B. Puzinavičius. Ar Lukiškių aikštės memorialo konkurso rezultatai bus panaikinti? Ir kas toliau? (22)

Kultūros ministerija Vilinaus Lukiškių aikštėje siūlo vietoje Vyčio statyti bunkerį | lrv.lt nuotr.

Kultūros ministerija Vilinaus Lukiškių aikštėje siūlo vietoje Vyčio statyti bunkerį | lrv.lt nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidentės patarėjas vidaus politikai Mindaugas Lingė, gruodžio 5 dieną kalbėdamas „Žinių radijo“ laidoje, pripažino, kad Lukiškių aikštės memorialo konkursas supriešino visuomenę. Jis sakė: „Artėjant šimtmečio datai, tas susipriešinimas yra labai nenaudingas visuomenei, todėl išmintingiausia šitoje vietoje būtų daryti pertrauką, atvėsti, permąstyti, įvertinti padarytas klaidas ir pagalvoti galbūt apie naują konkursą“.

Pertraukos, atvėsimo reikalingumą pripažino ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis, gruodžio 6 d. kalbėdamas žinių radijo laidoje. „Pauzė turbūt būtų geras dalykas, bet dėl naujo konkurso – aš nežinau, tokių svarstymų dar nebuvo“, – trečiadienį sakė V. Pranckietis.

„15 min. Lt“ gruodžio 4 d. išspausdintoje medžiagoje rašoma, kad Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis manantis, kad kurį laiką aikštė gali likti išvis be jokio paminklo ir neatmetantis galimybės, kad gali tekti skelbti naują konkursą.

Seimo narys dr. Arvydas Anušauskas irgi dėl memorialo Lukiškių aikštėje siūlo daryti pauzę, atvėsinti emocijas.

Taigi, sprendžiant iš valstybės vadovų ir jiems atstovaujančių pareigūnų, kai kurių Seimo narių pasisakymų, susidaro įspūdis, kad valdantieji gal ir išgirdo įvairių visuomenės grupių ir atskirų piliečių protestus, bet, atrodo, kol kas nedrįsta aiškiai pasakyti, kad konkurso dėl Lukiškių aikštės memorialo rezultatai turėtų būti pripažinti niekiniais. Todėl būtų dar per anksti džiaugtis pergale. Ir toliau turėtume nuosekliai laikytis reikalavimo anuliuoti konkurso rezultatus ir paskelbti juos negaliojančiais.

Manau, kad neteisūs tie, kurie mano, kad konkurso nugalėtoju turėtų būti paskelbtas Gintaro Čaikausko ir Kęstučio Akelaičio grupės projektas „Atminti ir pagerbti“. Juk tokiu reikalavimu mes faktiškai tarsi ir legitimuotume konkursą, o komisijos laimėtoju paskelbto projekto autorių Andrių Labašauską, ar jo šalininkus, gal būt, paskatintume kreiptis į teismą dėl jo teisių apgynimo. Taip pat, manau, kad yra nerealūs reikalavimai projektą, ar bent jo dalį įgyvendinti iki 2018 m. vasario 16 d. Traukinys, kaip sakoma, deja, jau nuvažiavo, o kuriant tokį svarbų monumentą valstybės reprezentacinėje aikštėje, skuba tikrai nereikalinga.

Sutinku, kad G. Čaikausko ir K. Akelaičio grupės projekte „Atminti ir pagerbti“ galima įžvelgti ir kai kurių teigiamų, dėmesio vertų dalykų (Šimtmečio ratas, Tūkstantmečio juosta, granito plokštės su Lietuvos valstybės ir jos Nepriklausomybės atkūrimo dokumentų ir kitų tekstų įrašais). Todėl, manau, kad šio projekto kūrėjai, gal būt sustiprinę savo grupę naujais kūrėjais, galėtų dalyvauti ir naujame konkurse bei plėtoti jame savo sumanymus. Dabartinis G. Čaikausko ir K. Akelaičio grupės projektas „Atminti ir pagerbti“, deja, neatrodo įtikinamai, yra padrikas, ir todėl nemanau, kad jis turėtų būti įgyvendinamas.

Nenoriu įžeisti Vyčio gerbėjų, bet tas nedidelis, žaisliniu jau pramintas žirgelis su raiteliu ant Tūkstantmečio juostos, tikrai atrodo ne solidžiai, o gal net juokingai. Taip pat, manau, kad vietoje Amžinosios ugnies nederėtų siūlyti kažkokio pakaitalo – švytinčio kristalo, Šimtmečio rato nereikėtų nustumti į šalį nuo pagrindinės aikštės ašies, projektas stokoja vertikalaus architektūrinio ar skulptūrinio akcento ir pan.

Pritariu gausiems projekto kritikams, Kultūros paveldo departamentui, kad A. Labašausko projektas, toks, koks pasiūlytas dabar, yra netinkamas ir nepakankamas Lukiškių aikštei. Bet gal ir jis neturėtų būti visiškai nurašytas į nuostolius? Gal jis savo esme ir nėra prastas, tik paties autoriaus mintys apie jo įprasminimą buvo šokiruojančios.

Aikštė didelė, talpi. Tad gal ta sienelė su išrašytais kovotojų vardais galėtų būti realizuota kokiu nors kitokiu būdu ir kitoje aikštės vietoje, priderinus ją prie pagrindinio Laisvės paminklo su valstybingumo ir nepriklausomybės simboliais? Juk apie galimas projekto korekcijas kalbėjo ir specialistai.

O gal A. Labašausko projektas galėtų būti įgyvendintas kur nors kitur, pritaikytas kitai erdvei ir aplinkai, pvz., Antakalnio kapinėse prie Sausio 13-osios bei Medininkų tragedijos aukų memorialo tokiu būdu praplečiant šito memorialo kontekstą ir į pokario metus ir vienoje vietoje sukuriant rezistencijos, pasipriešinimo sovietinei okupacijai, Lietuvos nepriklausomybės gynimo memorialą? Žinoma, ši, tikriausiai, kontraversiška mintis nėra profesionalo nuomonė, tai grynai hipotetinis pasiūlymas. Bet man pasirodė, kad tos vietovės reljefas gal ir tiktų A. Labašausko projektuojamai skulptūrinei sienai su išrašytais 5467 kovotojų slapyvardžiais ar tikraisiais vardais.

Man rodos, verta dėmesio istoriko Mato Baltrukevičiaus mintis, kad šalia Lukiškių aikštės esančios Šv. Jokūbo ir Pilypo bažnyčios šventorius galėtų būti tinkama vieta galimam 1863 metų sukilėlių panteonui bei paminklui. „Jau suformuotas takas, vedantis Šv. Jokūbo link, turėtų išlikti, jis gražiai susietų XIX a. ir XX a. laisvės kovas“, – sako istorikas M. Baltrukevičius.

Nemažai kritikos pažerta ir dėl pačios aikštės plano, jos sutvarkymo. Bet, kadangi aikštė jau sutvarkyta pagal architektų G. Čaikausko ir K. Akelaičio projektą, tai nors daug kam ji po rekonstrukcijos ir nepatinka, ar bent jau nelabai patinka, bet, nežinau, ar būtų racionalu ir vėl viską keisti, ardyti, nuimti granitines dangas, iš naujo tiesti takus, dar kartą uždaryti aikštę rekonstrukcijai ir pan. Todėl gal būtų įmanoma ir priimtina, kad įgyvendinto projekto autoriai, kartu su kitais architektais ir menininkais, ypač tais, kurie aktyviai reiškė ir reiškia savo požiūrį į Lukiškių aikštės funkcijas ir paskirtį, bendromis pastangomis ieškotų būdų, kaip dabartinėje aikštėje, be naujų didelių pertvarkymų, pastatyti valstybę reprezentuojantį monumentą su Vyčiu, t. y. Lietuvos herbu, kitais valstybingumo simboliais, įamžinti visų laikų kovotojų už Lietuvos laisvę atminimą Amžinąja ugnimi ir kitais atminties, pagarbos ir dėkingumo ženklais, įkūnyti laisvę, laisvą nepriklausomą Lietuvą, apie kurią svajojo ir dėl kurios kovojo laisvės kovotojai.

Pritariu Seimo nario dr. Arvydo Anušausko spaudoje išsakytai nuomonei, kad partizanai nesvajojo apie bunkerį, bet apie laisvą Lietuvą. Todėl Lietuvos laisvė ir nepriklausomybė turėtų būti pagrindinis būsimojo monumento Lukiškių aikštėje leitmotyvas. Tikriausiai, ir Lukiškių aikštėje turėtume pratęsti prieškario Nepriklausomoje Lietuvoje gyvavusią Laisvės paminklų statymo tradiciją. Monumentas, tikriausiai, turėtų būti šiuolaikiškas, bet jo sprendimų paieškos neturėtų pavirsti modernistinių eksperimentų lauku, o suprantamu ir, ko gero, tradiciniu būdu, įkūnyti Lietuvos laisvės, nepriklausomybės, pagarbos kovotojams už laisvę idėjas.

Taigi, problemos sprendimas turėtų būti atidėtas, bet nevilkinamas dar ilgą laiką. Turėtų pagaliau subręsti tam sprendimui reikalinga aukščiausių valstybės institucijų ir pareigūnų politinė valia aktyviai dalyvaujant ne siauram šiuolaikinio meno apologetų rateliui, bet patiems iškiliausiems visuomenės, kultūros, mokslo veikėjams, meno kūrėjams, kūrybinių ir kitų visuomeninių, ypač patriotines, laisvės ir nepriklausomybės, Tėvynės gynimo idėjas puoselėjančių organizacijų atstovams, Kovo 11 akto signatarams. Sakoma, kad neturėtume ,,prisirišti‘ prie konkrečių datų, bet manau, kad ta konkreti ir reali data monumentui ir memorialui Lukiškių aikštėje sukurti galėtų būti 2020 metai, kai minėsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį. Manau, kad ir iki 2020 metų tokiam svarbiam dalykui irgi laiko liko nedaug. Todėl jau dabar, taip pat minėdami Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, turėtume nepamiršti ir kito ,,apvalaus“ jubiliejaus ir jau dabar jam ruoštis ir dirbti.

O kol kas – tegul virš Lukiškių aikštės ir toliau išdidžiai plevėsuoja čia jau „prigijusi“ Lietuvos valstybės istorinė vėliava. Atėjus pavasariui ir vasarai, aikštės granito plokštėmis padengtai aikštės daliai pagyvinti siūlyčiau pastatyti gėlių vazonus, o gal sukurti jų piramides, ar kitokias kompozicijas pagal miesto dailininkų ir apželdintojų pasirinkimą. Tarp gėlių galima būtų įkomponuoti ir aikštėje iki rekonstrukcijos jau buvusią plokštę su užrašu Laisvės kovų dalyviams atminti.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

22 komentarai

 1. !!!:

  Sutinku su autoriaus nuomone kad žirgelis ant tūkstanmečio juostos atrodo ne solidžiai…Vytis turėtų būti dvigubai didesnis.

 2. Ką gi, gula ramiai ant viso Vilniaus sniegas (ir ten… ramuma kol kas);
  tad atsibudę, atsikvošėję ir išsilieję didi politinė aplinkuma galės
  …buvusiam jomarke, daržų Vilniaus Šventaragio pašonės ir
  cirko klounų paviljonų, tuo pat prie buv. pramogų ir egzekucijų
  ploto užsiimt (tai yra pratėt sprendimus dėl b ū s i m o j o aikštės
  likimo:
  1. Privatizuot, iškelt ar pritaikyt prie “tikrai negeidžiamo simbolio”
  partizaninės kovos Pergalės bunkerio(!?) ten esamą WC.
  2. Apjuost jau ESAMĄ garbų, paprastą, nuoširdų ir aiškų
  Aukų menorialą d e r a m u lanku (nuo tos WC-vietės artyn VYČIO
  vėliavos), ar palikt carų adminų “pramoną’ 1864 m. egzekucijų
  erdvę “išmušus\ georgijevska t i e s i a (nevilnietiška !) proskyna.
  3. Piramidėmis ne vazonėlius ant gazonėlių užstatyt, o miestiečių
  džiaudsmui gal… tikrą piramidę suręst.
  4. “Įlyst, įsikast” kuo giliau, ir jei WC funkcija neišvengiamai ten
  (AIKŠTĖJE !) liks, – nuleist dar vieną kitą aiukštą žemyn ir
  kokio pneumoMetro, ar dar “gudriau išmanesnio” naujoviško
  miestiečių pervežimo sąstato STOTĮ – gyvam Partizanų pergalės
  bunkeriui atmint įsirengt (jau po žeme, kaip ir pokary būta); įprasmint.
  5. Gyvybei
  pagarbai
  aukų atminimui
  ir laisvės kovotojų
  per amžius…

  – ką gi, “atsivėsinus” parašyk ir Tu – kaip
  …gula snaigės ant Lukiškių – vėsina 🙂

 3. Man susidaro toks įspūdis, kad lietuvių tauta yra nepajėgi savarankiškai tvarkytis savame krašte. Taip sakau dėl eilės dalykų, kurie rodo šitą mano nuomonę – t.y griūvantis Gedimino kalnas, kurio niekaip nesugebama sutvarkyti, vamzdis prie Neries, valdžia niekaip nesugeba įgyvendinti nei vienos rimtos reformos, niekaip nesugebama per daugybę metų pastatyti nacionalinio stadiono, nesugebama pastatyti nei vieno rimto paminklo – pvz Vytautui Didžiajam, nesugebama pastatyti elementaraus Vyčio, kuris yra labai lengvai padaromas ir net reikia prašyti Ukrainos pagalbos, kad būtų galima padaryti Vytį, iki valstybės šimtmečio likus mažiau nei 100 dienų, nesugebama niekaip padoriai jam pasiruošti, nes kol kas pasiruošimas vėluoja ir atrodo graudžiai. Tai tiek.

 4. Žemyna:

  Kas toliau –
  Jei premjeras teisingai žodžiais išreiškė, ką galvoja, tai jam Seimas – „ne ukaz”, ir jis nepaklus Seimo įstatymui, kad turi būti Vytis.
  Beje, jei pati nesusipainiojau, tai įstatymas dėl reprezentacinės aikštės paskirties, yra jau senokai priimtas, ir buvo PRIVALU tai žinoti, PRIEŠ bet ko imantis.
  Dėl Vyčio – įstatyme nėra nurodyta autoriaus pavardė. Taigi, jei kas norėjo rengti konkursą, tai Vytis turėjo būti privaloma sąlyga. Ne kokia krosnelė kepsniams (kad miestiečiams būtų smagu), ne bulvių ar kopūstų kapčius, ne kanapė, ne šiemet madingos spalvos lūpdažis, o būtent VYTIS.
  Nes:
  – Lukiškių a. ne šiaip miestiečių „tūsų” aikštė, o LIETUVOS VALSTYBĖS SOSTINĖS REPREZENTACINĖ AIKŠTĖ, SKIRTA OFICIALIEMS CEREMONIALAMS:
  – Tokioms aikštėms MADINGUMO principai su jų pralekiančiais (skers)vėjais netaikomi – tam yra kitos miesto aikštės su bandymų stendais.
  Jei valstybę valdo ne PLEVĖSOS, tai VALSTYBINĖS REIKŠMĖS aikštės simboliai yra AMŽINI, SOLIDŪS, per amžius atpažįstami ir savų, ir svetimų! Nes būtent tokie ir reiškia VALSTYBĖS TVARUMĄ, TAUTOS SOLIDUMĄ. TAUTOS ir VALSTYBĖS simbolis – ne bandomasis triušis – pabandysim su šituo, pabandysim su anuo.

  Ar tik nepaaiškėjo PAGRINDINIS STABDIS įtvirtinti LT sostinės lietuviškumą – ar tik nebus tai pats ponas premjeras, plačiais mostais pradėjęs dovanoti Vilnių gabalais? Net pamindamas TARPTAUTINĮ teisininkų susitarimą dėl nuosavybės priklausomybės ir kt. teisinių aktų bei veiksmų, įvykdytų okupacijos metais…

 5. aha:

  Na, pasikartosiu ir dar kartą pakartosiu: jeigu labai reikia bunkerio, tai apkaskit Seimą, nes ten visi Lietuvos kovotojai ir gelbėtojai susirinkę… Ir nebus nė vieno prieštaraujančiojo. Garantuoju.

 6. 17 val. LRT radijas:

  dienos aktualijose kalbės apie aikštę, apie „bunkerinių” ruošiamą akciją Lukiškių a.
  Mūsų mokyklos užaugino jaunimą, kuriam ne kilti į Saulę Lietuvos, o dar giliau į požemius kastis norisi, žaisminga atrodo…

  • Kęstutis:

   Matosi, jog informacinio karo strategai skina pirmas pergales, koks stovės paminklas jau nebe taip ir svarbu jiems. Svarbu, kad visuomenė supriešinta. Jei statys bunkerį, tai liks nepatenkinti Vyties šalininkai, nors pats bunkerio užmanymas ir visai neblogas, tik ne laiku ir ne vietoje. Jei pastatys Vytį, liks nepatenkinti suliberastėję… ir ne šiaip sau, kaip dabar pasimatė, tas jaunas skulptorius per Tv forumą pasakė – jei jūs pastatysite Vytį, tai nuteiksite jaunimą prieš jį… na toks prieglušis to pats nebūtų sugalvojęs, panašu, kad už jo stovi “berniukai”, virvučių tampytojai…

   • Dronas:

    Kokį jaunimą? Kiek pazystu to jaunimo, vieniem arba nusispjaut, kas ten bus, kitiem vytis. Gal vienam kuriam tas “bunkerys” ir tiktu. Jau nekalbant apie tai, kad pavadinimas “bunkerys” tai tik dūmų uždanga, kad prastumt šita dalyka. Svarbu NESTATYT valstybės simbolių, bet kokia kaina.Mane iš pat pradžių stebino keistas aikštės išdėstymas. Dabar, panašu, jog iš pat pradžiu, aikštę planavo ne kaip erdve kur stovės valstybės simboliai, o kažkam kitam. Trumpai tariant, nenustebsiu jeigu prasidės šnekos, jog visos šitos trinkelės, sudėtos asimetriskai ir netinka aikštei kur turi stovėt valstybės simboliai, kad dabar viską teks ardyt ir perdaryt, o tai brangu, na ir taip toliau. Prasidės ginčai ir nesibaigiantys postringavimai, žinoma nejudinant nė piršto. Bus tempiama guma. Gali gautis taip, kad šimtmečio proga išvis turėsim plyna lauka, arba nesibaigiančias statybas ir ginčus. Panašiai kai su Gedimino kalnu, ten šitas dalykas jau gerai atidirbtas. Praktikos užtenka. O juk vytį dar nuliet reikia, o prieš liejant, bent žinot kur stovės ir kaip atrodys. Žinot kur ir už kiek užakyt. Šitai reikia daryt dabar. Tiesa sakant reikėjo daryt dar prieš gerą pusmetį. Todėl labai gali būti, jog diversija, prieš Lietuva, jos šimtmečio proga, gali pavykti. Kalti dėl to bus tiek vyriausybė ir seimo nariai, tiek kultūros ministerijos atstovai. Manau už tokius dalykus, turi lėkti galvos.

 7. Skvernelis be kaukės....:

  Skvernelis (,,švarkelis”) -liberastiškai policajiškas vilkas, maskavimuisi užsimetęs valstietišką ėriuko kailį…. Neduok Dieve, tokio veidmainio į prezidentus už nomenklatūros pinigus,,,Tas liberastas, pagal vidų, tiek Vyčio, tiek nacionalinio orumo ir kalbos priešas,,Varšuvos,oligarchų ir nomenklatūros klerkas su viena apvalia vagele smegenyse,,.Žinote visi, nuo ko ji atsiranda…:)

  Skaitykite daugiau.delfi.lt/news/daily/lithuania/premjeras-istatymai-neturi-reguliuoti-koki-paminklą statyti

 8. markas:

  // B. Puzinavičius: “…nežinau, ar būtų racionalu ir vėl viską keisti, ardyti, nuimti granitines dangas, iš naujo tiesti takus, dar kartą uždaryti aikštę rekonstrukcijai ir pan.” // ————- Jeigu norima sukurti kažką didingo, įspūdingo, pretenduojančio į amžinumą ir, kas svarbiausia, keliančio pasigėrėjimą ir pagarbą, verta “dar kartą uždaryti aikštę rekonstrukcijai”. Nes dabartinis aikštės išplanavimas nedirbs paminklui. Reprezentacinė aikštė, tai ne laukymė pasivaikščiojimui sekmadieniais. Tai – ne parkelis ar jaunimo sodelis. Išplanavimas turi būti ne laisvo stiliaus, o griežtos geometrijos, taisyklingų linijų ir formų. Kitaip tariant, “visi keliai turi vesti link Vyties”. O jei jau Vytis – pagrindinis akcentas, tai jis, be abejo, turi būti ir atitinkamo solidaus dydžio. Visi kiti elementai tik trukdys susikoncentruoti, pajusti Vyties galią. Raitelis veidu į Gedimino pr., nes ten didžiausias srautas žmonių. Arba į J. Tumo- Vaižganto g. Lygiai kaip ir Kudirka yra veidu į prospektą arba galėjo būti į Vilniaus gatvę. Brangu perdaryti aikštę? Tuomet kyla klausimas, kokie prioritetai. Vardan ko visas tai. Jei ketinama sukurti kažką, kas turės poveikio galią ir tarnaus kaip įkvėpimo šaltinis mažiesiems ir, galbūt, dideliems daugeliui metų į priekį, neverta smulkintis ir jungti nesiderinamus dalykus vienoje vietoje.

  • Vytis kitur, jau iš esmės (net Seime tylus ir r ū p e s t i n g a s pritarimas jau;
   kai galų gale suvokt pradedama kokį “pakaitalą” be Valstybinio heraldinio
   Ž Y M E N S buvo norėta įbrukt “Už Vytį” pateikiant …galbūt Laisvės karį,
   galbūt netgi kurį tai karį-kunigaikštį – Lietuvos Valdovą balne… bet ne ŽYMENĮ)
   sprendimas pats savaime rutuliojasi kai strigom, kliuvom, brukom ir barėmės
   potuščiai… gryn dėl asmenybiškų amb-icijų.

   Tad KUR
   gali būti VYČIO AIKŠTĖ?
   Kas bus pirmasis tą s o s t a p i l ė s erdvę nurodęs?
   Kas ir kur?

   Įdomu, – kuri gi Vilniaus erdvė, – Kalva, Aikštė, Slėnis, Krantas
   taps ta erdve, kuri “priims” VYTĮ.

   • markas:

    Galėjo būti ten, kur buvo a. a. “Žalgirio” stadionas. Tačiau šią vietą bomžagalviai įtraukę į savo primityvių būsimų verslų sąrašą.

    • Na, prokuratūra galbūt “turgaus derybas” dėl galimo
     įteisinimo neteisėtos nuomos pagrindu naudojamos
     Valstybinės žemės sutarčių į t e i s i n i m ą neturgins,
     tai paskelbus atvirą, teisėtą ir NAUJĄ NUOMOS konkursą,
     galės kaip ir ant Lukiškių “sukarinto -Vyčio” klausimo skaudulio
     – dar aiškesnį, dar atvirenį ir nuožmesnį ..NAUDOS visiškos
     “paėmimo”, tai yra tiesiog Vilniaus žemės užgrobimo
     klausimą u ž d a r y t.

     Naujas, jau teisėtas nuiomininkas (netgi jei tas pats nelaimėlis HANNER
     leimės) jau bus įpareigotas pagrečiui dagosvaigių”” stadioną ant kokių 22-25000
     vietų atstatyt, ir gaus aikštelę senų griuvėsių Šeškinėje, ant kalno
     )manau už stadioną, naują, seno vietoje, galim jam ir Piramidę
     prie Akropolio susiręst leist 🙂 …o Šimašius čia mulkių mulkis (net gal
     prokuratūra pati nustatyt, kad ir vagis Lukiškių medžių-krūmų sodeliui)
     ir paleist šią p r o g ą nemokamo stadiono pastatymui jau veik praleidęs.

     Tad VYČIUI – kalnui, kalvai, aikštei, šlaitui, slėniui
     …kitur ieškom.

     Ieškom ieškom!
     (kad Hanner išmetimą
     iš turgaus su
     prokurorais “užminėt”
     – gerai)

 9. Patrimpas:

  toliau statysim paminklą krikštytojui, ant arklio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: