Filosofą Vytautą Rubavičių bandoma įbauginti sekimu ir psichologiniu teroru (35)

Vytautas Rubavičius | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vytautas Rubavičius | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vilniaus forumas vakar išplatino informacinį pranešimą dėl Vytauto Rubavičiaus politinio persekiojimo, kuriame sakoma, kad gruodžio 11 d. buvo įsilaužta į rašytojo, filosofo, Vyriausybės kultūros ir meno premijos bei Poezijos pavasario laureato, Lietuvos kultūros tyrimų instituto vyresniojo mokslo darbuotojo dr. Vytauto Rubavičiaus asmeninį kompiuterį, į kurį buvo siunčiama grasinimai ir patyčios.

Pranešime dėstomos ir šio įvykio detalės: Siūlyta „keisti mąstymą“, įspėta – „nepasislėpsi“ ir grasinta „pakasti“. Vykstant šiam išpuoliui buvo pakeisti prieinamų interneto tinklų pavadinimai, stebėti ir realiu laiku komentuoti namuose esančių žmonių veiksmai, trumposiomis žinutėmis referuota į namuose vykusį gyvą pokalbį. Nepagailėta ir V. Rubavičiaus sūnaus – keistu sutapimu, kitą dieną, gruodžio 12 d.,  jis gavo pranešimus apie darbo sutarčių nutraukimą ir kilo problemų su „Sodros“ duomenimis. Taip pat pranešama, kad dėl išpuolių V. Rubavičius kreipėsi į teisėsaugą.

Lietuvoje daugėja politinio persekiojimo apraiškų, – sakoma Vilniaus forumo pranešime. – Politiškai motyvuoti išpuoliai prieš laisvai mąstančius ir kritiškai vertinančius Lietuvos padėtį bei ydingus valdžios bei kitų institucijų veiksmus darosi vis dažnesni, atviresni ir įžūlesni.

Anot Vilniaus forumo, prieš V. Rubavičių pasitelktų veiksmai liūdnai primena specialiųjų tarnybų taikomus moralinio ir psichologinio spaudimo ir bauginimo metodus. Jų pobūdis ir mastas liudija, kad išpuolio vykdytojai yra įsitikinę savo nebaudžiamumu ir jaučiasi esą aukščiau įstatymo. Šiems veiksmams būdingi tipiški politinio persekiojimo dėl „neteisingų“ pažiūrų bruožai. Visiems gerai žinoma, kad V. Rubavičiaus analitiniai straipsniai ir komentarai niekada nedžiugino jokių valdžių, nes juose stengiamasi išsiaiškinti tikrąją Lietuvos valstybės, visuomenės ir tautos būklę.

Faktai apie V. Rubavičiaus persekiojimą susilaukė žinomų visuomenės veikėjų reakcijos.

Grasinimai V. Rubavičiaus butui transliuojamų Wi-Fi stočių pavadinimuose

Grasinimai V. Rubavičiaus butui transliuojamų Wi-Fi stočių pavadinimuose

Seimo narys Rimantas Dagys paskelbė rašytojos Kovo 11-osios akto signatarės Vidmantės Jasukaitytės kreipimąsi į Seimo narius, kuriame sakoma: Seniai pastebimas demokratijos imitavimas Lietuvoje bei Valstybės vertimas policine Valstybe įgavo pavojingą pobūdį, kuris jau diskredituoja pačią Laisvės sąvoką, pakerta tikėjimą demokratine šalie ateitimi, kelia nepasitikėjimą Valstybės specialiosiomis tarnybomis, kėsinasi ir suvaržo atskirų piliečių teises.

Šį kartą didelį susijaudinimą bei reakciją visuomenėje sukėlė vieno rimčiausių Lietuvos filosofų, kultūros šulų, poeto, literatūros kritiko, kelių reikšmingų leidinių, išsamių straipsnių bei pranešimų autoriaus dr. Vytauto Rubavičiaus persekiojimas. Dr. Vyt. Rubavičius visada reikalavo ir reikalauja politinės etikos, nenuilstančiai gina šiuo metu aktyviai naikinamą istorinę atmintį, baltiškąją kultūrą, krikščioniškas universaliąsias vertybes bei laisvą nepriklausomios minties teisę ir galimybę reikšti. Jau daugelį metų jis dirba nepriklausomos minties ir ugdymo darbą, ir viešai skelbia pastabas vyriausybėms, jeigu jos akivaizdžiai pažeidžia demokratinį šalies vystymosi nuoseklumą, teisingumą, žmogaus teisę į teisingą teismą bei kėsinasi į per šimtmečius sukurtas ir sunkiu sovietmečiu išsaugotas vertybes, dvasinį ir materialų turtą. Paskutinių metų jo straipsniai, pirmiausiai skelbiami tiesos.lt galėtų daug padėti mūsų šaliai. Prisiminkime Antikos laikus, senovės Kiniją ir daugybę šalių, kur valdovai kviesdavosi į rūmus išminčius ir filosofus, tikėdamiesi jų išmintingų patarimų savo šalių valdyme. Lietuvoje gi vyksta atvirkštinis procesas. Laisva mintis, juo labiau jei ji kritinė, visokeriopai blokuojama. Pavyzdys – tai kas vyksta su kitu, rimčiausiu ir nuosekliausiu Lietuvos patrijotu, profesoriumi filosofijos daktaru Vytautu Radžvilu. O tai, ką patyrė dr. Vyt. Rubavičius, meta šešėlį net ant Nacionalinių specialiųjų tarnybų, policijos, ir, žinoma, ant Vyriausybės vadovo S. Skvernelio.

V. Jasukaitytė pateikė ir asmeninį liudijimą apie savo telefoninį pokalbį su V. Rubavičiumi:  Mums bekalbant, tie, kurie kontroliavo Rubavičiaus buto erdvę, bei jo pokalbius, vis dar siuntinėjo žinutes. Viena iš jų buvo maždaug tokio turinio: „Užsičiaupk ir ramiai gyvensi“. Kita buvo įdomesnė: „gerai, gerai…bl…. pakasime“. Sūnui priėjus prie lango, atskriejo žinutė – „gaidy, ko žiūri pro langą?“

Aš primygtinai patariau nufotografuoti tuos gąsdinimus, tačiau kai Rubavičius su sūnumi išėjo pasivaikščioti, palikę besikraunantį telefoną su nuotraukomis, grįžę telefono neberado, o žinutės buvo dingusios. Įdomiausia, kad rytą jis telefoną rado „išvalytą“ už buto durų. Kaip tyčia (?) rytą sūnus Daumantas Rubavičius gavo pranešimus iš savo darboviečių, kad yra liepta (?) jį atleisti iš darbo…

Stulbina tokia akiplėšiška intervencija į privatų žmogaus gyvenimą, jo naikinimas psichologiškai, veikiant vaikų likimus. Akivaizdu, kad tie, kurie taip elgėsi, jautė savo nebaudžiamumą. Taip elgiasi tik atitinkamų tarnybų asmenys, kurie gavę leidimą tokiam elgesiui „iš aukščiau“. Aš tą esu patyrusi juodžiausiais Brežnevo metais. Tačiau nėra labai sunku įsivaizduoti, kad šiuo metu taip kam nors leidžiama elgtis su žinomais mokslo, kultūros, visuomenės veikėjais. Būna, kad mokiniai pralenkia savo mokytojus, kaip atrodo, atsitiko ir Lietuvoje.

„Tai yra vienas baisiausių dalykų, kokius esu matęs, skaitęs ar juo labiau skelbęs Facebooke apie mūsų šiandieninę Lietuvą“, – sako politologas Vytautas Sinica. Jis taip pat pastebi: Seimo narius pasiekė ir daugiau detalių: tą patį vakarą įeita į namus, pavogtas telefonas, palikti akivaizdūs apsilankymo ženklai, kurių lengvai galima ir nepalikti, kitą ryta telefonas visiškai ištrintais duomenimis rastas paliktas laiptinėje. Sūnui paaiškinta, kad atleisti liepta „iš viršaus“. Tai nėra juokinga, tai nėra hakerių juokeliai su „Team Viewer“ ar panašia programa, tai net nėra sekimo problema, nes daug kas yra sekami ir patys tą žino. Tai yra atviras bandymas įbauginti ir užčiaupti žmogų, demonstruojant neribotą įtaką jo gyvenimui ir artimiesiems.

Situaciją pakomentavo ir žinomas publicistas Vytautas Vyšniauskas: Tai yra graudžiai kraupu! Jei nebūčiau šios situacijos girdėjęs asmeniškai ir nebūčiau matęs daiktinių įrodymų – nuotrauka yra nuorodose, – tikriausiai pats nepatikėčiau, nes iki šiol tokias situacijas galėjai matyti arba filmuose, arba pasakojimuose apie šeštojo dešimtmečio Sovietų Sąjungą.

V. Vyšniauskas retoriškai klausia: Mes gyvename laisvoje valstybėje? Akivaizdu, kad šitie darbeliai nėra pavienių entuziastų iniciatyva. Tikrovė daug baisesnė, nei manėme patys. Čia jau net nelabai svarbu, politiniai, asmeniniai ar kokie kiti motyvai skatina šiuos bauginimus ir persekiojimus, bet tai yra absoliučiai nepateisinama. Gal tai bus paskata rimčiau susimąstyti iki šiol abejojusiems ar atsainiai žiūrėjusiems į „dešinės paranoją“ dėl persekiojimo, politinio ar asmeninio susidorojimo. Nebejuokinga!

Prieš daugiau kaip mėnesį V. Rubavičius buvo paskelbęs straipsnį „Vienoje gretoje su Rūta Vanagaite – Tomas Venclova“, kuriame griežtai pasisakė prieš bandymus priskirti lietuviams kolektyvinę kaltę dėl holokausto. Grasintojai V. Rubavičiui kaip tik ir apeliuoja į jo tariamą antisemitizmą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

35 komentarai

 1. fizinis asmuo-mokesčių mokėtojas:

  Dabar jau baugu ir komentuoti…

 2. jurgis:

  naujas kankinys? tokiu neatrodo…

 3. tiek:

  jurgi,ką tuo nori pasakyti,kad tau Rubavičius neatrodo kankiniu? Tipo dar neiškelta ,kaip gerb. Venckienei apvaliai imant ,50 bylų ir dar nepaspringo nendre? Esi nepraustaburnis su savo išskirtine “nuomone”.

 4. Viešųjų ryšių akcija – “marsiečių” apsilankymas… Braižas panašus į garliavinį, nors akcijos tikslas suprantama kitas. Siužetą volioti tolyn galimybių palikę, kad ir sūnaus, tikriausiai apskritai nesančio, paslaptingas dingimas. Oi oi, įvykių nėra, žiniasklaidos daug, rinkimai ant nosies, tai juos priseina gaminti, juolab, jeigu randasi finansavimas. O lėšų rengiantis rinkimų maratonui negalėtų pristigti nei privačiai, nei partiškai. Taigi kodėl neuždarbiavus “šposaujant” tokia proga…

 5. Žemyna:

  Kadangi beveik galvą dedu, kad mūsų tarnybos pačios sukrus, tokį skandalą išgirdusios, pagal visas biurokratijos taisykles profesorius turėtų kreiptis į VSD, Seimo Kultūros ir Švietimo k-tą, policiją, CERTą ir dėl asmens duomenų nesaugumo, ir dėl grasinimų – su situacijos paaiškinimu bei apsaugos prašymu. Persiųsti jiems visus gautus grasinimus ir el., ir mob. paštu.
  – Tarnybos nustatys, iš kur siuntinėjama (bent jau privalo) ir užblokuos siuntėjus (reikia manyti, jog jų bent pora darbuojasi);
  – Kompiuteryje reikia pleistru ar bet kuo užklijuoti monitoriuje esančią vaizdo kameros akutę, laikyti išjungtą mikrofoną (dažnai užmirštame pasinaudoję išjungti!).
  – Namuose specialistui reikia gerai apžiūrėti patalpas, nes, „svečiai” galėjo bent porą kamerų ir kambariuose įrengti. Bute bei daugiabučio laiptinėje reikia įrengti savo vaizdo kamerų, kad matytųsi visi laiptine link jo durų ar pašto dėžučių einantys.
  Tam reikia pinigų. Manau, dalį galėtume mes surinkti, dalį PRIVALO padengti valstybė, ĮSIPAREIGOJUSI saugoti savo piliečius!
  Visom tomis apsaugos priemonėmis turėtų visas Forumo elitas iš anksto pradėti rūpintis.

 6. VIRGINIJUS:

  O gal ir dėl šito rusai kalti?

 7. kas tai galėtų būti?:

  Sadeckas, Mossad? VSD ir net LKPB vis tik nepanašūs į tokius bepročius. Juo labiau, kad nepolitkorektiškumu gerb. Rubavičius anksčiau galėjo gerokai labiau užkliūti VSD, nei dabar. O dabar, kalbama,artėjant 17 dienai, jis vėl kažką rašė apie Deimantę.

 8. Tvankstas:

  Turėkime omeny – tai nenaujas tarnybų būdas žmogų gąsdinti ir, jei nepklūsta, pašalinti iš šio pasaulio.
  Daroma tai arba pasamdžius kriminalinius nusikaltėlius, kurių pasirišimas yra už jų bausmės išvengimą ar nutraukimą įkalinimo metu, arba agentus įpareigojant pagal kriminalinius būdus, žargonus veikti prieš pasmerktąjį.

 9. Žemyna:

  O ponas Bakas su savo komitetu ir padėjėjas pastebės tai, ar ne? Pastebėjęs ko nors imsis, ar ne?

 10. Šiaipp:

  O man atrodo, čia viskas daug paprasčiau – gerbiamasis filosofas (kaip ir įprasta jo amžiaus ir jo užsiėmimų žmonėms) nelabai nuraukia apie interneto saugumą ir naująsias technologijas (iš paveikslėlio matyti, kad naudojasi visiškai neapsaugotomis dvidešimties metų senumo technologijomis). Tuo pasinaudojo kažkokie piemenys ir išsidergliojo (gal net susilažino, kas greičiau įsilauš). Žodžiu paprasčiausias piemenų žaidimas. Ne VSD reikia trukdyti tokiais niekais, o pasikeisti savo senienas ir įsigyti rimtesnes programas. Jei pūsite problemą toliau, tai tik dar daugiau apsijuoksite. Tiek tų naujienų.

 11. ŽR - 852431431 - DABAR:

  Žinių radijuje DABAR S. Skvernelis
  Tel. 852 431 431 laukiami klausimai. Arba Facebooke

 12. Žemyna:

  Kas prie Facebooko prisijungęs – gal galima užberti premjerą klausimais apie jo santykį su Valstybine kalba?

 13. T0mas J.:

  Kai tave puola VSD – teisėsauga nepadės. Patarimai du:
  1. Pasikviesk į namus specialistą kad išvalytų patalpas nuo “blakių”.
  2. Įsitaisyk namuose DU slaptus filmavimo įrengimus su autonominiu
  maitinimu, kad niekam nesant namuose – įsijungtų nuo judesio ir siųstų
  video į tau vienam žinomą vietą. Informacija: sekliams lt ir pan.

 14. Carolus Martellus:

  Mjo… Po to, kai žmogus buvo užsodintas ant keturračio ir viena diena (!) prieš teismą nuskandintas balutėje, šioje valstybėje jau niekas nebestebina…

 15. RK:

  Iš visa ko matosi – jautrus žmogus. Taurus it Kinijos išminčius ar Antikos filosofas.
  “Pakasti” tokį jautrų ir subtiliai kovojantį kultūros veikėją – baisus nusikaltimas prieš žmoniją; na, bent jau pažangiąią jos dalį.
  Visai prarado supratimą progreso priešai.
  Šviesuolis tik norėjo nekaltai pasakyti, kad kančia tautina, o rusų okupacija – ugdo dvasingumą.
  Visai nusirito pasaulis. O tempora, o mores.
  Kaip kartą autobuse sakė paprastas žmogus (iš liaudies) – “žmonėms dabar labai trūksta Dievo, Stalino ir Sniečkaus”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: