„Aktualioji istorija“: Ką genetika sako apie lietuvių kilmę? (video) (13)

Gintaras Songaila ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt nuotr.

Gintaras Songaila ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt nuotr.

Laidoje „Aktualioji istorija“ su Gintaru Songaila kalbamės apie tai, ką naujo lietuvių kilmės tyrimams davė naujausi genetikos tyrimai?

Kokie yra trys pagrindiniai genetinių tyrinėjimų objektai? Kodėl norvegų, lietuvių ir estų genofondas laikomas artimiausiu indoeuropietiškajam paveldui? Kur buvo indoeuropiečių protėvynė ir su kokia archeologine kultūra ji siejama? Koks yra lietuvių archeologės Marijos Gimbutienės indėlis į pasaulinį mokslą? Kodėl ir lietuviai, ir estai vyrai priklauso iš esmės dviems giminėms – su indoeuropiečiais siejama R1a ir su finougrais siejama N1c? Ar genetika jau davė atsakymus į iš jos kylančius klausimus? Kokias problemas slepia šiaurinių indoeuropiečių kilmė?

Šie ir kiti klausimai aptariami laidos metu. Laidą veda istorikas Tomas Baranauskas.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Laima:

  Man patinka skaityti. Kada bus straipsnis?
  Laima

 2. Lietuvis:

  Didziausia problema manau, kad zmones kurie domisi , tyrineja, aukojasi, jie neturi elementaraus oratoriniu sugebejimu.Nesugeba kalbeti, sklandziai destyti minciu.Mekena, blaskosi ir todel rimtos ir labai svarbios temos atrodo nerimtai

 3. A:

  Sudėtinga tema. Bent man. Kiek teko diskutuoti su litvinistais tut.by portale, tai genetika buvo jų mėgiamiausias arkliukas. Jie pastoviai pateikdavo schemas-žemėlapius, kuriuose administracinės Žemaitijos ribos LDK neva sutampa su šiandienos genetinio skirtumo ribomis tarp vilniškių ir likusios Lietuvos gyventojų. Štai, šauktukais pratrūkdavo litvinistai, matote, mūsų litvinai – vakarų europiečiai – identiški tiek dabartinėje BY, tiek pietryčių Lietuvoje, o jūs, žmudinai, samių genus nešiojate (ir visiškai profaniškai traktuodavo vokišką Žemaitijos pavadinimą metraščiuose “samaiten” – tikdavo bet koks sutapimas). T .y., neva visa genetinė kartograma atitinka tuometinės Žemaitijos LDK teritorijos, kuri buvo daug didesnė nei dabar, tarpukario Lietuvos teritorijos be okupuotos Vilnijos ir dabartinės Lietuvos be “lenkų” gyvenamos teritorijos ribas. Norėtųsi, kad šitie sudėtingi dalykai būtų iš anksto paruošti suprantamesne kalba visiems besidomintiems. Kad nebebūtų spekuliacijų šia tema.

 4. Žemyna:

  Ne tik dabartinės Lietuvos, bet ir ankstesnės baltų teritorijos patyrė tiek pirmyn atgal per jas žygiavusių klajoklių ir kariuomenių, kad tautai likti nemaišyto kraujo buvo praktiškai neįmanoma. Kiekvienas karas „pereinamose” šalyse palieka tūkstančius iš prievartos gimusių kūdikių. O litvinų teorijos tai tik patvirtina – juk jie, Ukraina bei Rusija įsikūrė ant buvusių didžiulių baltų teritorijų, plytėjusių toli iki Uralo. Taigi, šiandieniniai litvinai kilę ir iš prievartos vaikų, ir iš natūraliai mišrių šeimų, nes juk ne visus baltus išžudė juos užplūdę ir užkariavę slavai.

 5. Vilija M.:

  Nežinau ar tikslus straipsnis su Paspalvotais, Papaišytais žemėlapiais. apie Genetinę indoeuropiečių kilmę. Kaip skaičiau Tarvydo knygutę indoeuropiečių prokalbė atsirado prieš 6 ar 8 tūkst. metų, o genoinžinierija tik prieš keletą dešimtmečių ir gali ištirti tik prieš kelias žmonių kartas, iš kr. lašiuko, plaukų ar kaulų liekanų. Todėl šie žemėlapiai netikslūs, atspindi prieš kelis šimtmečius, o ne prieš 6 ar 8 tūkst. metų indoeuropiečių ir lietuvių kalbotyra kildinama iš latvių ar net iš sanskrito.

  • Vilė:

   Vilija M., ar iš tikrųjų domėjotės Jūsų minimais dalykais? Genetika pagal genetinius markerius tiria organizmų(žmonių ir kitų gyvūnų) judėjimą ir talkina kitiems mokslams. Apie anksčiau gyvenusių žmonių populiacijas sprendžiama apibendrinus archeologijos, antropologijos, lyginamosios kalbotyros, etnologijos, genetikos , klimatologijos ir kitų mokslų duomenis. Sanskritas yra rašytinė negyvoji indų kalba, panašiai kaip lotynų ar kita senovės kalba, kuria seniai niekas nesikalba, bet naudojama bažnytiniuose ritualuose (kaip senoji slavų pravoslavų apeigose). Lyginamoji kalbotyra tiria visas kalbas, gyvas ir mirusias.

 6. N:

  Gal galit parašyti nuorodą į straipsnio originalą? Ačiū.

 7. Skalvis:

  Na, pagal Biblija tik viena tauta yra iš Dievo ! Visos kitos iš bezdžionės. Nemanau, jog genetikos mokslui bus leista išsižadėti Švento Rašto. Tiesos čia nebus. O šiaip tai, manau, jog mes su kitais šiauriečiais esame vieno kraujo, tik laikas nuo laiko, mus išskirdavo ledynmečiai.

 8. Skalvis:

  Ledynmečiai mus iišstumdavo į Indiją, ladinmečiai mus išstumdavo į Afriką, ledinmečiai mus išstumdavo į Galą. Bet: taip gimė naujos civilizacijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *