Paveldosaugininkai: Bunkerio imitacijos įrengimas Lukiškių aikštėje pažeistų paveldosauginius reikalavimus (23)

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Ramūnas Karbauskis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lapkričio 28 d. Seimo Seimo Kultūros komitetui buvo pristatytas Lietuvos kultūros ministerijos (KM) ir Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) surengto konkurso atrinktas projektas, siūlantis Lukiškių aikštėje įrengti betoninę partizanų bunkerio sienos imitaciją, vietoje plačiai visuomenės palaikomo memorialo su Vyčio skulptūra.

Kaip jau skelbėme, lapkričio 27 d. Lietuvos kultūros ministerija paskelbė, kad jos kartu su Šiuolaikinio meno centru (ŠMC) surengtame konkurse dėl Vilniaus Lukiškių aikštės memorialo daugiausia balsų surinko skulptoriaus ir dizainerio Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais.

Nors žmonės balsuodami internetu pirmą vietą skyrė Vyčio memorialui, tačiau Kultūros ministrės sudaryta komisija nusprendė kitaip. Pasak Kultūros ministerijos išplatinto pranešimo, šiame konkurse daugiausia visuomenės ir ekspertų balų surinko A. Labašausko partizanų bunkerio motyvais projektuotas memorialas.

Kultūros ministerija Vilinaus Lukiškių aikštėje siūlo vietoje Vyčio statyti bunkerį | lrv.lt nuotr.

Kultūros ministerija Vilinaus Lukiškių aikštėje siūlo vietoje Vyčio statyti bunkerį | lrv.lt nuotr.

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis susitikime su  bunkerio projekto propaguotojais atkreipė dėmesį į tai, kad konkursą laimėjęs projektas, pagal kurį Lukiškių aikštėje būtų suformuota kalva, pažeidžia šiai miesto aikštei keliamus paveldosauginius reikalavimus. Pasak R. Karbauskio, jei KM siūlomas projektas  nebus koreguojamas, jo nebus galima įgyvendinti. Mat, pagal paveldosauginius reikalavimus, Lukiškių aikštės reljefas turi būti lygus.

R. Karbauskis pareiškė, kad sprendimus dėl Lukiškių aikštės memorialo turi priimti ne politikai, o specialistai. Pasak jo, abejonės, kad pažeidžiami paveldosauginiai reikalavimai, yra patvirtintos. „Šis projektas toks, koks yra šiuo momentu, negalėtų būti įgyvendintas, jeigu nebūtų koreguojamas“, – sakė R. Karbauskis.

Seimo kultūros komiteto narys, garsiojo dainininko sūnus, Vytautas Kernagis aktyviai palaikė KM siūlomą bunkerio Lukiškių aikštėje projektą ir užtarė Kultūros ministeriją bei komisiją ir ragino kuo greičiau jį įgyvendinti.  

Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorius Virgilijus Kačinskas teigė, kad Lukiškių aikštė pagal paveldosauginius reikalavimus turi išsaugoti nepakeistą, t.y. lygų reljefą, o KM siūlomas projektas sukelia žemes ir sukuria kalvą, o tai, pasak jo, jau neatitinka paveldosauginių reikalavimų.

Viceministrė Gintautė Žemaitytė atsikirto, kad Vilniaus miesto Plėtros departamento direktorius Mindaugas Pakalnis yra sakęs, kad tai nedidelis pakeitimas, kad nieko tokio…

KPD Vilniaus skyriaus vadovas Vitas Karčiauskas | KPD nuotr.

KPD Vilniaus skyriaus vadovas Vitas Karčiauskas | KPD nuotr.

Tačiau KPD Vilniaus skyriaus vadovas Vitas Karčiauskas atsakė, kad tai ne M. Pakalniui spręsti, kad šis klausimas esąs paveldosaugininkų reikalas. Į tai darbo grupės vardu komiteto nariams bunkerio projektą pristatęs Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Alminas Mačiulis atsakė, kad jis to nežinojo, kad dabar apie tai bus diskutuojama.

V. Kernagis dar kartą apkaltino paveldosaugininkų atstovus – kodėl jie į šį prieštaravimą paveldosaugos reikalavimams laiku neatkreipė KM ir ŠMC konkurso rengėjų dėmesio.

V. Karčiauskas atsikirto, kad niekas į juos nesikreipė ir kad organizatoriai bei projektuotojai turėjo atsižvelgti į aikštei keliamus paveldosauginius reikalavimus.

R. Karbauskis sakė, kad šioje situacijoje yra apsijuokta prieš visuomenę, iš daugybės projektų galutiniam balsavimui įtraukus tokį, kuris neatitinka paveldosauginių reikalavimų ir jau apsiskelbus, kad jis laimėjo…. Pasak R. Karbauskio, negalima nereaguoti į Kultūros paveldo reikalavimus ir reikia skelbti KM konkurso MORATORIUMĄ.  Pasak Seimo Kultūros komiteto pirmininko, iš šios padėties galimos dvi išeitys: 1) jei bus pripažintas netinkamu šioje aikštėje KM siūlomas bunkerio projektas, tuomet galima įgyvendinti Vyčio projektą; 2) Jei autorius ras sprendimą, kaip suderinti savo projektą su Kultūros paveldo reikalavimais, tuomet Vytį, gal būt, galima bus pastatyti prie Seimo esančiame baseine.

Šios dilemos sprendimui buvo duotos dvi savaitės. Taip pat buvo nutarta, jei reikės, dar kartą šiuo klausimu susirinkti Seimo Kultūros komitete.

Gintaras Karosas | Asmeninė nuotr.

Gintaras Karosas | Asmeninė nuotr.

Posėdyje dalyvavęs visuomeninio judėjimo „TALKA Kalbai ir Tautai“ pirmininkas Gintaras  Karosas išsakė „Talkos“ poziciją Lukiškių aikštės memorialo klausimu ir pritarė, kad šiuo metu KM ir ŠMC siūlomam projektui turėtų būti skelbiamas moratoriumas.

G. Karosas posėdžio dalyviams priminė, kad „Talka“ ir kiti visuomenininkai šį ŠMC ir KM konkursą laiko neteisėtu bei neįpareigojančiu ir vertina jį tik kaip dar vieną piliečių nuomonės apklausą ir kad ne tik Visuomenė, bet ir Seimo nariai yra gana vieningai pasisakę už Vyčio projektą.

Primename, kad spalio 24 d. ir Visuomeninis judėjimas „TALKA Kalbai ir Tautai“ ne tik išplatino viešą pareiškimą-reikalavimą vykdyti Seimo sprendimą dėl Vyčio monumento statybų Lukiškių aikštėje, bet ir lapkričio 17 d. surengė Kultūros ministrės veiksmus smerkiančią visuomenę  protesto akciją Vilniaus Lukiškių aikštėje „Mes be Vyčio nenurimsim“.

Po Seimo kultūros komiteto posėdžio KPD prie Kultūros ministerijos išplatino pranešimą spaudai, kuriame pareiškė, kad KM ir ŠMC siūlomas Lukiškių aikštės memorialo projektas (aut. A. Labašauskas) yra nesuderintas su KPD ir neatitinka šių metų rugpjūčio 3 d. suderintame ir jau įgyvendinamame Lukiškių aikštės tvarkymo projekte nustatytos galimo memorialo vietos.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

23 komentarai

 1. Žemyna:

  Bet išvada geniali – jei pažeidžia reikalavimus, reikia taisyti reikalavimus…
  A la, jei darbas trukdo darbo metu gerti, mesk tokį darbą…

 2. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Vytis gali būti Lukiškių aukštėje, nes …
  _____________
  4. Suvereninė Lietuvos v_a_l_d_ž_i_a priklauso t_a_u_t_a_i.
  (1949 vasario 16, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracija, pasirašyta lietuvišku krauju)
  ____________
  Tautos atžvilgiu, “komisija” = 0._

 3. Skirtos lėšos įsisavintos, projektas negali būti įgyvendintas – viskas tvarkoj. Popierius dėkime į stalčių, už išleistas lėšas atsakyti nereikės. Sėdime ir laukiame kada kils naujas vajus dėl paminklo statymo… O kas čia tokio – nacionalinio stadiono nestatome, Gedimino kalno irimo nesustabdome, Tautos namai su nacionalinio prestižo koncertų sale nė iš vietos. Basanavičiaus, Čiurlionio įamžinimas nacionaliniu lygiu, kaip ir “Rail Baltica” vėžės maršrutas per sostinę, jai nereikalingas. Tegul Vilnius šempa toliau. Melžkime jį kaip įmanydami, nelyginant kokią savo koloniją, naudodamiesi jo uždirbamu BVP, jame surenkamais mokesčiais ir t.t. ir pan.

 4. Chaltūros ministrė:

  Anokia čia bėda, kad bunkeris su paveldosaugininkais nesuderintas. Užtai su ponų Sorošų suderintas.Kas yra nepalyginamai svarbiau. Kas jums, runkeliai niekada nedašils. Netrukdykit vykdyti įsipareigojimų ponui Sorošui. Otai, imsimės Gedimino kalno sutvarkymo greituojų būdų.

 5. 21 val. junkime LRT:

  9 val. per LRT Jakilaitis vėl su kažkuo paminklo tema kalbės

 6. Getas:

  Jei ŠMC ekspertų komisija pripažino KPD priimtus teisės aktus, tai nereikia nieko laukti, o statyti ekspertų priskirtą 2-ą vietą – Vytį, nes Vytį palaiko dauguma tautiečių. Logiškai mąstant klausimas išspręstas. Karbauskio komitetas ir turi taip pasielgti – statyti tą, kuris nepažeidžia teisės aktų.

 7. Karolis:

  Tauta tai motina. Valstybė – jos dukra. Taškas!

  Kai dvidešimt kelerių metelių sulaukusi “piemenė” nurodinėja tūkstančius metų skaičiuojančiai motinai, norisi apsivemt…Nei juokas, nei ašaros jau nebepadeda. Štai jums ir demokratija, štai liberalizmas!
  Vienas psichologas yra pasakęs, kad liberalai – tai taip ir nesuaugę paaugliai. Skirtumas tik tas, kad paaugliai iš esmės kariauja su tėvų tvarka, liberalai gi, stoja prieš Dievo tvarką…

 8. Taip:

  Gerb. Seimo Kultūros vadove,R.Karbauski, kodėl nieko nekalbama apie tai,kad Kultūros ministerija neteisėtai pakeitė Laukiškių aikštės paskirtį: pagrindinė reprezentacinė valstybės aikštės tapo rekreacine,- tad kur vyks svarbiausi valstybiniai minėjimai,o kur užsienio valstybės atvykę vadovai ir delegacijos iškilmingai padės pagarbos vainikus? Antra,- kodėl svarbiausioje valstybės aikštėje neplevėsuos Lietuvos Trispalvė- dabartinės valstybės pagrindinė vėliava?

 9. Kiemsargis:

  Vytis – Seimo baseine???

 10. markas:

  // “…daugiausia balsų surinko skulptoriaus ir dizainerio Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais.” // ———– Kovotojai “kavojosi” bunkeryje… Kova “vyko” po velėna… Lietuva giliame bunkeryje… Debilai. Tikėkimės, šitas farsas greit baigsis.

 11. Žemyna:

  Būtent, imitacijos! Anksčiau ministerijos turėjo kiekviena po kapitalinį bunkerį, kur šventes su ekspertėmis švęsdavo, o dabar tenka skubiai evakuotis, kažkur neutralioje zonoje sau atsipalaidavimo bunkerius įsirengti. Tai KM dabar Lukiškėse „reziduoti” susirengė?

 12. Fungicidas:

  Tai Žemės Kalno – paminklo Landsbergiui/Žemkalniui, jam gyvam esant nestatysime?
  Ir armijos krajovos anūkų neerzinsime partizanų žemine?
  Ir sienutės-paminklo nereikės saugoti nuo tualeto neapasiekiančių užsienio turistų, kaip dabar prezidentūros sienas saugo?
  SUPER.

 13. TAUTININKAS:

  Pareiškimas dėl Lukiškių aikštės tvarkymo
  Svarbiausioje Lietuvos sostinės Lukiškių aikštėje Lietuvos Vyriausybės komisija nutarė supilti kalvelę. Teigiama, kad taip bus įamžintas pokario partizanų atminimas.
  Lietuvos partizanus kovoje su okupantais vienijo Vyčio ženklas, gimęs tūkstantmetėje Lietuvos istorijoje.
  Tautiškai mąstantys Lietuvos piliečiai vieningai pareiškė, kad Lukiškių aikštėje turėtų būti statomas paminklas Vyčiui. Dauguma žmonių balsavusių už Lukiškių aiškės tvarkymo projektus pasirinko Vytį.
  Vyriausybės sudaryta komisija ignoravo demokratišką pilietinę iniciatyvą, padarė viską, kad vietoje Tautai svarbaus simbolio atsirastų tarsi dar vienas surūdijęs vamzdis ar kalniukas. Ši komisija netgi atmetė kas aštunto pasisakiusio projekto svarstymuose Lietuvos piliečio nuomonę.
  Toks antidemokratinis veikimas ir antivalstybinis sprendimas liudija, kad komisijos nariai nesuvokė savo atsakomybės Lietuvos visuomenei ir būsimoms kartoms.
  Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjungos taryba prašo Lietuvos Respublikos Prezidentę JE D. Grybauskaitę, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką V. Pranckietį, Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką S. Skvernelį pareikšti savo aiškią nuomonę dėl sprendimo nestatyti Lukiškių aikštėje paminklo Vyčiui.
  Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjungos taryba kviečia visus, kam brangūs Lietuvos istoriniai ženklai, protestuoti prieš šį antivalstybinį sprendimą.

  Tautos jėga vienybėje!

  • Tvankstas:

   Gal Tautininkų sąjunga imtųsi piliečių parašų rinkimo dėl Vyčio su Trispalve Lukiškių aikštėje, gal su referendumo siekiu, ir tai atlikti iki 2018 vasario 16 dienos su šūkiu “Mes be Vyčio su Trispalve nenurimsim”.

   • > Tvankstui:

    Atsiprašau, kad visai ne ta tema – link Europos k. motinos – bet neištvėriau. Tegu paglosto ausį žodis šiaurės samių k. Ne vien skambesys toks pažįstamas?
    Vietovardis Ájluokta: forvo.com/search/%C3%81jluokta%20Drag/sme/
    Tik jų tembras kitoks.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: