A. Stabrauskas. Išėję Žvėryno namai (6): Lokių g. 17 (nuotraukos) (1)

Šįkart straipsnio objektas – ne namas su vienokia ar kitokia puošyba.  Lokių g. 17 namo mansardoje, 4-ame bute, nuo 1946 iki 1969 metų gyveno kraštotyrininkas, muziejininkas, spaudos darbuotojas bei poetas Vladas Šaulys (1902–1977). Tai jis 1946 m. kūrė Trakų kraštotyros muziejų ir buvo pirmuoju jo vadovu. Plačiau apie V. Šaulį, XX a. Lietuvos kultūros darbuotoją, skaityti čia:  A. Stabrauskas. Vlado Šaulio (1902 –1977) archyvas. Liaudies kultūra, 2008, Nr. 5, p. 62–67.

Būtent jo archyve rasti šeštojo–aštuntojo XX a. dešimtmečio Žvėryno medinių namų nuotraukų negatyvai.

Lokių gatvėje dar išliko gyventojų, kurie pamena, kad čia gyveno V. Šaulys. Gatvė iki šiol negrįsta ir duobėta, be šaligatvių, tarsi ne Vilniaus (3 nuotr.). Lokių g. 17 buvo kuklus namas su mezoninu (4 nuotr.). Šioje, neprestižinėje, vadintoje lauko, zonoje namus statėsi daugiausia aplinkinių kaimų valstiečiai, todėl namų su puošmenimis čia mažai. 5-oje nuotraukoje – namo vaizdas po gaisro jo rytiniame gale. Pro šį kaminą kadaise naktį iškeliavo didelis pluoštas V. Šaulio kūrybos, rašinių… Sūnus Vigintas prisimena: „Beveik visą dieną išlaikė tėvą saugume. Jam grasino: Pas baltąsias meškas už šiuos rašinius užsinorėjai? Vakare grįžo visas perbalęs ir naktį degino popierius“. Paauglystėje prisidėjęs prie Žiemos rūmų šturmo (nešiojo šovinius ir pranešimus), nepriklausomoje Lietuvoje buvęs opozicinių pažiūrų (pasak Viginto, ne raudonas, ružavas taip, komunistu niekada nebuvo), kritikavęs spaudoje tuometinę valdžią, drąsiai rašęs ir skelbęs feljetonus, kritiškai ketino atsiliepti ir apie sovietinę valdžią.

6-oje, V. Šaulio, nuotraukoje – neidentifikuoto Žvėryno namo stogo skydas. Sprendžiant vien iš tuometinio vaizdo, šis namas irgi priskirtinas „išėjusiems“. Vėjalenčių ornamentų juosta dvieilė, būdinga buvusios miško, prestižinės, zonos namams, Vytauto bei aplinkinėms gatvėms. Augalinis motyvas. Kryžmos užpildas originalus, Žvėryne kitur neaptiktas, mišrių figūrų kompozicija pagrįsta horizontalia simetrija.

Vlado Šaulio (1, 2 ir 6) ir Aleksandro Stabrausko nuotraukos. Fotografuota 1958 m. (1 ir 2 nuotr.) ir 2008 m. (3–5 nuotr.)

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: