Škotijos architektė Karen Forbes: Šimtmetį turėtumėte švęsti drąsiai (0)

Architektura.EvolutionTower_vdu.lt

Evoliucijos bokštas (EvolutionTower) – 2016 m. buvo siūlomas pripažinti geriausiu aukštuminiu pastatu Europoje | vdu.lt nuotr.

Spalio 25-ąją, trečiadienį, 17.30 val., Kaune, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) škotų architektė, profesorė Karen Forbes skaitys pranešimą tema „Tarp meno ir architektūros“ ir pasitelks savo ilgametę patirtį kūrybinėse dirbtuvėse „Kaunas 18+18“, kurios bus skirtos Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio įprasminimui Kaune.

„Kaune valstybingumo šimtmetis viešose erdvėse turėtų būti švenčiamas drąsiai, apibrėžiant miesto ateities tikslus. Svarbu atkreipti dėmesį į atsiradusius naujus būdus gyventi, dirbti ir bendrauti, atsižvelgiant į ekologiją, gamtą“, – pataria profesorė K.Forbes, kurios projektai ir siūlomos naujovės jau buvo pritaikyti Amsterdamo, Čikagos, Melburno, Kioto ir kituose pasaulio miestuose.

Kartu su kitais architektūros, meno ir mokslo atstovais iš viso pasaulio bus diskutuojama, kaip Kaunas galėtų pažymėti artėjantį valstybės atkūrimo šimtmetį – dalyviai ieškos idėjų, kaip suderinti Kauno istoriją su dabartimi ir tarpukario architektūrą su šiuolaikine. Kartu su dalyviais diskusijose dalyvaus ir Karen Forbes, šiuo metu dirbanti meno profesore Edinburgo universitete, Škotijos nacionalinėje agentūroje „Creative Scotland“ bei projektavimo studijoje „Luma 3D Interactive“.

„Jautri miesto istorinio audinio interpretacija yra tokia pat reikšminga, kaip ir šiuolaikiški papildymai. Svarbiausia yra žinios, kuriomis remiasi naujos iniciatyvos ir jų techninis realizavimas, materialumas, atmosfera“, – sako K. Forbes, komentuodama dažnai architektūros projektuose pasitaikančią įtampą tarp istorijos pagerbimo ir naujų tendencijų sekimo.

Pasak architektės, pirmasis jos patarimas besiruošiantiems šimtmečio šventei Kauno viešosiose erdvėse – atpažinti kiekvienos vietos savitumus, kruopščiai išanalizuoti ir kūrybiškai interpretuoti kiekvienos tokios erdvės potencialą. Viešų vietų projektavimas yra svarbus visai visuomenei, vietos kultūrai, todėl reikėtų pasistengti ir įkvėpti naujos gyvasties į jas – tam reikia pasitelkti aukščiausią meistriškumą.

Karen Forbes_vdu.lt

Karen Forbes | vdu.lt nuotr.

Architektė yra sukaupusi daug patirties derinant architektūrą ir meną pasaulio didmiesčių viešosiose erdvėse – tarp jos vykdytų projektavimo darbų yra naujas Amsterdamo kvartalas, „Saulės paviljonas“ Šv. Andrejaus (St. Andrews) aikštėje Edinburge ir Maskvos tarptautinio verslo centro pastatas bei jį supanti erdvė. Šioje erdvėje iškilęs Evoliucijos bokštas (angl. Evolution Tower), kurį K. Forbes projektavo kartu su Toniu Ketliu (Tony Kettle), 2016 metais buvo nominuotas kaip geriausias aukštuminis pastatas Europoje.

„Darbas architektūros ir meno sandūroje visuomet prasideda nuo didelio susidomėjimo ir atsidavimo šioms sritims. Čia būtinas gebėjimas mąstyti horizontaliai ir susitvarkyti su daug sudėtingų dalykų. Reikia vizualinio mąstymo ir inovatyvaus problemų sprendimo, gebėjimo perteikti šias idėjas įvairioms publikoms, kūrybingai atskleisti naujus būdus gyventi“, – darbo kasdienybėje reikalingus įgūdžius įvardijo K. Forbes.

Daugelyje veiklų, architektei teko bendradarbiauti su įvairių kitų sričių ekspertais – pavyzdžiui, kuriant interaktyvų įrankį, suteikiantį atvirą prieigą visiems prie naudingų išteklių ir informacijos apie Edinburgą. Bendradarbiaujant mokslininkams ir studentams, buvo sukurtas interaktyvus Škotijos sostinės žemėlapis „Edinburgh Cityscope“, žinių matrica, kurioje visi norintys gali pridėti ir tyrinėti su miestu susijusius duomenis, pavyzdžiui, mobiliajame telefone iškart pamatyti informaciją apie lankomus objektus, jų istoriją.

„Skaitmeninių technologijų dėka kiekvienas projektas prisideda prie šios matricos ir sukuria naują žinių visumą, liečiančią pilietinius, socialinius ir kultūrinius klausimus. Tai įdomus naujas modelis, kaip gali persidengti skirtingos sritys“, – pasakojo K. Forbes.

Dirbdama projektavimo studijoje „Luma 3D Interactive“, K. Forbes miestų ir vietovių pristatymui nuolat pasitelkia naujausias technologijas – virtualią (VR) ir papildytą (AR) realybę,  360 laipsnių vaizdo įrašus ir fotografiją, 3D skenavimą ir kitas inovacijas. Studija suprojektavo naują Amsterdamo rajoną Sluisbuurtą, parengė jo trimatę vizualizaciją.

„Inovacijos, kurias pritaikėme dirbdami prie Amsterdamo projekto, parodė, jog naujo miestovaizdžio perteikimui itin vertinga suteikti galimybę įsitraukti į skaitmeninį modelį iš skirtingų taškų. O virtuali realybė yra tik tiek gera, kiek geras yra ja paremtas dizainas ir vizualizacija. Bet kuriuo atveju, aukšto lygio VR nepaprastai praverčia padedant žmonėms geriau suvokti, kas bus artimoje ateityje“, – paaiškino architektė.

Profesorės paskaita yra renginių „KAUNAS 18+18: PRISIKĖLIMO AŠIS“, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio įprasminimui Kaune, dalis. Juose vyksta vieši kūrėjų, tyrėjų ir specialistų pokalbiai, apmąstymai, pasitarimai aktualiais klausimais.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *