Gedimino kalne gali būti nugriauta dalis gynybinės sienos (5)

Gedimino kalnas | LRKM.lt nuotr.

Gedimino kalnas | LRKM.lt nuotr.

Siekiant išvengti nuošliaužų pavojaus ant Gedimino kalno esantiems Kunigaikščių rūmų fragmentams, svarstoma nugriauti dalį neautentiškos, praėjusio amžiaus pabaigoje atstatytos sienos, sako viceministras Renaldas Augustinavičius.

Jo teigimu, taip pat svarstoma, kad nugriovus sueną sieną būtų galima rasti gerus inžinerinius sprendimus, kad nuošliauža nepakitų į viršų ir nepasiektų Kunigaikščių rūmų.

„Iš esmės šią savaitę turime iki galo išsidiskutuoti, ar mes įrenginėjame polius šioje vietoje, norėdami stabilizuoti pietrytinį kampą, ar mes vis dėlto šią gynybinės sienos dalį nugriauname, t.y. demontuojame. Svarstome“, – sakė viceministras.

Pasak viceministro, didžiausias tolesnių nuošliaužų pavojus yra vakariniame šlaite, žemiau Gedimo pilies bei ties pietrytiniu gynybinės sienos kampu, kuris „gali pasislinkti žemyn“, tačiau šiuo metu kalne įrengti jutikliai, anot jo, nefiksuoja grunto poslinkių.

Renaldas Augustinavičius pristatė ir nuveiktus darbus. Anot jo, šiuo metu šiaurinėje dalyje, kur įvyko pirmoji didžiausia nuošliauža, įrengti vadinamieji gabionai – laiptuotos akmenimis užpildytos struktūros, kitose kalno dalyse nukastos nuošliaužos, įrengta drenažinė sistema, nuslinkusios vietos užpiltos žvyru. Šios priemonės turėtų apsaugoti gilesnius gruntuo sluoksnius nuo įšalimo ir atšilimo  procesų, kurie gali sukelti nuošliaužų pavojų. Šuo metu žiemai baigiamas ruošti tik prie Valdovų rūmų esantis pietinis šlaitas.

Baigiami tvarkyti ir Kunigaikščių rūmai. Mūrai suvaržyti specialiomis plieninėmis templėmis, įrengtas laikinas stogas iš medžio ir skardos.

Vyriausybė dėl nuošliaužų nuniokoto Gedimino kalno būklės pirmadienį paskelbė ekstremalią situaciją valstybės mastu – iki šiol ji buvo paskelbta tik savivaldybės lygmeniu. Ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadove paskirta kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.


 

 

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Žemyna:

  Tai gal ir Gedimino pilis kalta, kad kalnas griauna… Juk slegia visu savo svoriu…
  Išmanantys perspėjo dar Valdovų rūmus statant, jog polių kalimas geruoju nesibaigs, tikrai skaudžiai atsilieps. Padariniai net skaudesni, nei jie įsivaizdavo. Tačiau mūsų nesustabdysi, mes nepasotinami – mes dar ir keltuvo su visa jo keliama kalno vibracija įsigeidėme! Kadangi ir to negana – prieš medžius užsimojome…
  Ar netaps sienos griovimas paskutinis smūgis piliai?

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Citata: “…. kuris „gali pasislinkti žemyn“, tačiau šiuo metu kalne įrengti jutikliai, anot jo, nefiksuoja grunto poslinkių.”
  Taip pasakysiu, kai tik atsiras UŽFIKSUOTI grunto poslinkiai, jau bus per vėlu, nes esant net mažiausiam poslinkiui tokios manės jau niekas NESUSTABDYS, nuliauž nesustojamai iki pakalnės. Tai kaltinsite jutiklius ar savo durną galvą? Juokingiausia, kad kalno sutvarkymui….. KULTŪROS ministrė vadovauja. Ar visiškai IŠPROTĖJOTE? Nesuradote nė vieno atsakingo specialisto? Įdomu kokio gylio yra Gedimino pilies pamatai?

 3. LosAngeles:

  Cha cha cha, operaciju vadove paskirta k. ministre… Neabejotinai darba lydes sekme. Su Vyciu gavosi kazkokiu nesusipratimu, tamsoliai ir ikyroliai kazko nerimsta, knisasi prie visko, reikia nemazai valios pastangu visa sita ‘nepelnyta puolima’ atlaikyti, taigi matosi moterele ‘tvirta’… Darba neabejotinai lydes sekme… kol kas ikyroliai ir tamsoliai del kalno dar veiksmu nesiima, viskas bus sutvarkyta

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: