V. Juozapaitis: Prognozuoti „valstiečių“ lyderio elgesį, ko gero – misija neįmanoma (13)

Vytautas Juozapaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vytautas Juozapaitis | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Praėjusios savaitės pradžioje žiniasklaidą apskriejo žinia apie Lietuvos Respublikos Seimo TS-LKD frakcijos nario prof. Vytauto Juozapaičio tariamai su Seimo nario vardu nesuderinamą veiklą, kurios išdavoje, esą, du kartus buvo pažeista Lietuvos Respublikos konstitucija.  Ta proga Alkas.lt redaktorė Ditė Česėkaitė Seimo nario V. Juozapaičio paprašė plačiau papasakoti apie šį įvykį ir jo aplinkybes.

– Gerbiamas Vytautai Juozapaiti, lapkričio 13 d. BNS, o po to ir kitos žiniasklaidos priemonės išplatino žinią, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariai Lietuvos Respublikos Seime Jums ketina paskelbti apkaltą už su Seimo nario mandatu nesuderinamą veiklą. Esą Jūs du kartus pažeidėte Konstituciją. Kadangi Seimo svetainėje nepavyko rasti su šiuo kaltinimu susijusio jokio oficialaus dokumento, gal galite pats paaiškinti, kuo esate kaltinamas ir ar Jums asmeniškai buvo įteiktas koks nors kaltinamasis raštas, kokie nors faktai, ar buvote prašytas pasiaiškinti, ar apie kaltinimus sužinojote tik iš žiniasklaidos?

– Ko gero, pats šios informacijos pateikimo būdas ir viešai paskelbti jokiais įrodymais nepagrįsti kaltinimai teikia pagrindą manyti, kad LVŽS vadovai vykdo sveiku protu nesuvokiamą, negarbingą, juodosiomis technologijomis grįstą viešųjų ryšių akciją, kurios tikslas – diskredituoti opozicijos nario vykdomos parlamentinės kontrolės veiklą bei sumenkinti reputaciją. Esu daugiau nei tikras, kad tokio puolimo sulaukiau po mano atkaklios, bet konstruktyvios kritikos valdančiųjų partijos deleguotos Kultūros ministrės ir jos politinės komandos atžvilgiu.

Šis „valstiečių“  naudojamas metodas, kuomet žmogus yra apkaltinamas, net nemėginant surinkti kokių nors dėmesio vertesnių įrodymų,  viešumoje pasmerkiamas ir tik po to pareiškiama, kad bus pradėti rinkti parašai apkaltos inicijavimui labai primena dar iš atminties neišblėsusios KGB veikimo schemos požymius. Maža to, vos prieš kelias dienas viena valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio bendražygių Agnės Širinskienė viešai pareiškė, kad kol kas neskubės su apkaltos Juozapaičiui inicijavimu, nes šiuo metu reikia ramiai priimti valstybės biudžetą.  Juolab, kad jų frakcijoje dar vyksta diskusijos dėl teisinio pagrindo apkaltai ir ne visi frakcijos nariai yra susipažinę su kaltinamąja medžiaga… Taigi, priėmus biudžetą, valdantieji žada grįžti prie egzekucijos. Nors, toks pareiškimas gali būti vertintinas kaip šantažo forma, siekiant palaužti savo pasirinktą auką, kad ji atsisakytų savo parlamentinės kontrolės pareigų, atsitrauktų ir netgi gal būtų priversta balsuoti už jų siūlomą biudžetą.

– Ar žiniasklaidoje paskelbti kaltinimai Jums turi pagrindo? Ar pripažįstate kaip nors pažeidęs Lietuvos Respublikos Konstituciją?

– Be jokios abejonės, žiniasklaidoje metami kaltinimai mano atžvilgiu neturi jokio pagrindo ir aš esu pasiruošęs bet kurią akimirką stoti prieš Konstitucinį teismą ir apginti savo garbę ir orumą. Visi tie jokiais įrodymais nepagrįsti kaltinimai yra labai lengvai paneigiami, nes teisę į kūrybinę veiklą ir už ją gaunamą atlygį Seimo nariui garantuoja LR Konstitucija ir LRS Statutas.  Šioje vietoje būtų galima dėti ir tašką, tačiau kaltintojai, p. Agnės Širinskienės lūpomis apskritai kvestionuoja mano epizodinę kūrybinės raiškos veiklą koncertuose ar spektakliuose kaip kūrybinę veiklą, teigdami, kad operos solistas, atlikdamas senus kūrinius (pvz. V. A. Mocarto, K. Orfo,  Dž. Verdžio ir kt.) nekuria jokios meninės – kūrybinės vertės, o vykdo ūkinę- komercinę veiklą… Tas pat pasakytina ir apie kito žanro muzikus, dirigentus ir kt…

Tad, nesu tikras, ar „valstiečiai“, į šį Seimą patekę su kultūros puoselėtojų vėliava rankose, apskritai yra girdėję apie Meno kūrėjo statuso suteikimo sąlygas, ar susipažinę, už ką yra suteikiamas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato vardas, kokios tokio vardo turėtojo ne tik teisės, bet ir pareigos, į kurias įeina ne tik Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno garsinimas šalyje ir už jos ribų, bet ir savo pavyzdžiu jaunosios menininkų kartos kūrybiškumo skatinimas. Taigi, drįstu atsakingai teigti, kad viešai tokiais „nusikaltimais“ apkaltindamas „valstiečių“ lyderis su savo artimiausiais bendražygiais diskredituoja patys save ir jų kontroliuojamą  Kultūros ministeriją, kuri savo aktyviais veiksmais taip pat prisideda prie menininkų autoriteto menkinimo.

– Akivaizdu, kad tarp Seimo narių galima rasti rimtesnių kandidatų apkaltai dėl Seimo nario priesaikos laužymo, bet kažkodėl atkreiptas dėmesys į Jūsų asmenybę. Kuo tai paaiškintumėte?

– Kuo galėčiau paaiškinti kodėl yra atkreiptas dėmesys į mane?  Tikrai ne todėl, kad R. Karbauskiui ir A. Širinskienei patiktų mano kūryba, su kuria, net neabejoju, jie tikrai nėra susipažinę. Tačiau jie puikiai supranta, kad tokią kultūros ir meno srityje patirtį turinčio politinio oponento kritika yra neatremiama tradiciniais argumentais, todėl jo reputacijos bei autoriteto sumenkinimas  garantuotų vieno neparankaus ir nepaklusnaus kritiko išeliminavimą iš politinės kovos lauko.

Tokį politinių oponentų, turinčių savo rankose Lietuvos valstybės vairą veikimą vertinu kaip negarbingą, apgailėtiną ir amoralų. Na, o kūrybos sampratos nesuvokimo viešas demonstravimas iliustruoja šios valdžios visišką nekompetenciją kultūros ir meno srityje, kas apnuogina tikruosius „valstiečių“ politinius tikslus, neturinčius nieko bendra su Kultūra.

– Kol kas kaltinimo procedūra prieš Jus Seime nepradėta?  Renkami Seimo narių parašai? Kaip prognozuotumėte tolimesnę įvykių eigą?

– Na, prognozuoti „valstiečių“ lyderio elgesį, ko gero – misija neįmanoma. Ne paslaptis, kad nuo R. Karbauskio nuotaikos ir asmeninių ambicijų visiškai priklauso ir kitų frakcijos narių elgesys, nors turiu pastebėti, kad LVŽS frakcijoje yra daug garbingų bei iškilių asmenybių, kuriomis, drįstu teigti, frakcijos vadovas ciniškai manipuliuoja, pateikdamas vienašališką ir sąmoningai iškreiptą informaciją. Ir, beje, ne tik mano asmens atžvilgiu. Tokia situacija, be jokios abejonės, ne tik veikia destruktyviai visą Seimą, bet ir kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, kuris didžia dalimi priklauso nuo politinio stabilumo šalyje. Tad, R.Karbauskis,  formaliai neužimantis atsakingų pareigų de jure, de facto  mėgina daryti realią įtaką absoliučiai visiems valstybės sąrangos kontekste vykstantiems procesams ir, manipuliuodamas savo pavaldinių sąmone, bando vykdyti savarankišką valstybės politiką.

Būdamas Seimo kultūros komiteto pirmininku, šis politikas per metus padarė viską, kad jame neliktų nekvestionuojamų šios srities profesionalų, kurių autoritetas ir kultūros lauko žmonių palaikymas trukdė siekti tik jam vienam žinomų tikslų, kurie su kultūros politika niekaip nesusiję. Tad, susidarius tokiai situacijai, atsakingai sakau, kad Seimo Kultūros komitetas tampa vieno asmens valios vykdymo įrankiu ir todėl jo buvimas Seimo komitetų kontekste nebetenka savo prigimtinės prasmės. Kitaip sakant, Kultūros komitetas turėtų būti prijungtas prie Švietimo ir mokslo, kas sudarytų sąlygas vykdyti dviejų neatsiejamų sričių politikos formavimą bei parlamentinę kontrolę.

Štai už tokias ir panašias mano, kaip opozicijos nario mintis bei nuolatos pateikiamus klausimus užsitraukiau R. Karbauskio ir jo asmeniškai kontroliuojamos Kultūros ministerijos politinės vadovybės nemalonę, dėl ko esu nuolatos skundžiamas Seimo etikos ir procedūrų komisijai (EPK). Tad, keršto ištroškę, jie net neturėdami kantrybės sulaukti komisijos kažkokio sprendimo, nusprendė eiti juodųjų technologijų grįstu keliu ir pareiškė Lietuvai bei pasauliui, kad esu nusipelnęs apkaltos. Tuo tarpu aš dar kartą kartoju, kad esu visiškai ramus dėl savo elgesio, visiškai atitinkančio LR Konstitucijoje bei LRS Statute numatytas teises ir pareigas. Tai šiandien išdėsčiau savo išsamiuose, teisiškai politiškai pagrįstuose atsakymuose Seimo EPK , kuriuos persiunčiau kiekvienam LR Seimo nariui ir Jūsų redakcijai. Tikrai nesitikiu valdančiųjų lyderio R. Karbauskio, tikslingai siekiančio susilpninti opoziciją, supratimo, bet viliuosi, kad bent mano gerbiami valdančiųjų frakcijos nariai netaps aklo politinio susidorojimo su opozicijos atstovu įrankiais.

– Ačiū tiek už Jūsų pateiktą informaciją, tiek už vertinimus, kurių emocionalumas esant tokiai padėčiai yra visiškai suprantamas. Linkime Jums, kad visa ši istorija liktų tik nesusipratimu, o visos Jūsų juodosios įžvalgos nepasitvirtintų.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Pikc:

  “Ne paslaptis, kad nuo R. Karbauskio nuotaikos ir asmeninių ambicijų visiškai priklauso ir kitų frakcijos narių elgesys […]” – na, Skvernelio ir Šakalienės pavyzdžiai rodo ką kita, manyčiau. 😉
  “Tikrai nesitikiu valdančiųjų lyderio R. Karbauskio, tikslingai siekiančio susilpninti opoziciją, supratimo […]” – o kuo ta opozicija (liberastai su tokiais pat liberastais “konservatoriais”) geresnė? 🙂

 2. Kažin, kažin:

  Juodosiomis technologijomis užsiima konservatoriai, tiek vyresnė karta , tiek jaunimas. Čia jau išeina pagal patarlę “kuo pats kvepia , tuo kitus tepa”. Nereikia taip menkinti ir žeminti kitų – atrodo, kad Seime artistas yra pats geriausias, pats teisiausias ir pats gražiausias.

 3. Agne:

  Gabrieliui vaistais šeriami nemąstantys žmogeliai įrankis kelti chaosą, Juozapaičiui kultūros komitetas širdį graužia, Armonaitei … Adomėnui…. kokios dar kultūros mums reikia? Jau metai laiko sukandę dantis laukiam, kada baigsis śitas puolimas į vienus vartus?

 4. Pastebėjimas:

  Jei seimas lavonas, tai konservatoriai jo lavondėmės. Reto šlykštumo sutvėrimai. Savo mokytojus iš LKP seniai pernešė, o įpatingai sąžinės nebuvimu. Kartais atrodo, kad tūlas partsekretorius iki tokio lygio nenusileisdavo.

 5. Mintis:

  Manau,kad seimo narys atėjo į seimą įstatymų leidžiamąją srytim užsiimti.Kelti visokius nepasitenkinimus ir galimą sumaištį ne seimo nario darbas.Nereiktų dangstytis pozicijos ir opozicijos Figos lapeliais.Jei jau esi seime, su visom Lietuvos žmonių suteiktom privilegijom, dirbi Lietuvai,dirbi Lietuvos žmonėms.Jei to supratimo nėra,nėra ko į seimą eiti, tuo labiau steng”bumbėjimas”prieš kultūros ministrę?Kodėl buvo nematoma vis labiau skurstanti kultūra 26 metus?

 6. Mintis:

  Kas įvertino,kad ta kritika buvo”kostruktyvi”? Ar pats kritikuojantis?

 7. !!!:

  Tikrai gerbiamas Juozapaiti o ar Austėjos vyro elgesį galima prognozuoti,ar eitum su juo į žvalgybą…manau kad neitum.

 8. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  “…operos solistas, atlikdamas senus kūrinius (pvz. V. A. Mocarto, K. Orfo, Dž. Verdžio ir kt.) nekuria jokios meninės – kūrybinės vertės, o vykdo ūkinę- komercinę veiklą… Tas pat pasakytina ir apie kito žanro muzikus, dirigentus ir kt…”

  Kūrinys yra sukuriamas o po to atliekams. Tai kūrinio atlikimas yra ne kūrybinė veikla. Jeigu daromos interpretacijos, tai kūrinys yra IŠKRAIPOMAS. Jeigu iškraipomas, tai nereiškia, kad tai kūryba. Manyčiau, kad aš būčiau labai talentingas iškraipytojas, kai uždainuočiau, tai tikrai visi išsilakstytų 🙂

  Todėl čia labiau sutikčiau su Širinskienės nuomone, nei su Juozapavičiaus. Tegu sau gražiai dainuoja, o pinigėlių, deja, turi palaukti.

 9. uztat:

  lanzberginių elgesį prognozuoti vieni juokai.

 10. Žemyna:

  Na, o bet tačiau…
  jei LRytas neapsimelavo, jei iš tiesų iš šalies iždo išlaikoma juodaplaukė Kleopatra (labai graži nosytė!) vardu Milena – „valstiečių” „referentė”, rengianti erotines fotosesijas…
  „Seime – detektyvas dėl Ramūno Karbauskio įdarbintos panevėžietės” – zinios/lietuvos-diena/2017/11/25/news/seime-detektyvas-del-ramuno-karbauskio-idarbintos-panevezietes-3650135/#comments_section

  Valstiečių lyderiui R. K-kiui vėl tenka atsakinėti į klausimus dėl moterų. Šįkart dėl frakcijos referentės Milenos Marcinkevičiūtės. Oficialiai menininkė iš Panevėžio Seime dirba pilnu etatu, už tai iš kanceliarijos gauna algą, tačiau paradoksas, kad M-iūtės akyse nėra matę net artimiausi kolegos. Vis dėl to pats R. K. situacijos nedramatizuoja – esą referentė M-na valstiečiams naudinga ir nevykdama į oficialią darbovietę. Kalbama, kad toks jo atlaidumas neatsitikitinis, nes už to slypi kita moteris – buvusi valstietė G. K-šienė.
  Na, nėra to blogo, kas neišeitų į gera – jei dugnan ir nugarmėsime, tai bent smagių istorijų prieš tai prisiklausysime…

 11. O-ho!:

  jau ir cia kremliaus troliukai sulindo seiletis? Bet juk jusu kaip ir jusu patrono balsas i dangu neina ir nenueis! O prognozuoti siuo atveju reikektu, ko gero, pagal “seno armeno” Maskvoje kuris nutiese sviesu kelia beusiui Karbauskeliui,nuotaikas? Juk dabar, panasu, kaip tas velnias su kuriuo goduoliai “pasiraso sutartis” reikalauja vis daugiau ir daugiau …… Idomu, ka apie tai mano prezidentura ir VSD??
  Juk virs ausu prisidirbusio A.Skardziaus ratavojimas labai aaiskiode – kas yra kas….
  Pirmalaikiai seimo rinkimai tikrai Lietuvai butu net labai i nauda

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: