Paskelbti paminklo Lietuvos Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų atminimo įamžinimui Vilniuje varžytuvių laimėtojai! (1)

D. O. Matulaitės paminklo idėja. I vieta | ldsajunga.lt nuotr.

D. O. Matulaitės paminklo idėja. I vieta | ldsajunga.lt nuotr.

Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS), bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija bei Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija, 2017 m. surengė atvirą skulptūrinių-architektūrinių sumanymų varžytuves skirtas Lietuvos Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkų atminimo įamžinimui Vilniuje, Reformatų parke.

Varžytuvių tikslas – sukurti paminklą Lietuvos Reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkams įamžinti Vilniuje, Pylimo g. esančiame Reformatų parke. Kuriant paminklą, turinio požiūriu buvo svarbusureikšminti Reformacijos esmę, atskleisti ją per istoriją, dabartį ir ateitį jungiančius saitus; šiuolaikinėmis priemonėmis išreikšti Reformacijos gyvybingumą per Reformacijos asmenybių atliktų darbų raišką.

Vertinant varžytuvių darbus buvo siekiama išrinkti tokį kūrinį, kuris įkvėptų ne tik pagarbą praeičiai, bet ir skatintų norą imtis Reformacijos idėjas atitinkančių ir išliekamąją vertę turinčių naujų darbų savo valstybėje. Kūrinys turėjo atspindėti reformatų akcentuotas vertybes (pagarba pirminiams tikėjimo šaltiniams, gimtosios kalbos vartojimas, moderni valstybės kultūros ir socialinė politika; visuomenės skatinimas branginti toleranciją (kaip pakantumą kitaip mąstančiam), ugdyti švietimą (mokyklų steigimas, lietuviško spausdinto žodžio plitimas), puoselėti demokratiją).

D. O. Matulaitės siūlomo paminklo fragmentas. I vieta | ldsajunga.lt nuotr.

D. O. Matulaitės siūlomo paminklo fragmentas. I vieta | ldsajunga.lt nuotr.

Varžytuvėms pateikti projektai, kartu su pateikta dokumentacija atitinkantys varžytuvių sąlygas, buvo vertinami  žiuri komisijos.

Varžytuvių žiuri sudarė:

1. Donatas Balčiauskas, Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas;
2. Ingė Lukšaitė, doc. habil. dr.;
3. Dainora Pociūtė, prof. habil. dr.;
4. Almantas Samalavičius, prof. habil. dr.;
5. Ina Dagytė – Mituzienė, doc. dr.;
6. Evaldas Purlys, doc.;
7. Tomas Šernas, kun.;
8. Giedrė Jankevičiūtė, dailėtyrininkė, prof. habil. dr., Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatė (dalyvavo I-ame posėdyje, dėl sveikatos problemų II-ame posėdyje nedalyvavo, nuomonę-rekomendaciją pateikė el. paštu (ją pakeitė – skulptorius, LDS „Auksinio ženkliuko“ laimėtojas Kęstutis Musteikis);
9. Algirdas Bosas, skulptorius, LDS „Auksinio ženkliuko“ laureatas, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas;
10. Mindaugas Šnipas, skulptorius, doc.;
11. Valdas Bubelevičius, skulptorius, doc.;
12. Gediminas Akstinas, skulptorius, tarpdisciplininio meno atstovas;
13. Ričardas Krištapavičius, architektas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtojas.

Žiuri pirmininku buvo išrinktas prof. habil. dr. A. Samalavičius.

Arbaiauskas II vieta.ldsajunga.lt

Š Arbačiausko konkursinis paminklas. II vieta | ldsajunga.lt nuotr.

Pagrindinės gairės, kuriomis vadovaujantis Žiuri vertino pateiktus projektus: skulptūros idėjinių-plastinių sprendinių meninė kokybė, meninės idėjos originalumas bei skulptūros ir architektūros sprendinių ansambliškumas ir dermė su istorine aplinka.

Pirmojo Žiuri posėdžio metu varžytuvių dalyviai turėjo galimybę pristatyti savo projektus, atsakė į Žiuri narių užduotus klausimus.

Žiuri vertino šiuos projektus:
1. Projektas „Vartai“ (Asta Vasiliauskaitė, Judita Olšauskienė);
2. Projektas „Tėviškės sodai“ (VŠĮ „Menų aikštė“, Vladimiras Kančiauskas);
3. Projektas „Varpinė / Knygų lentyna“ / devizas: 099999 (Šarūnas Arbačiauskas);
4. Projektas „Vartai“ / devizas: 194820 (UAB „Klaipėdos projektas“, Adomas Skiezgėlas);
5. Projektas „Soli Dei Gloria“ (Raimondas Krukonis);
6. Projektas „Duona kasdienė“ / devizas: 500963 (Rytas Jonas Belevičius);
7. Projektas „Stelos“ / devizas: 292493 (UAB „Žybartuva“, Dalia Matulaitė, Juras Balkevičius).

Kiekvienas Žiuri narys kiekvieną projektą vertino, nuo 0 iki 65 balų skiriant už projekto meninę kokybę ir nuo 0 iki 35 skiriant už projekto kontekstualumą. Didžiausias kiekvieno Žiuri nario kiekvienam projektui galimas skirti balų skaičius buvo – 100.

Daugiausiai Žiuri balsų surinko šie projektai:

I-oji vieta. projektas „Stelos“ / devizas: 292493 (UAB „Žybartuva“, Dalia Matulaitė, Juras Balkevičius);
II-oji vieta. projektas „Varpinė / Knygų lentyna“ / devizas: 099999 (Šarūnas Arbačiauskas);
III-oji vieta. projektas „Vartai“ (Asta Vasiliauskaitė, Judita Olšauskienė).

Pagal varžytuvių nuostatas I-osios vietos laimėtojui Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija skiria 3000 EUR premiją, II-osios vietos laimėtojui – 2000 EUR premiją, III-osios – 1000 EUR premiją.

Visuomenė su varžytuvių skulptūriniais-architektūriniais sumanymais galės susipažinti iki gruodžio 1 d. LDS būstinėje (Vokiečių g. 4/2, Vilniuje). Projektai bus pristatyti ir Lietuvos dailininkų sąjungos, Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos bei Vilniaus miesto savivaldybės interneto tinklapiuose.

Dalyvių, organizatorių ir Žiuri narių susitikimas su žiniasklaida ir visuomene vyks lapkričio 29, trečiadienį, 17 val. LDS būstinės salėje, adresu Vokiečių g. 4/2, Vilniuje.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: