Pradedamas kurti filmas apie A. Ramanauską-Vanagą! (18)

Adolfas Ramanauskas-Vanagas | wikipedija.org nuotr.

Adolfas Ramanauskas-Vanagas | wikipedija.org nuotr.

Lapkričio 10 d. režisierius Vytautas V. Landsbergis pranešė, jog apie A. Ramanauską-Vanagą kurs filmą.  Apsispręsti kurti filmą, kaip sako pats režisierius, apie šį partizanų vadą, atidedant net dar nebaigtus kitus darbus, pagreitino „pastarasis R.Vanagaitės ir E.Zurofo išpuolis prieš šviesų partizanų vado A.Ramanausko-Vanago atminimą, teigiant, kad jis buvęs KGB agentas, bailys ir išdavikas savižudis, neigiant jog šis vadas buvo žvėriškai NKVD nukankintas.“

Šis Rūtos Vanagaitės melas prieš keletą savaičių buvo žaibiškai demaskuotas. Bet praėjusią savaitę prabilo Seimo narys Dainius Kepenis, siūlydamas „statyti paminklą ir partizanams, ir stribams“, siūlydamas susitaikyti, pamiršti!Nes juk „partizanai buvo ir vienoki, ir kitokie“! D. Kepenio pasisakymas yra lygiai toks pat pavojingas ir  tautą kiršinantis, kaip ir R.Vanagaitės teiginiai.

Socialiniame tinkle „Facebook“ savo paskyroje lapkričio 10 d. Vytautas V. Landsbergis rašė:

„Mieli facebook’o bičiuliai, pranešu, kad planuotąjį filmą „Bunkeris“ nutarta nukelti vėlesniam laikui, o dabar imtis kito tos pačios temos filmo – apie NKVD nukankintą ir apšmeižtą partizanų vadą A.Ramanauską-Vanagą. Regis, dabar ši mūsų didvyrio biografija yra aktualesnė ir svarbesnė.

Ypatingai džiaugiuosi, kad mūsų filmo komandą sustiprino istorikas ir Seimo narys Arvydas Anušauskas, puikai žinantis A.Ramanausko ir pokario istorijas iki smulkmenų. Su Arvydu dabar ir rašomas scenarijus.

Kodėl reikalingas toks filmas:

V. V.Landsbergis | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

V. V.Landsbergis | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

2018-ais metais sukanka 100 metų nuo legendinio partizanų vado A.Ramanausko-Vanago gimimo, tad šiuos metus siūloma paskelbti Vanago metais, nors valdžia vis dar dvejoja. Norėdami paskatinti mažiau dvejoti, o daugiau didžiuotis mūsų tautos didvyriais, siūlome sukurti vaidybinį/dokumentinį filmą apie šį iškilų vadą.

Filmas bus kuriamas privačia iniciatyva, kreipiantis į verslininkus, fondus, privačius aukotojus. Tai bus dovana A.Ramanausko-Vanago ir mūsų valstybės šimtmečiui.

Filmas bus skirtas plačiai auditorijai ‒ ir tiems, kurie domisi partizanų tema, ir tiems, kurie iki šiol nesidomėjo ir nieko nežino arba žinantiems šį bei tą. Tai reiškia, kad kūrinys bus dinamiškas, įtraukiantis, modernus ir nenuobodus. Be to, filme įtikinamai atsiskleis ir istoriografinė bei psichologinė pokario kovų autentika (dokumentai, nuotraukos, tardymų protokolai, liudininkų parodymai ir kt.).

Pagrindinį vaidmenį sukurti sutiko Marijonas Mikutavičius. Jo partneriais ko gero bus Marius Jampolskis, Valentinas Masalskis, Aldona Vilutytė, Gabrielius Liaudanskas-Svaras ir kiti.

Pagarbus partizanų (o ypač jų vadų) atminimas ‒ strateginės reikšmės momentas mūsų pilietinėje savimonėje. Nuo to priklauso ir kuriamasis/ginamasis piliečių požiūris į Lietuvos valstybę, jos istoriją, buvusių ir esamų grėsmių suvokimas.

Jeigu visa tai niekinama arba tuo nesidomima, tai partizaniško pasipriešinimo okupacijoms įgūdis irgi tampa niekinis, o Lietuva netenka svarbaus ir motyvuojančio XX amžiaus laisvės kovų istorijos pamato. Ne veltui priešiška propaganda tiek daug dėmesio skiria partizanų asmenybių ir visos partizaniškos temos diskreditavimui, netgi pajuokai.

Šia prasme ypač paminėtinas ir pastarasis R.Vanagaitės ir E.Zurofo išpuolis prieš šviesų partizanų vado A.Ramanausko-Vanago atminimą, teigiant, kad jis buvęs KGB agentas, bailys ir išdavikas savižudis, neigiant jog šis vadas buvo žvėriškai NKVD nukankintas.

Tokios priežastys ir paskatino imtis filmo apie šį partizanų vadą, norint parodyt Lietuvos ir pasaulio visuomenei tikrą, neiškreiptą partizaniškos kovos ir jos lyderio portretą.

Numatomas būsimo filmo biudžetas – 60 000 eurų.

O norintiems prisidėti prie filmo sukūrimo:

Organizacijos pavadinimas (Name of the organization): A Propos studija
Organizacijos kodas (Code of the organization): 123793650
Organizacijos adresas (Organization address): Nugaletoju g. 3d-2, Vilnius, Lietuva
Sąskaitos numeris: LT427044060001145785
Banko pavadinimas ir kodas (Bank name and code): AB SEB bankas, 70440
SWIFT CBVILT2X
Banko adresas (Bank address) Gedimino pr. 12, LT-01103 Vilnius, Lietuva.

Ir pasidalinkit, jeigu nesunku. Apie tolesnę filmo kūrimo eigą nuolat informuosime, o kitąmet su rėmėjais pirmi pasidžiaugsime rezultatu, susirinkę privačion filmo premjeron, prieš iškeliaujant jam į kino ekranus!“

Šiuo metu intensyviai rašomas scenarijus, vyksta kiti pasiruošimo darbai. Vienas iš scenarijaus autorių – istorikas Seimo narys konservatorius Arvydas Anušauskas.

Taipogi režisierius paaiškina ir dėl būsimojo pagrindinio vaidmens atlikėjo: „Jūsų laiškuose būta daug nuomonių apie galimą pagrindinio vaidmens atlikėją. Jau rašiau, kad kino bandymai vyks pavasariop, tada ir bus nutarta galutinai. Rudenį vykusiame pokalbyje su Marijonu Mikutavičium pasiūliau jam suvaidinti partizanų vadą ir jis sutiko pabandyti, perskaityti Dzūko atsiminimus ir t.t.

Šiandien „Lietrytyje“ perskaičiau Marijono abejones, aišku, jis laisvas apsispręst – bet mes, filmavimo grupė, visgi manome, kad jis filmui suteiktų svorio, šarmo, žaismės. Vienaip ar kitaip norėtume Marijoną matyt partizano vaidmeny, pagrindinio arba nepagrindinio – tai būtų nuspręsta vėliau. Lygiai taip pat filme norėtųsi matyt ir Svarą, žinant jo aktyvias pilietines iniciatyvas, orientuotas į jaunimą.

Tačiau dabar verta nurimti ir pirmiausiai atlikti pradinius darbus. Ypač svarbu nusifilmuot liudininkus, aplankyt ir užfiksuot vietas, kur partizanavo Vanagas. Sukurti scenarijų ir pradėti ieškoti realizavimo būdų, kai jau bus žinoma tiksliau, kiek ir ko reikia.“

2018-uosius Seimas paskelbė laisvės kovų dalyvio Adolfo Ramanausko-Vanago, Sąjūdžio ir Tėvo Stanislovo metais.

Numatomas būsimo filmo biudžetas – 60 000 eurų.

Alkas.lt kviečia paremti filmo kūrimą.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: