Briuselyje prie Europos Parlamento vyko protesto akcija prieš Astravo atominės elektrinės statybas (1)

belgijos lietuviu bendruomenes-logoLapkričio 24 d. prie Europos Parlamento būstinės Briuselyje, Liuksemburgo aikštėje, vyko pilietinė akcija, kuria išreikštas protestas prieš Astravo atominės elektrinės statybas šalia Lietuvos ir Europos Sąjungos sienos. Pilietinę akciją inicijavo ir joje dalyvavo Belgijos lietuvių bendruomenės atstovai, prie jų prisijungė Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius. Lapkričio 24-ąją protesto akcija prieš Astravo jėgainės statybas rengta ir Vilniuje.

Pilietinės akcijos dalyviai prie Europos Parlamento Briuselyje iškėlė plakatus, užsidėjo respiratorius – reikalauta stabdyti nesaugios atominės elektrinės Astrave statybas, kuriose jau užfiksuota ne viena avarija. Lapkričio 24 d., Belgijos sostinėje vyko penktasis ES Rytų partnerystės šalių viršūnių susitikimas, kuriame be ES šalių vadovų dalyvavo ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras V. Makejus. Baltarusijos prezidentas A. Lukašenka į Belgijos sostinę neatvyko, nors buvo kviečiamas.

„Černobylis parodė, kad branduolinių avarijų atveju jokių sienų tarp valstybių nėra ir negali būti. Šiandien statomos Astravo atominės elektrinės grėsmė yra taip arti Lietuvos ir Europos Sąjungos, kad nebeužtenka apie tai kalbėti tik politikams. Dėl to mes susirinkome į protesto akciją. Kaip žinome, Baltarusija yra įpratusi slėpti informaciją apie įvairius incidentus ir nelaimes – tai dar viena priežastis, kodėl jėgainė Astrave negali pradėti veikti, ir ES turėtų nedelsiant imtis veiksmų. Kitaip pasekmės gali būti neprognozuojamos“, – sakė protesto akcijos dalyvis, Belgijos lietuvių bendruomenės valdybos narys Laurynas Gerikas.

Jo teigimu, nėra normalu, kai atominės statybose krenta 330 tonų būsimo reaktoriaus korpusai arba juos vežant kliudomi elektros stulpai. „Lygiai taip pat nėra normalu, kai vadinamus jėgainės streso testus kartu su draugiškomis rusiškomis bendrovėmis atlieka pati Baltarusija, o po to „leidžia“ Briuseliui ir Europos Sąjungai susipažinti su rezultatais. Tai parodija“, – sako L. Gerikas.

Europos Parlamento narys P. Auštrevičius pabrėžia, kad ES visose savo derybose su Baltarusija turi vadovautis vienu principu – Astravas pirmiausia. „Kaip Astravo grupės Europos Parlamente steigėjas jau sakiau ir galiu tik pakartoti – ES padarė klaidą į Rytų partnerystės viršūnių susitikimą kviesdama A. Lukašenką. Baltarusijai nerūpi tarptautiniai saugumo standartai, o švelni ES retorika neduoda rezultatų“, – sako P. Auštrevičius. EP nario teigimu, Lietuva artėjant viršūnių susitikimui Briuselyje galėjo ir privalėjo parengti atskirą deklaraciją dėl Baltarusijos, joje tiksliai suformuluoti sąlygas dėl Astravo. „Tai buvo proga pristatyti atskirą Lietuvos poziciją ir suburti jos rėmėjus, jei reikia, blokuoti patį ES partnerystės su Baltarusija susitarimą“, – pabrėžė P. Auštrevičius.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: