Vienintelė šalyje fitosanitarinių tyrimų laboratorija mini dvidešimties metų veiklos jubiliejų (0)

Vienintelė šalyje fitosanitarinių tyrimų laboratorija mini dvidešimties metų veiklos jubiliejų | Valstybinės augalininkystės tarnybos nuotr.

Vienintelė šalyje fitosanitarinių tyrimų laboratorija mini dvidešimties metų veiklos jubiliejų | Valstybinė augalininkystės tarnyba

Šiemet, Valstybinės augalininkystės tarnybos Fitosanitarinių tyrimų laboratorija mini savo veiklos dvidešimtmetį. Per šį laikotarpį laboratorija tapo viena pažangiausių ir moderniausių laboratorijų pasaulyje, kurioje puikiai dera šiuolaikinės technologijos ir darbuotojų profesionalumas. Laboratorijos septyniuose tyrimų skyriuose – bakteriologijos, mikologijos, entomologijos, nematologijos, virusologijos, viroidologijos ir fitoplazmologijos, molekulinės biologijos bei šiltnamyje – dirba 25 darbuotojai. Laboratorija aprūpinta šiuolaikine įranga, taiko naujausius tyrimo būdus, yra įgaliota pagal tarptautinį kokybės rodiklį – ISO 17025.

Viena svarbiausių Fitosanitarinių tyrimų laboratorijos funkcijų – padėti užtikrinti augalų sveikatingumą mūsų šalyje. Lietuva yra tiltas tarp Vakarų ir Rytų Europos, kuriuo nenutrūkstama grandine gabenami tarptautiniai kroviniai, todėl būtinos didžiulės pastangos, kad į Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teritoriją nebūtų įvežami ir nepaplistų augalams ir augaliniams produktams kenksmingi organizmai. O tam būtina nuolat stebėti ir tirti į Lietuvą įvežamus ir šalyje augančius augalus bei jų produktus.

Kaip sako Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas, Fitosanitarinių tyrimų laboratorija yra savotiškas prietaisų skydelis, be kurio augalų sveikatos užtikrinimo veikla neturėtų prasmės.

Tai vienintelė visoje šalyje laboratorija, atsakinga už fitosanitarinius laboratorinius tyrimus. Laboratorijoje tiriamos augalams kenksmingųjų organizmų (grybų, bakterijų, vabzdžių, erkių, nematodų, piktžolių, viroidų, viroidų) rūšys, kad ir į Lietuvos, ir į tarptautinę rinką būtų tiekiama sveiki gaminiai, siekiant apsaugoti tiek pasėlius, tiek natūralią gamtą.

Fedotovas sako, kad laboratorijoje darbas niekada nesustoja – per metus ištiriama daugiau nei 3000 mėginių, tiriami daugiau nei 226 organizmai, taikomi 25 pažangiausi tyrimo metodai ir atliekama daugiau nei 20 000 laboratorinių tyrimų per metus. „Pasaulio žemėlapyje būtų sunku surasti šalį, iš kurios augalai ar augaliniai gaminiai šiandien nebūtų prieinami Lietuvoje, o Lietuvos augalininkystės prekyba savo ruožtu eksportuojama į 115 pasaulio šalių. Kiekviena šalis turi savo reikalavimus ir saugosi pavojingų kenkėjų. Todėl augalų sveikatos specialistai nenuilstamai triūsia stebėdami ir prižiūrėdami kenksmingų organizmų situaciją importuojant, auginant ir eksportuojant“, – tvirtina tarnybos vadovas.

Tarnybos vadovas džiaugiasi, kad fitosanitarinių tyrimų laboratorija per savo veiklos metus tapo ne tik tyrimų, bet ir mokslo centru. Laboratorijos naudojama įranga, taikomi tyrimų būdai, tiriami objektai, vykdomi projektai domina ne tik Lietuvos dėstytojus, studentus, augalų augintojus bei pervežėjus, čia kasmet apsilanko ir užsienio šalių delegacijos, specialistai, kurie rengia užsakymus projektuoti fitosanitarinių laboratorinių tyrimų laboratorijas, dalijamasi sukaupta patirtimi ar tiriami patvirtinimui atsiųsti mėginiai iš kitų šalių.

Laboratorijos darbuotojai yra Europos ir Viduržemio jūros regiono augalų apsaugos organizacijos darbo grupės nariai, dalyvauja ir kitų tarptautinių organizacijų darbo grupių veikloje bei tarptautiniuose projektuose, skaito pranešimus tarptautiniuose susirinkimuose, kasmet dalyvauja Šiaurės–Baltijos šalių laboratorijų susitikimuose.

Pasak S. Fedotovo, laboratoriją būtina nuolat tobulinti, siekiant atitikti naujausius laiko iššūkius, galimybes taikyti pažangiausius tyrimo būdus, kurie užtikrina tikslumą ir greitį. Šiuo metu laboratorija vykdo mikroklimato kamerų tobulinimo ir automatizavimo projektą, kurio įgyvendinimas leis tiksliau ir paprasčiau valdyti klimato sąlygas laboratorijos šiltnamyje bei turėti atsargines kameras atliekamiems tyrimams.

„Taigi noriu pasidžiaugti, kad jau 20 m., Lietuvoje vyksta fitosanitariniai tyrimai, kad jie yra kokybiški, patikimi, kad laboratorijoje, tarnyboje ir ministerijoje dirbančių žmonių dėka laboratorija tobulėja ir jos kolektyvas su optimizmu žiūri į ateitį“, – teigia S. Fedotovas.

Laboratorijos tiksluose – akredituotos srities tyrimų plėtra, įvairūs mokymai, teisės aktų rengimo projektai, kad pažangi, sparti, objektyvi veikla užtikrintų praktiškas ir naujoviškas fitosanitarinių laboratorinių tyrimų paslaugas. Tarnybos specialistai įsitikinę, kad bendradarbiavimu grįsta veikla padės ir išmokys laikytis fitosanitarinių reikalavimų bei išvengti ekonominių nuostolių, plėtoti augalininkystę visų mūsų labui, kuriant tvarų ir saugų Lietuvos žemės ūkį.

Save

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: