Jei Alytaus geležinkelio viaduko nenugriovė du pasauliniai karai, jį sunaikins prekybos centras? (3)

Alytaus geležinkelio viadukas | danielius.net nuotr.

Alytaus geležinkelio viadukas | danielius.net nuotr.

Alytaus mieste prie senojo XIX a pabaigoje statyto geležinkelio viaduko – pėsčiųjų perėjos, sujungusios senąjį Dainavos ir naująjį Vidzgirio mikrorajonus, statomas prekybos centras „Norfa“. Vykdant Statybininkų gatvės rekonstrukciją, nuardžius dalį geležinkelio pylimo, specialiai buvo išsaugotas kultūros paveldo objektas – geležinkelio viadukas. Tačiau 2017 m. spalio mėnesį jam iškilo grėsmė būt sunaikintam vykstant prekybos centro „Norfa“ statyboms.

Alytaus mieste XIX amžiuje buvo supiltas pylimas ir nutiesta geležinkelio linijos atšaka į Varėną, nuo pagrindinio kelio, kurio maršrutas buvo Sankt Peterburgas (Rusija)-Varšuva (Lenkija), nuo 1940 metų, vykdant masinius trėmimus visoje Lietuvoje, per šį istorinį Alytaus geležinkelio viaduką judėjo traukinių ešalonai į amžino įšalo žemę. Todėl šį geležinkelio viaduką privalu išsaugoti ateities alytiškių kartoms, kaip mūsų istorinę atmintį.

alytaus-gelezinkelio-viadukas-danielius_net-nuotr2Pastarosiomis dienomis dėl pradėto griauti seno geležinkelio viaduko socialiniame tinkle Facebook pradėjo plisti daugybė sunerimusių alytiškių komentarų, kaip gi čia atsitiko, kad šio miesto žmonėms labai svarbaus viaduko nesugebėjo nugriauti du siaubingi pasauliniai karai, net sovietinė okupacija, o štai demokratijos laikais laisva ranka, neva mūsų gerovei, jį griauna neatsižvelgdama į Alytaus bendruomenės narių išsakytas pastabas. Vieną tokį istorinį perėjimą ties Jazminų gatve jau praradome. Nejaugi leisime prapulti ir šiam?

alytaus-gelezinkelio-viadukas-danielius_net-nuotrDanielius.net redakcija oficialiai kreipėsi į Kultūros paveldo departamento prie Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos direktorę gerb. Dianą Varnaitę ir atsakingus pareigūnus, Alytaus miesto vadovus ir administracijos darbuotojus, laukia jų atsakymo.

Negana to, Topolių gatvėje jau pasiruošta 39 uosių ir ąžuolų išpjovimo operacijai… Leidimai yra, viskas leistina.

Alytaus „Norfa“ vizualizacija | Alytaus savivaldybės nuotr.

Alytaus „Norfa“ vizualizacija | Alytaus savivaldybės nuotr.

2000 kvadratinių metrų čia įsikursianti „Norfa“ apims plotą nuo plento iki kito plento. Tai yra nuo Topolių gatvės iki Naujosios gatvės esančios autobusų stotelės ir visi pakeleiviai, einantys namo Vidzgirio link, bus kviečiami paploninti piniginę.  Jei prieš 40 metų Lietuva stebėjosi Alytaus pramonės įmonių augimu ir daugiabučių namų statybomis, tai dabar šalyje esam garsūs prekybos centrų užstatymu. Ar mums jų tiek šiandien reikia?

Planuojama, kad Alytaus mieste turėtų iškilti dar bent 20 prekybos centrų, taip yra numatyta miesto detaliajame plane. Todėl tik laiko klausimas kada priešais statomą prekybos centrą „Norfa“, kitoje Statybininkų gatvės pusėje, esančiame neužstatytame plote, planuojama iškils dar vienas prekybos centras. 

Įdomu, kodėl nėra atsižvelgiama į viešąjį interesą ir išsakytas pastabas neliesti pėsčiųjų tako, XIX a pabaigoje statyto geležinkelio viaduko – inžinierinio statinio?

Kultūros departamento karštoji linija kurioj visi apsilankę gali pranešti apie kultūros vertybes ir jųpažeidimus.

Alytaus miesto savivaldybės nuotraukos:

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: