Seimas panaikino visus žemės ūkio paskirties žemės pirkimo-įsigijimo saugiklius (10)

Zeme.ukis_zum.lt

zum.lt nuotr.

Lapkričio 23 d. Seimas priėmė Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisas, kuriomis atsisakoma perteklinių ir neproporcingais  pripažintų profesinių įgūdžių ir kompetencijos reikalavimų žemės ūkio paskirties žemės įgijėjams.

Įstatymo pataisos buvo parengtos siekiant nutraukti 2015 m. kovo 26 d. Europos Komisijos (EK) pradėtą pažeidimo procedūrą dėl šiuo metu Lietuvoje galiojančių nuostatų, nustatančių kvalifikacinius reikalavimus privačios žemės ūkio paskirties žemės įgijėjams, nesuderinamumo su Europos Sąjungos (ES) įsisteigimo laisvės ir laisvo kapitalo judėjimo principais. Siekiant suderinti Lietuvos Respublikos nacionalines ir ES nuostatas, taip pat išvengti teisminių ginčų Europos Teisingumo Teisme ir finansinių pasekmių, priimtame įstatymo projekte atsižvelgta į visus EK reikalavimus.

Iki šiol galiojusios nuostatos, nustatančios profesinių įgūdžių ir kompetencijos reikalavimus norintiesiems įsigyti žemės ūkio paskirties žemės, buvo nesuderinamos su ES įsisteigimo ir laisvo kapitalo judėjimo principais. Todėl Seimui priėmus įstatymo pakeitimo projektą,  atsisakyta reikalavimo žemės pirkėjui (kai žemė perkama ne pirmumo teise) turėti 3 metų žemės ūkio veiklos vykdymo, žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo, registruoto ūkininko ūkio, žemės ūkio išsimokslinimo diplomo, 50 proc. pajamų iš žemės ūkio veiklos, ekonominio gyvybingumo.

Taip pat palikta teisė žemės naudotojams ir kaimyninių žemės sklypų savininkams teisę pirmiems prieš visus kitus asmenis įsigyti parduodamą žemę. Tačiau siūloma šiems asmenims sumažinti kvalifikacinius reikalavimus, siekiant pasinaudoti pirmumo teise – fiziniams asmenims būtų keliamas registruoto ūkininko ūkio, o juridiniams asmenims – 50 proc. pajamų iš žemės ūkio veiklos reikalavimas.

Iki šiol galioję kvalifikaciniai reikalavimai stipriai apribojo žmonių teisę pasirinkti veiklos dydį, formą ar sritį, taip pat apribojo ir žemės savininką, nes jis žemę galėjo parduoti tik tam asmeniui, kuris atitinka įtvirtintus reikalavimus. Todėl siekiant gauti papildomų pajamų ar, pavyzdžiui, bankroto atveju siekiant padengti įsiskolinimus, sprendimas parduoti žemės ūkio paskirties žemes buvo labai apsunkintas ar net neįmanomas.

Nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2016 metų gruodžio 31 d. žemės ūkio paskirties žemės savininkai pateikė 64 622 pranešimus dėl žemės ūkio paskirties žemės pardavimo. Tik 2 užsieniečiai, kurie nebuvo Lietuvos piliečių sutuoktiniai, kreipėsi dėl leidimo įsigyti žemės ūkio paskirties žemės. Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos duomenimis, apie 70 proc. žemės ūkio paskirties žemės pardavimo atvejų asmenys pageidavo pasinaudoti pirmumo teise.

Kategorijos: Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Kiemsargis:

  Slykstu: ES paliepus , Briuseliui panorejus…

 2. aha:

  Kągi, ruoškitės prispausdintų popierėlių, kurie vadinami, eurais, antplūdžiui. Diedukai ir bobutės parduos sklypelį bile kam, by tik popieriukų daugiau gautų.

 3. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Tai dar vienas išpuolis prieš Lietuvą.
  Laaabai blogai

 4. Daiva:

  O tas, kuriam skaudėjo širdį dėl žemės pardavimo, profilaktiškai nusižudė, jausdamas, kad širdis neatlaikys dabartinio valdžios sprendimo, kad nekeltų mūsų tautiečiams nemalonumų Briuselyje.

 5. Tvankstas:

  Kažkada indėnai pardavinėjo savo žemes už blizgučius ir stiklo karoliukus, dabar lietuviai pardavinės už europopieriukus, kurių vertė vieną gražią netolimą dieną taps lygi prakuros vertei.

  • Žemyna:

   Buvo toks Kanados(?) serialas „Karalių kalva” (kartais serialus verta dėl vienos vienintelės frazės pamatyti!) . Savininkas nepardavė savo naftos verslovės užsieniečiams, siūliusiems gerokai daugiau, negu vietos pirkėjai, nes, pasak jo, tai kenktų Kanadai, nes yra nuosavybių, kurių negalima parduoti užsieniui, net kai tai gerokai pelningiau ir tai išgelbėtų savininką.

 6. Žemyna:

  Juokingas tas Briuselis. Pabudo, kai šaukštai jau seniausiai po pietų! Tik kas iš to – iš miegų vis tiek niekaip tikrovėje nesusigaudo! Jei apsižvalgytum, pagalvotum, patyrinėtum, gal suvoktum, jog, nežiūrint visų „pabaisiškų, ksenofobiškų” (tavo akims) saugiklių, didžiulė LT teritorijos dalis seniausiai supirkta ir valdoma ne pagal LT, o pagal tų savininkų nustatytus įstatymus! Gal tada susigėstum nesąmonių prigiedojęs, kai pamatytum, jog ten nepageidaujami jokie nei gamtos mylėtojai, nei uogautojai ar grybautojai, nei moksleivių ekskursijos, nei pareigūnas, nei apskritai jokia svetima akis! Ir ne tik kur nors netoliese jo gyvenamos teritorijos, namų, o apskritai niekur – kiekvienas jo NT centimetras saugomas ginkluotos apsaugos! Ar tai žemdirbys taip saugo savo plotus, kone kariuomenę pasisamdęs? 🙂
  Mūsų ausis pasiekė tik Borisovo „tvirtovės”, kurios keletą mėnesių negalėjo „paimti” valdžios atstovai (tiek laiko truko nereikalingų pėdsakų pašalinimas?) bei neaiškių žalių žmogiukų karinių pratybų Rudaminos miškuose istorijos, tačiau tai tik lašas jūroje!
  Ir ne tik Lietuvoje! Vokietijos pašonėje, Čekijoje – ar ne tas pat dedasi? Kokio dydžio plotai svetimų supirkti! O iš kur savininkai? Iš ten pat, iš RU, net jei jie kokiuose nors ofšoruose registruoti! Ir koks keistas sutapimas – Čekijos aukštųjų valdininkų korupcijos lygis šoktelėjo būtent nuo tada, kai buvo masiškai supirktos tos žemės. Ir jų valdžia būtent tada pradėjo prokremliškai mąstyti… 🙂
  Štai, keliautojų klubai, vyr. klasių moksleiviai skirkite atostogas žygiui LT pakraščiais ir pažiūrėkite, į kiek miškų galėsite be trukdymų įeiti, kur jus lietuviškai supras ne vien apie namus besisukiojantys žmonės… Tačiau taip yra ne tik pakraščiuose.
  Negali tie patys įstatymai galioti ES pakraščiams, kokie tinka ES centre gyvenantiems! Atrodo, jog ES valdo prisirūkę nebrendylos, kad įstatymus kuria turkiškoje pirtyje atsipalaidavę.
  Išsiblaivyk, Briuseli ir suprask – mūsų vidaus saugumas – tai tavo darbo vietų saugumas! Jei nori tą ES išsaugoti ir toliau pūpsoti savo patogiame soste – netrukdyk mums patiems spręsti, kada galime atsipalaiduoti, o kada – susiimti.

  galioti

 7. LosAngeles:

  Nu pagaliau… Darbas kryptingas vyksta, matosi. O kas turi ausis – tegirdi, kas turi akis – temato

 8. Jonas:

  Man džiugu, kad galiu grįžti iš Anglijos ir nusipirkęs sodybą su žeme ramiai gyventi augindamas daržoves, ganydamas ožkas ir mėgaudamasis gamta… Absurdiški buvo reikalavimai apribojantys žemės įsigyjimą. Kiekvienas žmogus turi teisę pasirinkti kur ir kaip gyventi.

 9. Žemyna:

  Šaunuolis Seimas – užuot panaikinęs landas, per kurias buvo apeinami saugikliai, jis panaikino saugiklius! Kietomis kaktomis „mąsto”…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: