LEU alumnai siekia išsaugoti menines vertybes (1)

Freska „Forumas“ | V. Zubriakovo nuotr.

Freska „Forumas“ | V. Zubriakovo nuotr.

Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) alumnai, atsižvelgdami į susidariusią sudėtingą situaciją dėl meninių vertybių apsaugos Lietuvos edukologijos universitete, kreipiasi į atsakingas institucijas,  galinčias padėti išspręsti šį klausimą.

Iškilus realiam LEU sukauptų meno vertybių (centriniuose rūmuose esančių iškilių asmenybių bareljefų, vardinių auditorijų, skulptūrų, paminklų, paveikslų, freskų salės, II-jų rūmų freskos, paveikslai, vardinės auditorijos ir kt.) išsaugojimo ateičiai pavojui, alumnai kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą prie LR Kultūros ministerijos, UNESCO generalinės direktorės patarėją akademiką prof. habil. dr. Algirdą Juškevičių, Europos komisiją, Valstybinę kultūros paveldo komisiją, UNESCO Lietuvos atstovybę, Lietuvos dailininkų sąjungą, kad būtų užtikrinta tinkama LEU esančių meno vertybių teisinė apsauga.                                                                                  

Atsižvelgiant į tai, kad nuo 2018 sausio mėnesio ketinama visiškai uždaryti LEU buvusį fizikos laboratorinį korpusą, nutraukiant jo eksploataciją, taip pat ir prieinamumą prie ten esančios freskų salės, alumnai pasiūlė šiame korpuse esamas laboratorijas ir patalpas pritaikyti mokslo edukacijos tikslais Lietuvos mokyklų gimnazijų, kolegijų ir kitų ugdymo įstaigų moksleiviams. Taip pat, LEU alumnai kreipėsi į LEU rektorių, kad šiame pastate – freskų salėje, būtų užtikrintas tinkamas klimatas ir apšvietimas, bei uždarius šias patalpas, vis tik, būtų sudaryta galimybė plačiai visuomenei prieinamumas į freskų salę. Freskų salėje yra saugoma vienintelė Lietuvoje ir pasaulyje tokio tipo freska pavadinimu „Forumas“ (autorius dailininkas Valerijus Zubriakovas), kurioje pavaizduoti matematikos ir fizikos pasaulinio lygio korifėjai, ir kurios tikslas, meninėmis priemonėmis ugdyti jaunųjų pedagogų ir mokinių istorinę savimonę. LEU Alumnai taip pat išreiškė pageidavimą, kad viena iš amfiteatrinių auditorijų, esanti freskų salės aplinkoje, būtų pavadinta buvusio LEU Rektoriaus akademiko fiziko Adolfo Jucio garbei.

LEU yra neeilinė ir vienintelė Lietuvoje ir pasaulyje  freska „Forumas“. Ji buvo pradėta tapyti 1979 metais ir atidengta 1983 m.,  tuometinio Vilniaus pedagoginio instituto Fizikos laboratoriniame korpuse. Kaip teigia autoriaus Valerijus Zubriakovas, freskos „Forumas,“ tikslas – įamžinti pasaulio fizikos ir matematikos mokslo korifėjus, kas turėtų pasitarnauti jaunųjų švietėjų rengimui. Idėja sukurti šią freską kilo pagal garsiosios Rafaelio Vatikane esančios freskos „Atėnų mokykla“ originalą, kur yra pavaizduoti iškiliausi pasaulio filosofai bei gamtos mokslininkai.                                         

Gruodžio 29 d. nuo 10 val. iki 15 val. dailininko Valerijaus Zubriakovo tapybos paroda veiks LEU Gamtos matematikos ir technologijų fakulteto Fizikos laboratoriniame korpuse prie freskos „Forumas“.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *