Ukraina ketina prisijungti prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veiklos (1)

Ukraina ketina prisijungti prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veiklos | G. Pranckūno (KAM) nuotr.

Ukraina ketina prisijungti prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veiklos | G. Pranckūno (KAM) nuotr.

Gruodžio 8 d., viceministras Vytautas Umbrasas, susitikęs su Ukrainos energetikos ir anglies pramonės ministru Nasaliku Igoriu Stepanovičiumi (Nasalik Igor Stepanovič), sakė – „Vertiname Ukrainos energetikos ir saugumo, gynybos institucijos patirtį saugant ir stiprinant šalies energetinę infrastruktūrą bei atsparumą. Ukraina, tapusi NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro nare, galės prisidėti ir prie NATO pastangų stiprinant Aljanso valstybių energetinį saugumą bei vystant Aljanso kompetenciją energetinės infrastruktūros srityje“.

Ukrainos ministras N. I. Stepanovičius įteikė viceministrui V. Umbrasui oficialų laišką, kuriame išreiškiamas Ukrainos norą jungtis prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro (NATO ESKC).

„Ukrainos institucijos ir ekspertai turi žinias – „know how“, kurios bus reikšmingas indėlis atliekant studijas, analizes, organizuojant mokymus, toliau vystant NATO standartus, doktrinas ir koncepcijas“, – pabrėžė viceministras V. Umbrasas, sveikindamas Ukrainos apsisprendimą jungtis prie NATO ESKC. Tai trišalio bendradarbiavimo rezultatas tarp Ukrainos pagrindinės energijos tiekimo įmonės „UKRENERGO“, Ukrainos nacionalinio strateginių studijų instituto (NISS) ir NATO Energetinio saugumo kompetencijų centro.

Šio bendradarbiavimo svarba ypač svarbi nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m., kai šalis susidūrė su energetikos saugumo iššūkiais ne tik šalies rytinėje ir pietinėje dalyse, bet ir visoje valstybėje.

Ukrainos patirtis šioje srityje jau buvo pasitelkta šių metų spalio 16-20 d., rengtose stalo pratybose „Coherent Resilience 2017“, skirtose paremti Ukrainos pastangas stiprinant kritinės energetikos infrastruktūros atsparumą krizių metu. Šias pratybas rengė NATO Energetinio saugumo kompetencijų centras kartu Ukrainos energetikos ir anglies pramonės ministerija, „UKRENERGO“ ir NISS. Pratybose, apie šimtas atstovų iš daugiau nei 20 Ukrainos ministerijų ir kitų valstybinių institucijų, dvi dienas dalyvavo moderuojamose diskusijose, aptardami ir modeliuodami institucijų veiksmus susiduriant su įvairiomis grėsmėmis – kibernetinėmis, informacinėmis, ginkluotos agresijos ir kt.

NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras savo veikloje apjungia karinio, akademinio ir industrinio pasaulio energetikos specialistus ir akademikus, kurie rengia ir vykdo teorinius ir praktinius mokymus. Taip pat Centro nariai vysto naujas NATO energetikos technologijas, doktrinas ir koncepcijas.

NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras įkurtas 2012 m. – tai tarptautinė organizacija, siekianti užtikrinti energetinį saugumą, veiksmingesnį išteklių naudojimą bei naujųjų energetinių technologijų taikymą įvairiose NATO šalių narių civilinėse srityse ir kariuomenėje. NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre dirba 12 NATO ir partnerių šalių ekspertai: Čekijos, Estijos, Gruzijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Prancūzijos, Suomijos, Turkijos ir Vokietijos.

Ukraina prie NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro ketina jungtis šalies partnerės statusu.

Ukraina ketina prisijungti prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veiklos | G. Pranckūno (KAM) nuotr.

Ukraina ketina prisijungti prie Lietuvoje įsikūrusio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro veiklos | G. Pranckūno (KAM) nuotr.

Lietuvos ir Ukrainos bendradarbiavimas gynybos srityje

Nuolatinis bendradarbiavimas su Ukraina išlieka vienu svarbiausių Lietuvos užsienio ir saugumo politikos prioritetų: Lietuva remia Ukrainos euroatlantines aspiracijas, padeda jai įgyvendinti užsibrėžtus kariuomenės artėjimo prie NATO standartų tikslus bei prisideda prie jos gynybinių pajėgumų stiprinimo.

Nuo pat Rusijos karinės agresijos Ukrainoje 2014 m. Lietuva aktyviai remia Ukrainą visomis įmanomomis, įskaitant karinę paramą, priemonėmis. Lietuva Ukrainai yra perdavusi ginkluotės elementų ir amunicijos, Lietuvoje gydomi ir reabilituojami sužeisti Ukrainos kariai. Kartu su sąjungininkais Lietuva padeda Ukrainai pertvarkyti ir parengti jos ginkluotąsias pajėgas.

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

1 komentaras

  1. Algimantas:

    Ilsėkis ramybėje, mielas Gabrieliau.
    Nuoširdžiai užjaučiu šeimyną ir artimuosius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: