„Aktualioji istorija“: Ką genetika sako apie lietuvių kilmę? (video) (19)

Gintaras Songaila ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt nuotr.

Gintaras Songaila ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt nuotr.

Laidoje „Aktualioji istorija“ su Gintaru Songaila kalbamės apie tai, ką naujo lietuvių kilmės tyrimams davė naujausi genetikos tyrimai?

Kokie yra trys pagrindiniai genetinių tyrinėjimų objektai? Kodėl norvegų, lietuvių ir estų genofondas laikomas artimiausiu indoeuropietiškajam paveldui? Kur buvo indoeuropiečių protėvynė ir su kokia archeologine kultūra ji siejama? Koks yra lietuvių archeologės Marijos Gimbutienės indėlis į pasaulinį mokslą? Kodėl ir lietuviai, ir estai vyrai priklauso iš esmės dviems giminėms – su indoeuropiečiais siejama R1a ir su finougrais siejama N1c? Ar genetika jau davė atsakymus į iš jos kylančius klausimus? Kokias problemas slepia šiaurinių indoeuropiečių kilmė?

Šie ir kiti klausimai aptariami laidos metu. Laidą veda istorikas Tomas Baranauskas.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. Laima:

  Man patinka skaityti. Kada bus straipsnis?
  Laima

  • Po taip “nubėgusio” Vilniaus gimtadienio (na, pasijauninto kažkiek, be gimtadienio, – sausio 25-os)
   į temą ir kaip syk savaitgaliui 🙂 visai pravartu išklausyt visą ar bent atsirankiotas dalis A.Lileikos paskaitos iš Vilniaus savivaldybės salės
   http://straipsniai.lt/vaizdo-irasai/sarmatija-aivaras-lileika-paskaita-vilniaus-savivaldybeje/

   • Ir dar – regračių plėrai (archeogenetikos) –
    “Vienas iš geriausių pavyzdžių,
    iliustruojančių naują laikotarpį
    Pietryčių Pabaltijyje, yra Kaupo
    prie Viskiautų (dab. Mochovojė
    prie Primorsko) trijų sluoksnių
    pilkapis (pav. 17). Ankstyviausias,
    apatinis, kapas, sprendžiant iš diržo
    sagtiės, skirtinas rutulinių amforų
    kultūros pabaigai. Kapas su
    akmeniniu kirviu ir titnaginiu
    peiliuku būdingas vėlyvajai
    virvelinės keramikos
    kultūrai,

    pasidomėkite – psl.47 „Baltai priešistoriniais laikais” apie bene 4000 metų gyvavusią vietovę, mūsų “Gintaro kelių” savotišką sostinę Kaupą… net Birutės Alseikaitės (M.Gimbutas) jau aprašytą,
    KAUPĄ nusiaubė 1016 m. danų okupantai (tuomečiai britų salyno valdytojai,
    bet buvę atstumti nuo mūsų krantų, ir nusibaladoję pradėjo šiauriau kurtis
    Tallin dab.)

 2. Lietuvis:

  Didziausia problema manau, kad zmones kurie domisi , tyrineja, aukojasi, jie neturi elementaraus oratoriniu sugebejimu.Nesugeba kalbeti, sklandziai destyti minciu.Mekena, blaskosi ir todel rimtos ir labai svarbios temos atrodo nerimtai

 3. A:

  Sudėtinga tema. Bent man. Kiek teko diskutuoti su litvinistais tut.by portale, tai genetika buvo jų mėgiamiausias arkliukas. Jie pastoviai pateikdavo schemas-žemėlapius, kuriuose administracinės Žemaitijos ribos LDK neva sutampa su šiandienos genetinio skirtumo ribomis tarp vilniškių ir likusios Lietuvos gyventojų. Štai, šauktukais pratrūkdavo litvinistai, matote, mūsų litvinai – vakarų europiečiai – identiški tiek dabartinėje BY, tiek pietryčių Lietuvoje, o jūs, žmudinai, samių genus nešiojate (ir visiškai profaniškai traktuodavo vokišką Žemaitijos pavadinimą metraščiuose “samaiten” – tikdavo bet koks sutapimas). T .y., neva visa genetinė kartograma atitinka tuometinės Žemaitijos LDK teritorijos, kuri buvo daug didesnė nei dabar, tarpukario Lietuvos teritorijos be okupuotos Vilnijos ir dabartinės Lietuvos be “lenkų” gyvenamos teritorijos ribas. Norėtųsi, kad šitie sudėtingi dalykai būtų iš anksto paruošti suprantamesne kalba visiems besidomintiems. Kad nebebūtų spekuliacijų šia tema.

 4. Žemyna:

  Ne tik dabartinės Lietuvos, bet ir ankstesnės baltų teritorijos patyrė tiek pirmyn atgal per jas žygiavusių klajoklių ir kariuomenių, kad tautai likti nemaišyto kraujo buvo praktiškai neįmanoma. Kiekvienas karas „pereinamose” šalyse palieka tūkstančius iš prievartos gimusių kūdikių. O litvinų teorijos tai tik patvirtina – juk jie, Ukraina bei Rusija įsikūrė ant buvusių didžiulių baltų teritorijų, plytėjusių toli iki Uralo. Taigi, šiandieniniai litvinai kilę ir iš prievartos vaikų, ir iš natūraliai mišrių šeimų, nes juk ne visus baltus išžudė juos užplūdę ir užkariavę slavai.

 5. Vilija M.:

  Nežinau ar tikslus straipsnis su Paspalvotais, Papaišytais žemėlapiais. apie Genetinę indoeuropiečių kilmę. Kaip skaičiau Tarvydo knygutę indoeuropiečių prokalbė atsirado prieš 6 ar 8 tūkst. metų, o genoinžinierija tik prieš keletą dešimtmečių ir gali ištirti tik prieš kelias žmonių kartas, iš kr. lašiuko, plaukų ar kaulų liekanų. Todėl šie žemėlapiai netikslūs, atspindi prieš kelis šimtmečius, o ne prieš 6 ar 8 tūkst. metų indoeuropiečių ir lietuvių kalbotyra kildinama iš latvių ar net iš sanskrito.

  • Vilė:

   Vilija M., ar iš tikrųjų domėjotės Jūsų minimais dalykais? Genetika pagal genetinius markerius tiria organizmų(žmonių ir kitų gyvūnų) judėjimą ir talkina kitiems mokslams. Apie anksčiau gyvenusių žmonių populiacijas sprendžiama apibendrinus archeologijos, antropologijos, lyginamosios kalbotyros, etnologijos, genetikos , klimatologijos ir kitų mokslų duomenis. Sanskritas yra rašytinė negyvoji indų kalba, panašiai kaip lotynų ar kita senovės kalba, kuria seniai niekas nesikalba, bet naudojama bažnytiniuose ritualuose (kaip senoji slavų pravoslavų apeigose). Lyginamoji kalbotyra tiria visas kalbas, gyvas ir mirusias.

 6. N:

  Gal galit parašyti nuorodą į straipsnio originalą? Ačiū.

 7. Skalvis:

  Na, pagal Biblija tik viena tauta yra iš Dievo ! Visos kitos iš bezdžionės. Nemanau, jog genetikos mokslui bus leista išsižadėti Švento Rašto. Tiesos čia nebus. O šiaip tai, manau, jog mes su kitais šiauriečiais esame vieno kraujo, tik laikas nuo laiko, mus išskirdavo ledynmečiai.

 8. Skalvis:

  Ledynmečiai mus iišstumdavo į Indiją, ladinmečiai mus išstumdavo į Afriką, ledinmečiai mus išstumdavo į Galą. Bet: taip gimė naujos civilizacijos.

 9. Elgetas:

  Pirmas Lietuva paminejo Ptolomejus Kryme.Aleksandro laikais, vienas Persijos miestas vadinosi Lietuva.
  Pramokau runas skaityt, bet ne viska as suprantu.Nemoku atskirt savu nuo priesu.Pasigrozekit:
  Roma=Dobilaima. Kas yra Remus ir Romulus ?…vienas lenkas, o kitas gerulis
  Nemunas Chrones fl ?Izides dobilai…”bernuželi dobileli…”
  Izides žydes visos alyvos žydės.Už tai ir sušaudem.
  .S- šv, nes nera lotyniškos Š, Ž.Ne Skalviai, o šventi kalviai.Tai poezija, o ne geografinis terminas, kaip ir aisciai. Kalvelis geruliu mozurų dievas.Tai alkų gyventojas.Tada net rabino dovana karve buvo dievas.

 10. Ką genetikai gali pasakyti apie LIETUVIŲ ir LIETUVIŲ KALBOS KILMĘ?!
  Ar jie žino – ką apie SENIAUSIĄJĄ ŽEMĖJA LIETUVIŲ KALBĄ sakė – Mahatma Gandis? Imanuelis Kantas? Rūsų akademikai – lituanistai Ivanovas ir Toporovas?! Ar jie žino – kaip VAKARŲ EUROPOJE atsirado per 3000 VIETOVARDŽIŲ?! Ar jie žino- ką LIETUVIŲ KALBOS DĖKA atrado lietuvis geofizikas Romualdas Zubinas?!!!
  Tad kur tie mūsų genetikai?! Ką jie žino apie LIETUVIŲ KILMĘ?! ABSOLIUČIAI NIEKO!!!

 11. Elgetas:

  Nilus: Mozuras lietus gerulis. Štai pradžių pradžia.40 metu metų Moses žyniu gentį 40 metu po dykumas vežziojo, kol nepasikeite 2 kartos, ir neliko mokančių” egiptiečių kalbą”. O tada jie pasklido po pasaulį žmonijos civilizuoti.Neše kalvystę žemdirbystę ir raštą.Misijos geografija geriausiai nusako runa rus-Dainava. Pradededant Egipto papyRUS. Paskui Jeruslaem, Cyprus, Epyrus, Etruskai, Taurus, Maurus, Prusi…Moses savo dirbtine žynių kalba išmoke Suduvius, kaip kalbos saugotojus:ŽODIA cus…kai neliks nei vieno, kuris mokai skaityti runas- nežioplas tos genties žmogus, gales viską atkurt. Is to antikristo, mesio ir Tesejo mitas:drebekit- ATEIS ir pasakys tiesa.
  Kunigai ikrito i mirtina nuodeme:” Visgalis dievas poteriu nesupranta”
  Tai koks jis jis iš viso Dievas, jeigu toks Bukas ?
  Kristus yra mozuru teisejas, joks jis dievas.
  Stai kas gali Vatikana sugriaut, štai ka gyvus degino inkvizitoriai.
  Kur kad ne Lietuos alke api tai pradet kalbet ?

 12. Taip, Alke reikia kalbėti! Pirmiausiai Alke istorikai privalėtų pažinti LIETUVOS ISTORIJĄ bent jau nuo Romos imperatoriaus Konstantino I Kryžiaus karo paskelbimo (312 metais!!!) Europai! (Ši data apytiksli!). Mat, būtent nuo Kryžiaus karo paskelbimo SARMATIJAI, iki pat LIETUVOJE ĮVYKDYTO GENOCIDO 1387 metais, mūsų protėviai 1000 metų tęsė nuožmią kovą su ROMA ir KONSTANTINOPOLIU!!! Beja, tam, kad bent šiek tiek pažinti mūsų praeitį, mūsų istorikams būtina bent susipažinti, ne tiktai su Lenkijos istorikų, bet ir su NARBUTO bei DAUKANTO paliktais šaltiniais! Kur mūsų Sarmatija? Kur mūsų Gardarikija?, Kur mūsų Statkūtės De Rosalės nurodyto mūsų Krivių Krivaičio Daugonio (Jordano-Daugonio) mūsų 3000 metų Praeitis (ISTORIJA) ?! Ir t.t., ir t.t. Laikas, oi laikas Alkui pradėti jau rimtai dirbti o ne tiktai reklamuotis!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *