„Mokslo sriuba“: Kaip Lietuvoje perdirbama nafta? (2 dalis, video) (1)

Naftos perdirbimas Lietuvoje | „Mokslo sriuba“ nuotr.

Naftos perdirbimas Lietuvoje | „Mokslo sriuba“ nuotr.

Ankstesnėje laidoje „Mokslo sriuba“ domėjomės kaip vyksta naftos perdirbimas. Kviečiame pratęsti ekskursiją po vienintelę Baltijos šalyse esančią, milžinišką naftos perdirbimo gamyklą Mažeikiuose. 

Apžiūrint šią milžinišką gamyklą, beveik nematyti darbuotojų. Įrenginiai ūžia, šnypščia, vamzdžiais teka produktai, laikas nuo laiko gamyklos keliais pravažiuoja koks techninis automobilis ar apsaugos darbuotojai, bet specialistų nematyti. Kur gi jie yra? Pasirodo, didelė dalis sklendžių, vožtuvų yra automatizuoti ir jie valdomi iš operatorinių. Specialistams nereikia budėti prie tam tikro vamzdžio. „Seniau operatorius reguliuodavo režimą rankiniu būdu, dabar pagal tam tikrus parametrus tai daro sistema su minimaliu įsikišimu. Tai yra kaštų taupymas, nes kompiuteris optimizuoja daug greičiau negu žmogus ir sureaguoja daug greičiau.“ – sako Vilius Šemeta, „ORLEN Lietuva“ Pokyčių valdymo ir technologijų plėtros vadovas.

Naftos perdirbimas Lietuvoje | „Mokslo sriuba“ nuotr.

Naftos perdirbimas Lietuvoje | „Mokslo sriuba“ nuotr.

Mažeikiuose visą parą budi avarinė brigada, pasiruošusi bet kada remontuoti. Taip pat, daugybė operatorių, kurie, įvykus nestandartinei situacijai, rankiniu būdu sustabdytų ar įjungtų reikiamus įrenginius. Incidentas gali nutikti bet kada, vidurnaktį, anksti ryte, žiemą, per audrą, pūgą, bet kokiu oru ar sąlygomis. Labai retai, bet kartais gamykloje net sutrinka elektros tiekimas.

Naftos perdirbimas_aNaftos perdirbimas Lietuvoje | „Mokslo sriuba“ nuotr.okslo sriuba nuotr

Naftos perdirbimas Lietuvoje | „Mokslo sriuba“ nuotr.

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną šeštadienį 9:30 val. per LRT Kultūrą.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: