Žmogaus teisių gynėjai palaiko Seimo sprendimą dėl Lukiškių aikštės (5)

Lukiškių aikštė | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Lukiškių aikštė | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Gruodžio 20 d. Lietuvos kultūros kongreso taryba ir žmogaus teisių organizacijos paskelbė remiančios Seimo sprendimą, susijusį su Lukiškių aikšte. Šių visuomeninių organizacijų išplatintame pareiškime, kuris adresuotas valstybės vadovams, Seimo frakcijoms ir Vilniaus merui, visuomenininkai kviečia Lietuvo akademinę bendruomenę ir visuomenę paremti Seimo sprendimą įgyvendinti jo anksčiau priimtus sprendimus dėl Vilniaus Lukiškių aikštės valstybinio statuso.

Šis pareiškimas tapo atsaku į „Lukiškių aikštės iniciatyvos koordinatorėmis“ prisitatančių menotyrininkės Giedrės Jankevičiūtės ir istorikės Mingailės Jurkutės tą pačią dieną pradėtos parašų rinkimo akcijos prieš Seimo įstatymo projektą (XIIIP-1475) dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo. Jų nuomone įstatymo projektas yra galios principu paremtas veiksmas, ignoruojantis ekspertų darbą bei siaurinantis paties valstybingumo idėja.

Pareiškimą išplatinę visuomenininkai mano, kad pastaroji G. Jankevičiūtės ir M. Jurkutės iniciatyva kviesti akademinę bendruomenę nepritarti minėtam LR Seimo įstatymo projektui, akivaizdžiai patvirtina vykstant demokratines diskusijas šiuo klausimu. Bet nemano, kad pateikti argumentai gali būti pakankami Lietuvos Respublikos Lukiškių aikštės Vilniuje įstatymo projektui kvestionuoti.

Visuomeninimai priminė parašų rinkimo iniciatorėms ir valstybės valdžios bei savivaldos institucijoms, kad Seimo nariai yra demokratiškai išrinkti Lietuvos piliečių atstovai, per kuriuos aukščiausią suverenią galią vykdo Tauta.

Pareiškimo autoriai taip pat išreiškė abejones dėl Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) ekspertų kompetencijos bei priimto sprendimo teisėtumo konkurso nugalėtojui paskelbti. Visuomenininkų nuomone, ne ekspertai, o Tauta ir jos išrinkti atstovai priima galutinį sprendimą dėl Lukiškių aikštės Vilniuje įprasminimo, kitaip tariant, ne Kultūros ministerijos paskirta ŠMC ekspertų grupė turėtų nurodinėti Seimui ir Vyriausybei, kokia turi būti valstybės sostinės pagrindinės aikštės paskirtis ir memorialiniai akcentai, o Seimas ir Vyriausybės sudaryta kompetentinga komisija, kurią sudarytų pilietinių organizacijų, kultūros ir akademinės bendruomenės atstovai, iškaitant menininkus, istorikus ir politologus.

Visuomenininkai pakvietė Lietuvos akademinę bendruomenę bei visuomenę atsakingai vertinti klaidinančią G. Jankevičiūtės ir M. Jurkutės iniciatyvą ir paragino nekliudyti, o padėti Respublikos Seimui įtvirtinant Lietuvos valstybingumą įgyvendinti jo anksčiau priimtus sprendimus dėl Vilniaus Lukiškių aikštės valstybinio statuso.

Pareiškimą pasirašė Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija, Lietuvos Helsinkio grupė, Lietuvos žmogaus teisių asociacija ir Lietuvos kultūros kongreso taryba.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Žemyna:

  Ir ką jūs pasakysite? Labai gražu – įsijungia plačioji visuomenė!

 2. Pasakysiu – reikia įsijungti ir Jums – visiems kurie dar neįsijungė. Tada visi šie klausimai išsispręs vienu mostu.

 3. Tas:

  Puiku!Aciu aktyviai visuomenes daliai ir visuomeninems oraganizacijoms.Reikalinga platesne visuomenes, visu eiliniu pilieciu parama siai iniciatyvai.Tada mankurtai tures pritilti ir pasitraukti.Teisybe turi triumfuoti.

 4. O aš tai manau, kad Lietuvoje jau tiek tų visokių paminklų, kad Lietuva darosi panaši į kapines.
  Geriausia būtų buvę tą aikštę apsėti pievele, pastatyti suoliukus ir tegul žmonės vaikštinėja, vaikai strikinėja.
  Bet jei jau be paminklų niekaip negali liaudis nusiraminti, tai vytis geriau nei apkasai.
  O dar geriau būtų, tuomet, pavadinti, tai Lietuvos aikšte ir pristatyti pagal kraštus visokių Lietuvai nusipelniusių žmonių žmogaus dydžio figūras – ir ateinantiems būtų įdomu, ir istorija vienoj vietoj.
  O tai pavadinimas Lukiškių atsiduoda Muravjovo kartuvėm.

  • Anas:

   Tai geriau dabar dar vieną valstybės Kapo kauburėlį supilti? kaimietišką rūsį ant asfalto pastatyti, kad galėtume apraudoti sovietmečiu prarastą valstietišką laisvę? Kam mums kaimiečiams valstybė ir jos didikų išrasti simboliai? Vis tiek visada tarnausime kokiam nors ponui…ar ne?…….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *