Grupė Seimo narių prašo įgyvendinti piliečių ir Seimo valią Lukiškių aikštėje įamžinti Vyčio monumentą (4)

Laurynas Kasčiūnas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Laurynas Kasčiūnas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lapkričio 30 d. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas, Žygimantas Pavilionis ir Audronius Ažubalis kreipėsi į Seimo Valstybinės istorinės atminties komisiją ir Seimo Kultūros komitetą, prašydami, kad būtų imtasi veiksmų siekiant piliečių ir Seimo valia Lukiškių aikštėje įamžinti valstybinei aikštei tinkamą Vyčio monumentą.

L. Kasčiūno teigimu, rengiant Lukiškių aikštės paminklo konkursą buvo paminta Seimo valia ir daugumos piliečių išreikšta nuomonė dėl jiems priimtino monumento: tiek visuomenė reprezentatyviose apklausose,tiek išrinkti tautos atstovai Seimo balsavimu jau yra aiškiai pasisakę už Vyčio monumentą Lukiškių aikštėje.

Audronius Ažubalis | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

Audronius Ažubalis | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

„Kadangi konkursas buvo imtas organizuoti jau po to, kai Seimas priėmė sprendimą Lukiškių aikštėje vykdyti Vyčio monumento statybas, organizuodama konkursą Kultūros ministerija, Vilniaus m. savivaldybė ir Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) savavališkai perėmė suverenias tautos galias. Gegužės 2 d. Seimas beveik vienbalsiai pritarė Vyčio paramos fondo organizuoto konkurso nugalėtojui, o kiek anksčiau atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa parodė, kad už Vyčio paminklą pasisakė net 76 proc. apklaustųjų“, – sako Seimo narys L. Kasčiūnas.

Žigimantas Pavilionis | Penki.lt nuotr.

Žigimantas Pavilionis | Penki.lt nuotr.

A. Ažubalis tvirtina, kad Kultūros ministerijos, Vilniaus m. savivaldybės ir ŠMC surengtas konkursas iš pat pradžių vyko nedemokratiškai, kadangi surengtas ignoruojant Seimo ir visuomenės išreikštą valią, ir neskaidriai, nes balsavimo procedūra organizuota nepašalinus galimybių abejoti piliečių valia. Konkursą laimėjęs projektas neatitinka ypatingą memorialinį ir reprezentacinį statusą turinčios aikštės paminklo funkcijų. Atsižvelgiant į Lukiškių aikštės istoriją ir planuojamo memorialo paskirtį pagerbti kovotojus už Lietuvos laisvę, memorialas turėtų būti ne abstrakčią meninę idėją, o politiškai suverenios tautos ir nacionalinės valstybės idėją įkūnijantis simbolis.

„Negana to, paaiškėjo, kad konkursą laimėjęs memorialas neatitinka paveldosauginių reikalavimų: dar 2010 metais Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba priėmė sprendimą, jog Lukiškių aikštės paviršius turi būti lygus. Atsižvelgiant į tai, kad kultūros paveldo apsauga patenka į Kultūros ministerijos kompetencijų sritį, ši informacija Kultūros ministerijai yra lengvai prieinama ir turėjo būti žinoma prieš pradedant rengti konkursą ir į jį įtraukiant reikalavimų neatitinkančius projektus“, – pabrėžia Ž. Pavilionis.

Kategorijos: Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

 1. Vilnius - sostinė? Lietuva - valstybė?:

  Mes – tauta? Vytis – laisvės kovų simbolis?
  Kam vadovauja Šimašius? –
  imperijos provincijos miestui ВИЛЬНЮСУi? WILNUi? WIL‎NAi?,
  ar vienos iš dviejų per stebuklą dar išlikusių baltų tautos SOSTINEI VILNIUI?
  Tai ir elkimės ORIAI, kaip dera SOSTINEI – visų pirma patys gerbkime save, savo tautos kovas už laisvę, savo sostinės nepaverskime pakelės karčema!
  Sostinėje TURI BŪTI REPREZENTACINĖ oficialių pagerbimo ritualų, švenčių ir renginių aikštė – žinoma, jei KM ir MERUI nekyšo pirkti diplomai iš kišenių.
  Be jokios abejonės, rasis kas finansuos ir kitus projektus, nes jiems sočiai vietų Vilniuje, ir tie skverai bei aikštės praturtės, sulaukusios sumanių, žaismingų, modernių architektūrinių akcentų.
  Bet – skirkime pagrindinę reprezentacinę ŠALIES aikštę nuo viešo šunų tualeto…

 2. Joo:

  Ne, jau Kaunas ką paima į savo rankas tai neatiduoda. Nereikėjos snausti su visokiais Šimašiais ir kult. priviet. ministrėmis.

 3. Balsavimas del paminklo - apgavystė!:

  Jūs tikit tais rezultatais? Kas juos matė? Kokie buvo balsavimo metu , kokie po balsavimo ir kokie tapo paskelbus rezultatus? Kas kontroliavo balsų skaičiavima (skaičiuotojus)? Aš pats “balsavau ’ net kelis kartus , iš to pačio kompo skirtingais vardais. Tai kuris mano balsas buvo užskaitytas? Vienas ar visi? Ar tas “kuris reikalingas”? APGAVYSTĖ čia !

  • Žemyna:

   KONKURSO AFERA reikalinga rimto tyrimo. Kas darė pagrindinį spaudimą, kas suinteresuotas, kad Vilnius Vyčio neišvystų?
   Ministrė, ne tik nepaklususi Seimo priimtiems įstatymams dėl Lukiškių a. statuso, dėl Vyčio, bet dar ir surengusi balsavimo imitaciją, kuriuo pažeidė tautos suvereno teisę, turėtų pereiti Apkaltą dėl pažeistos priesaikos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: