Vilnius, tai kodėl aš turiu tikėti lenkais, kurie meluodami tvirtina – “vilno naše”.
  Aš dar žydams priminčiau , kad už mūsų gerą , reiktu atsilyginti geru. Pasiimkit savo zurofus su visomis paukštėmis , negrįžtamai.

 12. EJ:

  Teisingai, Mazuroni. Kam cia sukti sau galva del kazkokios Jeruzales. Tegu strateginiai partneriai nusprendzia. Jie geriau zino kas mums naudinga… … CHe, bi tik jovalo lovyje netruktu… Kriu, kriu.

 13. kada pazvelksit tiesai i akis?:

  Tik Rusijos pagalba atkurem valstybę, tik Rusijos pagalba atgavom nepriklausomybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: