R. Vanagaitė. Aš nenorėjau skandalo (40)

Rūta Vanagaitė | alkas.lt nuotr.

Rūta Vanagaitė | Alkas.lt nuotr.

Aš nenorėjau skandalo. Nenorėjau įskaudinti garsiojo partizanų vado dukros ir jos tėvo atminimo. Ji iškentėjo daugiau negu įmanoma įsivaizduoti. Nenorėjau netekti savo ir savo šeimos dvasios ramybės. Nenorėjau netekti visų savo knygų. Netekau.

Mano komentarai nuskambėjo pačiu netinkamiausiu laiku – linksmos autobiografinės knygos pristatymo dieną. Preišingai, nei skelbiama sąmokslo teorijose, tai buvo atsitiktinis sutapimas ir didelė mano  klaida. Ji kainavo man labia brangiai. 

Klausimai, kuriuos neapdariai ir ne laiku iškėliau dėl partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago biografijos faktų nuskambėjo kaip kaltinimai Lietuvos didvyriui ir tai sukėlė didžiulį visuomenės pasipiktinimą. 

Mano žodžiai buvo priimti kaip priešiškų jėgų inicijuota ataka prieš Lietuvą. Tokios reakcijos jokiu būdu nesitikėjau ir esu jos sukrėsta.

Esu sukrėsta ir faktų, kuriuos šiandien iškėlė į viešumą detaliai dokumetus tyręs istorikas Darius Juodis savo interviu. Tikrai jų nežinojau: nei apie partizanų vado santykius su KGB ir jo motyvus, nei apie siaubingus ir ilgus jo kankinimus.

Šiandien aš atvirai pripažįstu, kad mano išsakyta nuomonė dėl to, kad Adolfas Ramanauskas-Vanagas nepatyrė kankinimų, o susižalojo pats, buvo visiškai klaidinga, paremta bylose užfiksuotu melu, stengiantis paslėpti kalnkinimų pėdsakus.  Labai gailiuosi dėl savo skubotų ir arogantiškų komentarų viešumoje.

Tikiuosi, kad Lietuvos Ypatingajame archyve viešai peržiūrai kada nors bus atvertos visos: ir agentūrinės, ir kitos NKVD ir KGB bylos, su kuriomis susipažinti negalėjau, nes jos yra prieinamos tik profesionalams.

Ir vis dėlto šito skandalo akivaizdoje aš ir toliau tikiu, kad brandi atvira demokratinė visuomenė yra ta, kuri gali atverti visus savo istorijos puslapius jų necenzūruodama, netaikydama tiesai naudingumo kriterijaus. 

Tikiu, kad Lietuvoje atsiras istorikų, kurie atskleis Lietuvos visuomenei visą istorinę tiesą be baimės ir be savicenzūros. Tikiu, kad tiktai tiesąi atvira visuomenė gali būti laisva ir atspari priešiškai propagandai.

Garsus semiotikas Algirdas Julius Greimas paklaustas, ko lietuvių tautai reikia išmokti, ko atsikratyti, atsakė: „Išmokti kritiškai į save pažvelgti ir, kas svarbiausia, tą savo paties kritišką žvilgsnį atlaikyti“.

Šiuo laišku aš asmeniškai darau būtent tokį veiksmą.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

40 komentarų

 1. Tvankstas:

  Dėl Judo skatikų rašė R. Vanagaitė, dabar pasakėles seka, atseit atsiprašymas.
  Tegul dabar Maskva moka stipendiją atvirai.

  • mociute:

   net ir siame “atsiprasyme” sita smeizike melage nepraleidzia progos sikteleti – matai ji “neteko” visu savo knygu”!? O juk priesingai – dabar pati viena turi visa savo rasliava! Taciau sita jos fraze labai puikiai isnaudojo neaiskios veisles “pripuolamasis” vokieciu Der Spiegel zurnalistas is rytu Vokietijos (VDR)K Verseck’as ir per Vokietija paleido “zinia” kad lietuviai,mat, knygas degina!?Zinant ka vokieciams reiskia bei primena knygu deginimas ir “kristoline naktis” – siu “atsiprasymu nusitaikyta irgi apdergti Lietuva.O Vanagaites “atsiprasymas” pavadintas “priverstiniu”….Tikras spektaklis su Lunaciarskio instituto absolventes +Lubianka rezizura…………..Seniai neteko taip kuo nors pasislyksteti kaip kad sia ypac atstumiancia persona kuri Lietuvoje, kaip minimum, turetu buti non grata

   • !!!:

    Krištuolinę naktį laužuose dęgė pornografija,Berlynas valėsi nuo išgamų.

   • Žemyna:

    Beje, galima ir tą, atsiprašant, Špyginį- užversti protesto laiškais… Arba surinkti parašus ir peticiją jam panosėn padėti, kad platina savo njusfeikus, kad mums dar kartą primeta tai, ką tuomet mūsų seneliams ir tėveliams vienas po kito primetė okupantai, ir tuo talkina Kremliaus hibridininkams. Nors, tiesą sakant, tai pačios „rašytojos” ir tariamos atsiprašinėtojos PAREIGA eiti keliais ir išsispaviedoti visur, kur jos dėka dabar Lietuva ir lietuviai dergiami!

 2. dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  “R. Vanagaitė. Aš nenorėjau skandalo”. Manau, kad labai teisingai rašo Vanagaitė, jie nenorėjo skandalo. Ji padarė taip kaip norėjo. O norėjo SUNIEKINTI ir NEKINO Lietuvos didvyrį generolą Adolfą Ramanauską – Vanagą. Jai Rainių miškelio sadisto “dezinformacija” yra mielesnė už tiesą. Tas pats Rainių miškelio sadistas taip pat kaip Rainių miškelio kankinius žvėrišai kankino. O juk PRIVALĖJO žinoti apie tai. Tai ponia Vanagaitė jau nebegali šioje žemėje išpirkti savo kaltės.

 3. Pirmiausiai, LAI Rūta VANAGAITĖ IŠSILAIŽO PRIEŠ VISĄ PASAULĮ, kur per ją Rusija išsityčiojo iš Lietuvos, klaidindama didžiają mūsų planetos gyventojų dalį.

 4. markas:

  Ar šis “Aš nenorėjau skandalo” pasirodys ir ten, kur jau spėta pasėti melo sėklą, t. y., ir anglų bei rusų kalba užsieniuose?

 5. Vilnietis:

  Oi, oi, oi, tuojau apsižliumbsiu… Vargšelė Rūtelė… Ir paguosti, ko gero, jau nebėra kam… Jaunikis, turbūt, jau į Šventąją Žemę pabėgo…

 6. Melagė:

  Netikim nei vienu jos žodžiu. Demagogija. Tautai nieko nereikia, tauta subrendusi ir atskiria šmeižikus nuo dorų žmonių.

  • Žemyna:

   Gyvatės rangymasis – 4 paskutinėm pastraipom jis vėl paneigia tariamą atsiprašymą, kuris, beje, taip ir nenuskambėjo!
   Nėra žodžių AŠ KALTA, AŠ ATSIPRAŠAU tų, tų ir tų. Aš klaidinau pasaulį, plačiai per TV paskleidusi šią žinią, aš suklaidinau Europos žydų forumą! – Ir visa tai paskelbti per visas TV, kuriose melavo ir šmeižė savo Tėvynę!
   Taip, būtina išsamiai supažindinti visuomenę su archyvais, su tuo, kas ir kaip mūsų tautos istorijoje buvo.
   Tik… kaip apsaugoti archyvus nuo štai tokių „tyrėjų” putinėlių akimis, su pasigardžiavimu pritempiančių savo senelio gyvenimo faktus prie jai tinkamo rezultato, ir su pinigine toje vietoje, kur sąžinė turi būti?!! Kaip gaila, kad ir nežmonės turi žmogaus pavidalą…

  • Žemyna:

   Kai bus atrastas Ramanausko kapas, pasižada keliais iki jo nuropoti ir ten kryžiumi gulėdama atsiprašinėti jo, jo artimųjų ir Lietuvos?

   • Gustavas:

    Ta padla geriausiu atveju turėtu ropoti link Gudijos ar Karaliaučiaus( laikinai Kaliningrado) ir tik peršliaužus valstybės sieną dumti neatsigręždama. Lietuvoje šiai išgamai atleidimo neturėtu būti. Visas šis spektaklis ne šiaip sau o ir pabaiga dar ne čia.

 7. Žemyna:

  Žinoma, nenorėjo skandalo – tikėjosi, kad lietuviai ir vėl, tartum skerdyklon vedama avinų banda, nunarinę galvas ir tylėdami praris jos šmeižtą! Ir kad „pažangioji” jos inteligentijos dalis vakarėliuose alps iš pasigėrėjimo ir planuos, kokį čia dar „projektą” surengus už ES pinigus, kad pasauliui savo „pažangumą” pademonstruotų ( = sadomazochistinę meilę šmeižikams).
  Nors, jei atvirai, skandalo ji net labai troško, bet tik ne čia, ne Lietuvoje! Jai skandalų reikėjo tik užsienio TV, kad pasitarnautų jos „monografijos” vertimų tiražams ir pardavimams… Finansinių nuostolių jos planuose nenumatyta…

 8. Kelmas:

  Išimkit šią nuotrauką iš garbingo portalo, nesinori nei skaityti, nei matyti

 9. Įpykusi:

  Teist ir didžiausia bausme baust tokią šmeižikę .Konfiskuot turtą, kurį susikrovė už mūsų mokesčių mokėtojų pinigus.O jos knygiukštes išimt iš bibliotekų ,knygynų, kad iš vis išnyktų kad ji tokia egzistavo

 10. ...:

  Būkim krikščioniški.Juk to norėjo koncentracijos stovyklų kaliniai,partizanai ir visi kankiniai,kurie to nepatyrė.Mes būkim Vanagaitei krikščioniški.Kad tai daugiau nepasikartotų.Brangioji,nueik išpažinties.

 11. Raimundas:

  Ko vertas rašytojas, negebantis patikrinti savo teiginių, kurio liežuvis eina pirmiau proto… tokiems atsiras ir kitokio darbo – ruduo – lapus reikia šluoti… ir bus ta 600 pinigų stipendija ir daugiau tvarkos…

 12. Romas:

  O kuo ne išpažintis jos šis laiškas – atsiprašimas?:
  “Šiandien aš atvirai prisipažįstu, kad mano išsakyta nuomonė dėl to, kad Adolfas Ramanauskas – Vanagas nepatyrė kankinimų, o susižalojo pats, buvo visiškai klaidinga, paremta bylose užfiksuotu melu, stengiantis paslėpti kankinimų pėdsakus. Labai gailiuosi dėl savo skubotų ir arogantiškų komentarų viešumoje.”

 13. remiux:

  Taip, ji nenorėjo skandalo, matot,- ji norėjo premijos. Tai gal dabar kultūros ministerija atsiprašys jos ir padėkos.
  P.S. O dėl žydų šaudymo,- neatsiprašo?

 14. Romas:

  Ne, dėl žydų šaudymo neatsiprašo. Matyt todėl, kad lietuviai (ne visi) prie to yra prisidėję. Abejoti ir diskutuoti galima tik dėl to, kokiu laipsniu…

  • Žemyna:

   Parodyk man, tamsta, šalį, kurioje per visą jos gyvavimo istoriją neatsirado kolaboravusių su okupantais? Prūsija? Net laisvės šauklės Prancūzijos istorija neapsiėjo be išdavikų. Ar į dideles šalis, kurios pačios dažniau puola, negu jas puolė, bado kas pirštais už tai?
   Visada buvo ne tik kolaborantų, bet ir okupanto agentų, kaimyno diversantų visur būta, kurie palengvino okupantui patekimą į nusižiūrėtą teritoriją. Būtent jie naudojami purviniausiems, kruviniausiems darbams, kad vėliau šis faktas būtų pateikiamas kaip pačių vietinių iniciatyva ir kažką žudyti, ir svetimą valdžią įvesti!
   Į jėgos struktūras buvo surenkami ne tik savanoriai – to nenorintieji buvo jėga rekrūtuojami, o už tarnybos vengimą buvo baudžiama ir konclageriais, ir sušaudymu „už priešinimąsi teisėtai valdžiai.“ Žmonės traukėsi į miškus ir slapstėsi, nes nenorėjo prieš kaimynus, draugus, pažįstamus jėgą naudoti, ginklą kelti ir okupantui padėti čia įsitvirtinti.
   O miške visaip būdavo – kas tiesiog slapstėsi, tikėdamiesi, jog karas baigsis, kas kitam okupantui kolaboravo, partizaną vaidindamas, kas plėšikauti pradėjo, tačiau buvo ir sąmoningų, susibūrusių ten, kad nuo bet kurios šalies okupantų savo kraštą gintų.
   Jėgos struktūrose tarnavusius tik tuos galima kaltinti, kas sąmoningai, iš neapykantos ar godumo žudė beginklius. Kiti šaudė dėl to, kad buvo įvaryti į kampą – arba tu šauni, arba į tave šaus „operacijos vykdymo kokybę“ prižiūrintis vokietis. Kai jausi į tavo paties nugarą nukreiptą vokiečio taikiklį, pirštas spustelės gaiduką nevalingai, tau to net nesuvokiant.
   Įrodyta tai, kad „faktai“ apie garaže žydus žudžiusią sužvėrėjusių lietuvių minią buvo suklastoti – ten tokių buvo keletas, o daugumą sudarė patys vokiečiai, taigi, nuopelnai jų. Belieka tik mūsų šaliai naudotis tais įrodymais – ne tam, kad anuos dar sykį kaltintų, bet kad įrodytų pasauliui, jog kažkas planingai veikia, šmeiždamas ir kiršindamas tautas. Net nebūtina durti pirštu, kas. Svarbu įrodyti, jog tai – sąmoninga faktų falsifikacija.
   Tuos, kas nebuvo žudikas iš prigimties, kas priverti šaudė, juo tolyn, juo labiau kankino prisiminimai apie žudynes, ne vieną kankino kraupios haliucinacijos, nuvariusios senukus į beprotybę. Ar okupantas už tai, už psichologinį smurtą, naudotą verčiant kitus už jį patį žudyti, nenusipelno neišvengiamos bausmės?

  • Vilnietis:

   “… kad lietuviai (ne visi) prie to yra prisidėję”. O žydai (ne visi!) prie lietuvių trėmimo ir mirčių nėra prisidėję?!

 15. klausimėlis:

  jei atsiprašo, tai ar kreipsis į Europos žydų kongresą pranešdama, kad apsimelavo?

 16. Romas:

  Visiškai teisingai – visos tautos, kurios buvo okupuotos, turėjo ir ko-laborantus. Tai neišvengiama, nes ne visi žmonės yra didvyriai. Netrūksta ir silpnadvasių, prisitaikančių ar net kriminalinio elemento…
  Tad kodėl jūs neigiate, kas akivaizdu? Gal lietuviai kitokie, kaip visi? Gal jie angelai?

  “Ar žydai (ne visi) prie lietuvių trėmimų ir mirčių nėra prisidėję?” Žinoma, kad prisidėję. Kad ir tas pats Dušanskis…

  Reikia nebijoti kritikos, būti stipriems, pripažinti bet kokią tiesą. Priešingu atveju demokratinė visuomenė neįmanoma…

 17. Romas:

  Mano komentaras laukia patvirtinimo? Patvirtinu.

 18. Žemyna:

  Vienas iš sąmoningo naudojimosi klastotėmis įrodymų čia pat, „Alke”:

  I. Tumavičiūtė. Kodėl serbų žudynės iliustruoja „Mūsiškius“?
  alkas.lt/2016/03/19/i-tumaviciute-kodel-serbu-zudynes-iliustruoja-musiskius/

 19. !!!:

  Tikiu kad tu nenorėjai skandalo,tavim kaip naudinga idijote tavo draugai pasinaudojo kad nukreipt visuomenės dėmesį nuo kažko,..bijau kad gali būti susiją su žemės pardavimo saugikliais,kuriuos neužilgo svarstys seimas.

 20. AISTIS:

  Vnagaite, jei Jūs nebūtumėte patyrusi žurnalistė, rašytoja, tai būtų galima primti tokį pasiaiškinimą “nežinojimu ar nesupratimu” vaikiškai naiviu. Tačiau, kai už pinigus ir meilę Zurofui tai padarėte, siekiant eilinį kartą pagarsinti Lietuvos “žydšaudžius”, tai jau pakartotina VEIDMAINYSTĖ IR NIEKŠYBĖ. Amerikoje gana dažnai litvakai- keršytojai spaudoje ir radijuje kartoja apie mūsų ir lenkų žydšaudžius. Apie lenkų buvo sukūrę net filmą, meluojantį, kad mažame kaimelyje buvo išžudyta kelios dešimtys tūkstančių lenkvakų. Lenkų žurnalistai davė atkirtį ir padarę žurnalistinį tyrimą, nufilmavę tikrovę, viską paneigė- užkišdami zurofovininkams ir lenkvakams gerkles. Lenkvakai ir zorofenai kažkuriam laikui pritilo. O dabar Jūs , gavusi sotų patepimą, šokote prie negarbingo savosios tautos ir jos didvyrių išniekinimo misijos. Šlykštu. Žema. Niekinga. Jūs net savosios šeimos, savo vaikų nepasigailėjote, siekdama nepasotinamo EGOIZMO. Jums jau nebe vieta nei Lietuvoje, Jūsų tikriausiai nebepriimtų net Izraelyje, kur šimtai tūkstančių litvakų gerbia lietuvius, gelbėjusius juos nuo vokiškų ir rusiškų žudynių. NARCICIZMAS – TOKIA JŪSŲ GILIOS PSICHINĖS ŠIZOFRENIJOS LIGOS APRAIŠKOS IR REZULTATAI. Jūsų vieta tik prichiatrinėje ligoninėje IZOLIUOTAI NUO VISUOMENĖS – GYDYTIS.

 21. Leonora:

  Vanagaite, geriau patark Zurofo gentainiams kritiškai į save pažvelgti. Nesuprantu, kaip lietuvė, nežinodama tikrų faktų, iškart puola šmeižti savo tautos, pradeda pataikauti tai kremliaus vanagams, tai niekad savo kaltės nepripažįstantiems žydams, kurie ir nukentėjo dėl savo charakterio – juk nuolat išduodavo tas valstybes, kurios juos priglausdavo (apie tai jau Senąjame Testamente rašoma). Todėl lietuviai teisingai pasielgė, kad tokiai šiaudadūšei parodė jos vietą. Kodėl nekaltini Kubilinsko, Markulio, kitų išdavikų, kurie žudė partizanus ir juos išdavė?Užtat, labai viską “žinai” apie A.Ramanauską-Vanagą iš KGB archyvų, kurių dokumentai niekad pagarbos nekėlė, nes prisipažinimai būdavo išgaunami kankinant. Ir to iki šiol nežinojai? Neveidmainiauk, žinojai, bet gobšumas nusvėrė, galvojai užsidirbti tiek iš buvusio okupanto, tiek iš žydų malonės – ką čia tie lietuviai, jie, kaip visada nutylės, nes yra maži, užtat tie, kuriems talkini, yra turtingi (Izraelis) arba kaip Rusija – didelė: ką čia reiškia tokiems numesti kokį kaulą ir Vanagaitei. Tik apsirikai – lietuviai yra didūs, kai kovoja už savo laisvę, toks buvo ir A.Ramanauskas-Vanagas. O tu susiteršei visam savo likusiam gyvenimui ir kažin ar kaulą gausi.

 22. Vilė:

  Ja’stribaitė gailisi, kad pliurptelėjo Lietuvoje tai, ką skelbė būdama Rusijoje. Pasižiūrėjau, kaip ji Rusijoje putojosi kartu su tais, kurie teigė ,jog “savi šaudė į savus” ir kad Sausio 13 aukos iš autoavarijų suvežti lavonai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: