Kauno modernas: prisiminimas ar atgimimas? (nuotraukos) (1)

Moderno stiliaus stalinė lempa ir „gramofonas“ | D. Slavinsko nuotr.

Moderno stiliaus stalinė lempa ir „gramofonas“ | D. Slavinsko nuotr.

Šiandien  iš naujo atrastas XIX a. pabaigoje –XX a. pradžioje architektūroje ir interjeruose klestėjęs sececijos stilius. Populiaru apie jį kalbėti, žavėtis juo kaip labai žmogui jaukiu, patogiu ir gražiu stiliumi.

Skirtingose šalyse šis stilius vadinamas skirtingai. Vokietijoje ir Skandinavijos šalyse šis stilius buvo vadinamas jugendu ( jugendstil, liet. jaunimo stilius). Prancūzijoje jis buvo vadinamas art noveau (naujasis menas). Italijoje – laisvės stiliumi, Didžiojoje Britanijoje  ir JAV – modernu, Rusijoje ir Lietuvoje – taip pat moderniu stiliumi, arba tiesiog modernu. Plačiau apie šį judėjimą labai siūlome paskaityti trumpą, aiškų ir informatyvų  Ievos Svirelytės straipsnį čia.Sececijos stilius užgimė, kai dalis menininkų modernistų pasipriešino oficialiajam akademiniam  menui ir atsiribojo nuo jo. Jaunieji menininkai pradėjo kurti naujoviškus namus, gausiai naudodami apvalias formas, lenktas linijas ir ornamentus. Tarp ornamentų vyravo augaliniai ornamentai, gyvūnų barerjefai, skulptūros, ir – tipiškos moterų galvutės ar visos figūros.

Bet kiekviena šalis, kiekvienas miestas turi savo aurą, taigi ir Italijos modernas skiriasi nuo, sakykime, Vokietijos, o šie – nuo Skandinavijos ar Rusijos ir t. t.. Net tarp Latvijos ir Lietuvos moderno matyti skirtumai. Beje, Latvijos Rygos art nouveau stiliaus pastatų sudaro apie 40 proc. Jie yra įtraukti į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Kas norite pasižvalgyti po Latvijos art nouveau, žiūrėkite Latvijos art nouveau muziejaus pateikiamą medžiagą čia.

Taip pat siūlytume paskaityti internete publikuojamą Dalios Klajumienės monografiją apie Vilniaus architektūrą nuo klasicizmo iki moderno, jų interjerus ir kt.

Vilniaus moderno vaizdų VU gide pateikia Valentina. Žr. čia. 

Noriu atkreipti dėmesį, kad kai kuriuos straipsnius reikia skaityti „ su galva“, nes pastebėjau netikslumų, tarp Lietuvos moderno perlų kažkodėl neminimas Kaunas ir pan. Būkite atidūs.

Lietuvoje tarpukario moderno architektūra, baldais, interjeru pagrįstai gali didžiuotis Kaunas. Čia senuosiuose kauniečių namuose tokių baldų dar yra, ir ypatingi moderno namai iš karto atkreipia dėmesį. Kai kuriems žmonėms, ypač specialistams, moderno vertė žinoma jau seniai, bet prisiminimas, gal netgi atgimimas atėjo tik dabar.

Moderno stiliaus stalinė lempa | D. Slavinsko nuotr.

Moderno stiliaus stalinė lempa | D. Slavinsko nuotr.

Moderno architektūra, baldais, interjero detalėmis Kaune domisi ir šioje srityje nemažai nuveikė skulptorius Dainius Lanauskas, apie kurio veiklą jau nemažai rašyta, kad ir čia 

Dainius Lanauskas kartu su Laura Bohne Kaune šių metų spalio mėnesį surengė jau antrą moderno stiliaus baldų ir interjero daiktų parodą. Vietą parodai surado aukščiausiame tarpukario Lietuvos pastate – ekonomisto, AB „Maistas“ viršininko turtuolio  Lapėno name, esančiame Kęstučio g. 38, kurį dar 1932 m. suprojektavo garsus architektas Feliksas Vizbaras – ir užėmė visą pirmąjį aukštą.

Baldai ir daiktai buvo surinkti iš privačių kolekcijų, iš muziejų.

Parodos sumanytojai – minėtasis Kauno entuziastas Dainius Lanauskas ir Laura Bohne – savo projektą pavadino „Kaunas. Art Deco. Nostalgija & Spindesys“.

Paroda veikė tik dvi savaites, tad tikrai ne visi spėjo ją aplankyti, ypač kitų miestų gyventojai.

Mes siūlome savo skaitytojams šį praradimą kompensuoti puikiomis dailininko Deivio Slavinsko nuotraukomis.

Deivio Slavinsko fotogalerija:

Kategorijos: Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: