Ar visi automobiliai numirėliai patenka pas atliekų tvarkytojus? (0)

Automobilių atliekos |

Automobilių atliekos | ENTPTA nuotr.

Kasmet, tūkstančiai lengvųjų automobilių Lietuvoje, po eismo įvykio, netenka teisės dalyvauti eisme, nes juos taisyti netikslinga. Vis tik kai kurios transporto priemonės, kurioms buvo uždrausta dalyvauti viešajame eisme, laikinai prikeliamos iš numirėlių.

 Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, per šių metų aštuonis mėnesius, 1 454 transporto priemonėms po eismo įvykio buvo uždrausta dalyvauti eisme, o dėl grėsmės eismo saugumui 478 transporto priemonėms buvo nutrauktas techninės apžiūros galiojimas. Net 2 773 transporto priemonėms buvo panaikintas privalomosios techninės apžiūros dokumentas, nes jas taisyti netikslinga.

„Po techninės apžiūros dokumento panaikinimo, transporto priemonių savininkas ar valdytojas, siekdamas sugrąžinti transporto priemonę į eismą, turi atlikti automobilio atkuriamąjį taisymą ir techninę apžiūrą. Neatlikus šių veiksmų, tokios transporto priemonės turi būti perduotos atliekų tvarkytojams ir naikintojams“, – sako Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos (ENTPTA) vadovas Vladinimiras Jankoitas (Vladimiras Jankoit).

Privalomosios techninės apžiūros dokumento galiojimas panaikinamas, kai transporto priemonės po eismo ar kitokio įvykio neatitinka techninių reikalavimų ir negali saugiai dalyvauti viešajame eisme. Po autoavarijos gali būti stipriai sulankstytos pagrindinės automobilio dalys (vairo ar stabdžių sistemos, statramstis, lonžeronas, pakaba ar rėmas). Tačiau būna atvejų, kai, ypač nelegaliai veikiančiuose garažuose, toks automobilis numirėlis iš gabalų suvirinimas ir prikeliamas naujam, kad ir laikinam gyvenimui.

Atlikti transporto priemonės techninę apžiūrą privaloma po automobilio atkuriamojo taisymo. Apžiūra turi patvirtinti, kad automobilis yra tinkamai sutaisytas ir nepavojingas žmonių sveikatai bei saugumui.

Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijai – „Transeksta“ priklausančios įmonės, nuo 2017 metų pradžios iki rugsėjo vidurio atliko 8 472 lengvųjų automobilių techninę apžiūrą – beveik 30 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. N1 kategorijos transporto priemonių (iki 3,5 tonos ir iki 9 sėdimųjų vietų), kurioms buvo atlikta techninė apžiūra, skaičius lyginamuoju laikotarpiu išaugo beveik 14 proc., iki 337.

„Transekstos“ duomenimis, vien nuo šių metų pradžios iki rugsėjo vidurio į viešąjį eismą buvo grąžinta 141 Lietuvoje registruoto transporto priemonė, kuriai po sugadinimo eismo ar kitokio įvykio metu, buvo uždrausta dalyvauti viešajame eisme. Tarp tokių sugrįžusių transporto priemonių yra ir tokių, kurios teisės dalyvauti eisme neteko dar 2016 metais.

Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo taisyklės numato, kad automobilį taisyti netikslinga, kai būtinos išlaidos transporto priemonės taisymui sudaro 75 proc. automobilio pardavimo vertės iki eismo įvykio ar kitos žmogaus arba gamtos sukeltos nelaimės, išskyrus istorines motorines transporto priemones.

Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA), Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis primena, kad eksploatuoti netinkamos transporto priemonės, turi būti saugiai ir tinkamai išardytos, nes nemažai automobilių dalių, pavyzdžiui, hidrauliniai ar tepaliniai amortizatoriai, akumuliatoriai, degalų ir tepalo filtrai, panaudota alyva, yra priskiriamos pavojingoms atliekoms.

„GIA su partneriais yra sukūrusi įvairių atliekų, įskaitant automobilių, surinkimo ir tvarkymo sistemą. Kasmet vykdome aplinkosauginius sumanymus – „Mes rūšiuojam autoservise“ ir „Mes rūšiuojam automobilių atliekas“, kurių metu šviečiame visuomenę ir skatiname autoservisus tinkamai rūpintis automobilių atliekomis. Atliekų tvarkytojai pasirūpina, kad netinkamos eksploatuoti transporto priemonės būtų apdorojamos taip, jog susidarytų kuo mažiau atliekų, o tinkamos naudoti dalys būtų panaudojamos pakartotinai“, – sako A. Skinulis.

Šiuo metu GIA kartu su ENTPTA įvairiose Lietuvos savivaldybėse yra įsteigusi 92 vietas, kuriose galima nemokamai arba už sutartą atlygį priduoti eksploatuoti netinkamas transporto priemones.

„Regitra“ skelbia, kad per 2017 metų sausio-rugpjūčio mėn. į Lietuvą buvo įvežta 121,3 tūkst. naudotų transporto priemonių, iš jų 104,6 tūkst. buvo naudoti lengvieji automobiliai.

Save

Save

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: