Krivės sveikinimas Saulėgrįžos proga (video) (8)

Lietuvos Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė | Romuvos nuotr.

Lietuvos Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė | Romuvos nuotr.

Saulės grąžos metu pasaulis yra kuriamas iš naujo.  Iš pasaulio medyje – grūšelėje – degančios žvakelės iškritusi kibirkštėlė padaro stebuklą: pasilieja marios mėlynos ir susikuria pasaulis.

Saulėgrįžos metas – pasaulio kūrybos metas. Kurkime aukurus, kurkime šeimos židinius, kurkime savąjį pasaulį, remdamiesi protėvių išmintimi, pagarba tradicijoms ir meile vienas kitam.

Lai iš žvakelės pakritusi maža kibirkštėlė kiekviename mūsų uždega ugnį – ugnelę, šildančią mus šaltuoju metų laiku, – ir kūrybos ugnį, stiprinančią mūsų kūrybines galias!Lai geroji deivė Laima apgaubia mus savo skraiste. Lai didieji mūsų Dievai ir Deivės laimina ir stiprina mus!

Tebūnie darna!

Krivė Inija Trinkūnienė

Vidury lauko stovi grūšelė, kalėda

Toje grūšelėj žvakelė dega, kalėda
Oi ir pakrito kibirkštėlė, kalėda
Oi ir pasliejo marios mėlynos, kalėda
Ant tų marelių laivelis plaukia, kalėda
Tame laively krėslalis stovi, kalėda
Tame krėslaly mergelė sėdi, kalėda
Mergelė sėdi, gromatų rašo, kalėda
Gromatų rašo, tėveliam siunčia, kalėda

 

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Religija, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Darius:

  Puikus sveikinimas Lietuviškosios tarybinės enciklopedijos fone.

 2. Kails rikis:

  Labai gražu, bet yra pora problemų. XIX amžiuje užrašytose dainose yra devynios galybės slavizmų. Kai krivė gieda pagonišką giesmę, natūraliai tikiesi girdėti joje pačią lietuviškumo kvintesenciją; o girdi tokius žodžius kaip „grūšelė“ ar „gromata“. Be to, šiuolaikinis aukštaitiškas akcentas nėra pagonybės laikų lietuvių kalbos akcentas. Manau, visa tai galima spręsti kalbos paredagavimu su Z. Zinkevičiaus „Lietuvių kalbos istorinės gramatikos“ vadovėlio ir kitų knygų bei specialistų pagalba (tik nepradėkit kas nors gagenti apie „autentiškumą“; apnašų nuvalymas ir yra autentiškumo atkūrimas, jei jau taip). Dar būtų galima muzikinę pusę patobulinti; profesionalių aranžuotojų ir dainininkų pagalba irgi padėtų. Ir negalvokit, kad kaip nors nedraugiškai kritikuoju; priešingai, tai labai palankaus draugo patarimai. Laima, palaimink.

  • Žemyna:

   Dėl slavizmų – jų neišvengta, tačiau toli gražu jų ne tiek yra, kiek kartais mums šiandien atrodo.
   Kalbant apie seniausią žodyną, iki carams mus užkariaujant, daugiau ne mes iš slavų, o jie iš mūsų perėmė baltizmų, kai jų klajokliai pasklido po baltų žemes perimdami kai ką iš baltų kultūros, reiškinių ir daiktų pavadinimų…
   Kai įsiklausai į rusų k., girdi joje marias anglosaksiškos leksikos – ir daiktavardžių, ir veiksmažodžių ir kt. Tik rusų k. taip prisitaikiusi svetimžodžius apvirškinti, kad ir visai suvirškina – vos atpažinsi jų tikrąją kilmę. Tad tik rusistų filologai tiksliau žino, katrie iš jų yra tikrai rusiški.

 3. Žemyna:

  Didelis ačiū Krivei už jos sveikinimą, linkiu jėgų ir laiko užsiauginti jos ir jos a.a. vyro vertą pamainą.
  Tegu grįžtanti Saulė Krivės pastangas nušviečia, kad kiekvienas jas matytų, vertinti išmoktų ir pasijustų įkvėptas šiuos darbus tęsti, baltų paslaptis aiškintis…

 4. Elgetas:

  12Po to nat manes uzgriuvo Olegas su visa Poloviečių žeme.8 dienas kovesi jo draugija su manimi del Černigovo pylimų prieš aštrekuolę.Pagialo man degančių kaimų ir vienuolynų, bei krikščionių sielų ir sakau jiems’ lai J A Z Y Č N I K I nesidziaugia”. Atidaviau jam savo tevo stala, o pts nuejau į savo tėvo sosta I Pereslavlį.Ejom Boriso diena pers polovcų pulkus, mūsų 100 zmonių,su žmonom ir vaikais.Poloviciai pakelese ir ant kalvu stovejo , I mus ziurejo ir laizesi kaip vilkai.Dievas ir šv. Borisas jiems neleido mane gyva paukoti, todel svieki pasiekem Pereslavli

  Tik lietuviai degino gyvus pacius garbingiausius belaisvius.Pirma karta pamineti Jazycniki, labai panažus i Dlugošo laužo kurika ZNYC.Is cia isplaukia LAUznyc, Lauzinyciai.-tai mes.
  Man neteko susidurti su saulegrazos paminejimu, o stai Vasario 1 ne karta.Ta diena visi maudesi Alke, neuzalanciame vandens telkinyje, saltiniuotoje upeje ar azere. tai Zemynoso svente, nes ja kryziuotis sulygino su kalvomis ir saltiniais, kuria pamaitino Perkunas.

 5. Elgetas:

  Tik laika sugaisau, su tais rusu metrascias. Viskas daug paprasciau.
  Runa ROS- galindai.Kunigakstis Rostislav:G A L I N D A I T I S
  O kaip jums patinka Kernaves vaidilute,Aldona Degeja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: