„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų buvo rasta JAV? (0)

„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų rado JAV? | Rengėjų nuotr.

„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų rado JAV? | Rengėjų nuotr.

„Tikslas – Amerika“ sumanymo žygis per Ameriką viršijo visus jam keltus lūkesčius. Vietos lietuviams padedant, savanoriams vienuolikoje šiaurrytinių JAV valstijų pavyko aplankyti net 301 lietuvišką vietą. Visos jos, su tiksliomis GPS nuorodomis, atguls į interaktyvų žemėlapį.

Kaip sakė sumanymo vadovas Augustinas Žemaitis, žymių plane bus gerokai daugiau nei manyta. „Iš pradžių žadėjome aplankyti 100 objektų. Vėliau, bendraujant su Amerikos lietuviais internetu, paaiškėjo, kad jų gali būti apie 200. Tačiau realybė pasirodė dar nuostabesnė: atvykus į istorinius lietuviųrajonus, pabendravę gyvai, vieną po kito išvysdavome vis daugiau ir daugiau objektų: vienoje pusėje, žiūrėk, paminklas sovietinės Lietuvos okupacijos aukoms, kitoje – buvusi lietuvių mokykla su išlikusiu Vyčiu priekyje“.

Vien lietuviškų paminklų „Tikslas Amerika“ aplankė 54, bažnyčių – 85, kapinių – 36, klubų – 26, Lietuvos ar lietuvių garbei pavadintų vietovių – 24. Aplankyti ir 12 žymių lietuvių kapų, 7 vienuolynai, 4 lietuvių muziejai bei kiti objektai.

„Aišku, objektas objektui nelygu“ – pasakojo A. Žemaitis – „Kelios dešimtys nuostabiausių lietuviškų vietų neabejotinai vertos ir Lietuvos turistų, ir amerikiečių dėmesio. Kai kuriose kitose vietose, tuo tarpu, išlikę tik lietuviški užrašai, ženklai. Todėl pagal įdomumą, išskirtinumą, dabartinę būklę internetiniame žemėlapyje suskirstysime JAV lietuviškas vietas į keturias rūšis: nuo tų „perliukų“ iki, deja, sunykusių vietų“.

Sumanymui – ir JAV spaudos dėmesys

Vienu svarbesnių sumanymo laimėjimų, savanoriai įvardijo vietinės spaudos ir Pensilvanijos Bucknell koledžo susidomėjimą sumanymu „Tikslas – Amerika“, taigi, ir lietuvišku paveldu Amerikoje. Koledžo atstovai nustebo išgirdę, kad Pensilvanijoje buvo išleistas pirmasis pasaulyje lietuviškasis romanas – Vinco Pietario „Algimantas“ – ir išreiškė mintį, kad išsiaiškinti daugiau apie jo leidimo vietą ir aplinkybes galėtų būti gera užduotis studentams.

Paskutinėmis kelionės dienomis „Tikslas – Amerika“ savanoriai dar aplankė Pitsburgą, Vašingtoną, Baltimorę, Filadelfiją bei vėl grįžo į Niujorką, iš kur savo kelionę ir pradėjo.

Šiuose miestuose lietuviai paliko itin ženklų pėdsaką.

Pitsburge – duoklė Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui

„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų rado JAV? | Rengėjų nuotr.

„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų rado JAV? | Rengėjų nuotr.

Pitsburge lietuvišką oazę galima atrasti ir viename aukščiausių miesto dangoraižių – Pitsburgo universiteto „Mokymosi katedroje“. Viena jos auditorija dar 1940 m. įrengta išimtinai lietuvių stiliumi. Interjeras ten labai subtiliai perteikia Lietuvos istoriją, o sieną puošia didelė freska, nutapyta pagal M. K. Čiurlionio „Karalių pasaką“. Į vidų gali užeiti visi norintys.

Be abejo, Pitsburge, kaip ir kitur, nemažai lietuviškų vietų jau sunyko. Štai Pitsburgo lietuvių vienuolyną – vieną lietuvybės Amerikoje centrų – savanoriai rado ką tik nugriautą, o jo kertinis akmuo simboliškai paguldytas tarp vienuolių kapų.

„Bet didžiąsias lietuvių kapines irgi įdomu aplankyti“ – pasakojo Augustinas Žemaitis – „ten galima perskaityti ištisas prieškario imigrantų gyvenimo istorijas, ant didžiulių antkapių parašytas senąja lietuvių kalba – iš kokio miesto atvyko, kaip žuvo. Pitsburgo kapinėse itin daug išlikę ir antkapinių nuotraukų – kai kurios net 110 metų senumo“.

Vašingtone – seniausia pasaulyje išlikusi Lietuvos ambasada

Lietuviškų vietų netrūksta ir JAV sostinėje Vašingtone. Tarp žymiausių – seniausia veikianti Lietuvos ambasada, kuri itin svarbų vaidmenį atliko Lietuvą užgrobus sovietams. Vašingtone – ir milžiniška lietuviška koplyčia didžiausioje JAV bažnyčioje. Jos išmarginimuose – ne tik religiniai, bet ir pasaulietiniai Lietuvos vaizdai – Gedimino pilis, vargo mokykla, Mindaugo karūnavimas, rugiapjūtė, LDK raiteliai ir kt. O emigraciją ten vaizduoja nuo Kauno karo muziejaus iki Niujorko laisvės statulos šuoliuojantis Vytis.

Netoli Vašingtono, Cedar Hill kapinėse, ilsisi poetas Henrikas Radauskas. Vašingtono Arlingtono kapinėse galima rasti Walter Sabalauski (tikrasis vardas – Vladislavas Sabaliauskas) – žymaus JAV karininko, kurio garbei JAV pavadinta oro pajėgų mokykla, kapą. Taip pat jose palaidotas ir amerikietis Semiuelis Harisas, 1920 m. atvykęs mokyti naujai užgimusios Lietuvos kariuomenės ir žuvęs nuo rusų rankos: gražų Vyčiu puoštą antkapį jam pastatė lietuviai. „Visų žymių asmenų kapavietes pažymėsime tiksliai, kad norintieji galėtų aplankyti“ – žadėjo A. Žemaitis – „deja, apie kai kurių garsių lietuvių kapus iki šiol nebuvo net informacijos, kuriose kapinėse jie yra“.

Turistai dažniausiai į Vašingtoną vyksta dėl daugybės nemokamų Smithsonian instituto muziejų, skirtų, rodos, kiekvienai įmanomai temai. Ir juose galima rasti paminėtą Lietuvą: tarkime, aviacijos muziejuje tarp svarbių aviacijos pionierių – ir Dariaus bei Girėno nuotrauka.

Baltimorėje – kadaise Jono Basanavičiaus palikti daiktai

„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų rado JAV? | Rengėjų nuotr.

„Tikslas – Amerika“ kelionė baigėsi: kiek lietuviškų vietų rado JAV? | Rengėjų nuotr.

Didžiuliame prieškariniame Baltimorės lietuvių klube – lietuvių muziejus, kuriame apstu ir itin išskirtinių eksponatų. Tai ir kadaise Baltimorėje besilankiusio tautos patriarcho Jono Basanavičiaus palikti akiniai, ir protestuojant už Lietuvos nepriklausomybę prie JAV seimo vežiota Kauno laisvės statulos kopija.

Tame pat pastate įsikūręs ir tautinis lietuvių knygynas, veikiantis dar ir šiandien. Pastato rūsyje taip pat veikia ir lietuviškais gėrimais, tame tarpe kelių rūšių alumi, prekiauja Baltimorės lietuvių klubo baras. Tiesa, atidarytas jis tik penktadieniais.

Pasak Augustino Žemaičio, „Tokiuose JAV lietuvių muziejuose yra ką pamatyti ir amerikiečiui, ir lietuviui: apie Amerikos lietuvių gyvenimą Lietuvoje žinome mažai, o jis juk buvo persipynęs su Lietuva: Amerikos lietuviai rengė protestus dėl jos laisvės, rinko aukas, slapta vežė dolerius giminaičiams, stengėsi išlaikyti lietuvybę ir t.t.“.

Filadelfijoje – trys lietuvių bažnyčios ir prieškarinė muzikos salė

Lietuviškomis vietomis garsėja ir Filadelfija, kurioje veikia trys labai lietuviškos bažnyčios. Dvi jų prižiūri klebonas Petras Burkauskas, kuris stengiasi visą interjerą kuo labiau sulietuvinti, todėl ten gausu liaudiškų žymių, lietuviškų užrašų ir ženklų, o vienoje bažnyčioje pastatytas net kryžius sausio 13 d. aukoms su nužudytųjų nuotraukomis.

Filadelfijoje, nuo 1906 m., veikia ir „art nouveau“ stiliaus Lietuvių muzikos salė su stilizuotomis kanklėmis virš durų – ten koncertuoti važiuoja ir šiuolaikiniai atlikėjai iš Lietuvos. Filadelfijoje „Tikslas – Amerika“ aplankė ir Vilniaus garbei pavadintus žydų maldos namus – jie įkurti iš Vilniaus atvykusio žydo name, mat šis prižadėjęs Dievui, jei seksis verslas, atiduoti savo namą.

 „Tikslas – Amerika“ skaičiais:

JAV praleista – 16 parų
Nuvažiuota kilometrų – 4532 km
Aplankyta valstijų – 11
Padaryta nuotraukų – 8424
Bendrauta su apie 200 žmonių, daugiausia – Amerikos lietuvių
„Tikslas – Amerika“  nuotraukas ir į interaktyvų žemėlapį įtraukiamas vietas galima matyti FB paskyroje „Gabalėliai Lietuvos“.
Interaktyvus lietuviškų vietų JAV žemėlapis lietuvių ir anglų k. turi būti baigtas iki 2017 m. gruodžio 1 d.

Save

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Užsienio lietuviai, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: