A. Zolubas. Lukiškių aikštė – tautiškai pilietiška ar miesčioniška? (9)

A. Zolubas. Lukiškių aikštė – tautiškai pilietiška ar miesčioniška? | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

A. Zolubas. Lukiškių aikštė – tautiškai pilietiška ar miesčioniška? | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Sprendžiant kokia turi būti Lukiškių aikštė Lietuvos Respublikos sostinėje, turėjome atsakyti į klausimą, kam ji skirta, – valstybės piliečiams, miestelėnams ar miesčionims. Žinant, jog pilietis yra asmuo, turintis valstybėje tam tikras teises ir pareigas, esantis valstybės kaip politinės bendrijos narys, miestelėnas – asmuo, gyvenantis mieste, turintis ūkinės veiklos bei rinkti miesto valdžią, jungtis į bendrijas teisę, miesčionis – smulkių, savanaudiškų interesų ir siauro akiračio žmogus, pamatysime, kad nuo pat nepriklausomybės atkūrimo greta globalistų ir ES klerkų brukamų kosmopolitinių nuostatų vyksta varžytuvės tarp piliečių ir miesčionių.

Vilnius yra ne tik miestas miestelėnams gyventi, bet ir Respublikos sostinė, valstybės suvereno rezidavimo vieta. Tai įvertinęs Lietuvos respublikos Seimas savo Nutarimu „Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“ (1999 m. vasario 11 d. Nr. VIII-1070), įvardijo aikštės statusą, numatė užduotis vyriausybei ir miesto savivaldybei aikštei sutvarkyti.

Futbolo kamuoliui prilyginta Lukiškių aikšte beveik du dešimtmečius buvo žaidžiama tarp įvairių Vyriausybės ir Vilniaus savivaldybės institucijų.

Seimas, 91 parlamentarui balsavus už, nė vienam nebuvus prieš ir vienam susilaikius, priėmė rezoliuciją „Dėl neatidėliotinų veiksmų siekiant sutvarkyti Lukiškių aikštę Vilniuje ir pastatyti kovotojų už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo memorialą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai“ (2017 m. gegužės 2 d. Nr.XIIIP-600), tačiau išvydome kūrybinės minties aborto rezultatą, grynai miesčionišką projektą.

Minėtų Seimo Nutarimo ir Rezoliucijos akivaizdus ignoravimas liudija Vyriausybės ir Vilniaus savivaldybės klerkų, vadovaujantis savo miesčionišku mentalitetu, sauvaliavimą. Visuomenė istorinės atminties įamžinimą aikštėje „bunkeriu“ pilietinė tauta atmeta, tačiau valdžioje esantys veikėjai, kuriems valstybės būtis ir istorinė atmintis tėra abstrakcijos, pirmenybę atiduoda buičiai, vartosenai.

Nesitaikstanti su tokia padėtimi grupė Seimo narių pateikė Lukiškių aikštės įstatymo projektą, įtvirtinantį jos valstybinę, reprezentacinę funkciją, pastatant joje Vyčio su laisvės kovotojų memorialu paminklą. Įstatymo projektą pasirašė 41 Seimo narys. Projektas protokolu skubos tvarka įtrauktas į LRS posėdžio dienotvarkę.

Lieka viltis būsimu, Respublikos sostinei palankaus įstatymo priėmimu, jei ir Seimas dar nesumiesčionėjo.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. Naras:

  Miestelėnas yra miestelio gyventojas. Miesto gyventojas yra miestietis. Kažkas nevykusiai pavartojo tą miestelėną ir jis tapo madingu žodžiu. Tai nereikia menkinti miestų jų gyventojus vadinant miestelėnais.

  • Tas:

   Niekas miestelenu sampratos ir nemenkina.Tik miestelenams(vilnieciams) pats laikas atsipeiketi ir suprasti, kad Lukiskiu aikste yra valstybes ir jos tautos istorinis simbolis su savo istoriniais zenklais.Taip nutare ir respublikos seimas.O padukti ir pasibodzioti laisvalaikiu su suniukais vilnieciams yra kur.Bernardinu sodas, Belmonto parkas, Vingio parkas.Ten, jeigu dabar tolerastines ir kitos idejos leidzia, gali ir pasivolioti besidegindami.

 2. Tas:

  Aciu autoriui uz taiklias mintis.Mums visiems izuliausiu budu brukamos , butent, mescionizmo idejos ir sampratos.Kurios niekuo nesiderina su tautos istorine atmintimi ir jos simboliais.Butu katastrofa, jeigu ir seimas pritartu tai isprievartautai idejai.Paziurekime, kas susirinko i Lukiskiu aikste kartu su projekto autorium.Zalias, neapsiplunksnaves jaunimelis.O dar paskutiniu metu buvo kiles vajus, rinkime i valstybes valdyma jaunima.Koki jaunima?Kuris neturi jokio supratimo apie Lietuvos sunkia kova del savo valstybes ir jos nepriklausomybes.Jaunima, kuris rengia piketus prie seimo del kanapiu narkotiko legalizavimo.Ka jie zino apie Lukiskiu aikstes ir priesais esanciu rumu istorija.Sufalsifikuotu konkursu dydelio dziaugsmo neturies niekas.

 3. Algimantas:

  Visuomenės susirūpinimą Lukiškių aikšte ir paminklu joje kelia ne vien kaip miesto erdve, patogia miestelėnams tarpti. Lukiškių aikštė, Seimo Nutarimu paskelbta reprezentacine, yra valstybės SOSTINĖS aikštė, ji skirta visos valstybės piliečiams, atsilankantiems svečiams, užsienio delegacijoms, ji turi tarnauti tautinių ir valstybinių švenčių minėjimams.
  Karališkos kilmės valstybės, koki yra ir Lietuva, turi savo himną, vėliavą, herbą. Tautinė vėliava plevėsuoja Gedimino pilies bokšte, ant Seimo rūmų, istorinė – virš Prezidentūros ir Valdovų rūmų, Himnas įamžintas Kudirkos aikštėje. Jei Seimo Nutarimu Lukiškių aikštė paskelbta reprezentacine, neabejotinai, čia turėtų rastis vieta valstybės herbui – Vyčiui.
  Greta Vyčio aikštėje Seimo Nutarimu ir Rezoliucija numatytas memorialas „per amžius už laisvę kovojusiems ir žuvusiems“, todėl skulptūra taptų drauge kovas atitinkančiu paminklu.
  Kodėl peršamas paminklas tik partizanams ir partizanų „pagerbimas“ anoniminiu būdu (numatoma įrašyti slapyvardžius, tikruosius vardus uždaryti slėptuvėje), – neatspindi pačios kovos už laisvę. Vašingtone Vietnamo kare žuvusių karių memoriale (labai panašu, kad „bunkerio“ autorius jį ir kopijavo) surašytos tikros žuvusių karių pavardės.
  Kita vertus, konkursas vyko neskaidriai, dėl sudėtingų balsavimo kompiuterinių procedūrų nuomonės negalėjo išreikšti dauguma piliečių. Skelbtose apklausose už Vytį pasisakė apie 70 proc. piliečių.

 4. Žemyna:

  ŽR Laida „Kas tas Labašauskas”
  ziniuradijas.lt/laidos/moterys-kalba/kas-tas-labasauskas?soundtrack=1

 5. Žemyna:

  Mero pliažo niekas negali iškuopti
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/mero_pliazo_niekas_negali_iskuopti/

  Pirmadienio ar vakardienos LRT laida su gide iš Italijos: su istorine atmintimi susijusių erdvių, aikščių, pastatų, paveldui priklausančio objekto ten niekas negali paniekinti, savo nagus ten kišti. Turi kūrybinių idėjų – tam pilna kitų erdvių, ten ir skleisk savo talentus.

 6. Žemyna:

  Smėlis supiltas, bet ar legaliai?
  2020 rugpjūčio mėn. 18 d., doc. Henrikas Žukauskas, architektas

  – respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/smelis_supiltas_bet_ar_legaliai/

 7. Žemyna:

  Lukiškių aikštės statusą reglamentuojančių teisės aktų turėtų sumažėti
  – diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/lukiskiu-aikstes-statusa-reglamentuojanciu-teises-aktu-turetu-sumazeti-986605

  Karbauskis, Valiukevičiūtė ir kt. nori panaikinti 1999 m. įstatymą, kad mažiau popierių ta tema liktų. Ar viskas, kas jame buvo, bus perkelta į naujus? Ar ,,netyčia” neišnyks vienas kitas sakinys?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: