Visuomenininkai viešins politikus, išdavusius gimtąją kalbą (10)

Jonas Vaiškūnas judėjimo „Talka už kalbą ir tautą“ mitinge prie V. Kudirkos paminklo Vilniuje 2017-09-22 d. | J. Česnavičiaus nuotr.

Jonas Vaiškūnas judėjimo „Talka už kalbą ir tautą“ mitinge prie V. Kudirkos paminklo Vilniuje 2017-09-22 d. | J. Česnavičiaus nuotr.

Vilniaus apygardos administracinis teismas rugsėjo 28 d. priėmė nutartį, įpareigojančią Migracijos departamentą išduoti Lietuvos ir užsienio piliečiui pasą, kurio pirmajame puslapyje pavardė būtų įrašyta nelietuviškais rašmenimis.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybą teismo nutartimi įpareigota pagrindiniame paso puslapyje pavardę įrašyti lietuviškais  rašmenimis ir nelietuviškais rašmenimis bei nesugramatinta forma („Jacquet“) ir išsaugant originalią formą Registrų centre „pavardės“ lauke.

Sutapimas, kad nutartis priimta tuo metu, kai Vilniuje buvo įkurta asociacija „Talka Kalbai ir Tautai“.  Ji pasiryžusi įvairiais būdais ginti lietuvių kalbą, o ne apsiriboti vien rūpesčiu dėl vardų ir pavardžių rašymo.

Šį teismo sprendimą asociacijos tarybos narys etnokosmologas Jonas Vaiškūnas įvertino šitaip: „Bandoma sukurti chaosą teisinėje praktikoje. Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas prieštarauja Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) dviem sprendimams, kurie jau suformulavo teisinę praktiką dėl galimybės rašyti originalo kalba tik kitų įrašų skyriuje. Tokiais vietinių teismų sprendimais bandoma sukurti chaosą valstybėje, kuriuo pasinaudoti norėtų žmonės, bandantys suklaidinti visuomenę ir politikus.“

J. Vaiškūno manymu, šią nutartį Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdyba turėtų apskųsti kaip neatitinkančią Vyriausiojo administracinio teismo sprendimų. Jeigu tai nebus padaryta, tada skųs „Talka“.

Savo deklaracijoje asociacija „Talka Kalbai ir Tautai“ užsibrėžusi demaskuoti Seimo narius, neva dėl gerų santykių su Lenkija siūlančius laužyti Lietuvos Konstituciją. J.Vaiškūnas sako tvirtai tikintis, kad tokių politikų pavardžių viešinimas bus veiksmingas, nes rinkėjai daug ko nežino.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Įrašas JACQUET garsiai bus tariamas “JACUET”, nes raidė Q tekste yra nesuprantama ir neaptariama lietuvių kalbos gramatikoje. Bet kaip tarti šią raidę neleistina, nes kiekvienas skirtingas žmogus gali tarti skirtingai, pvz. kaip O, kitas galvos, kad tai raidė O, bet IŠBRAUKTA iš teksto dešinėje apačioje esančiu brūkšneliu.

 2. Žemyna:

  Labai gerai – visi Valstybinės kalbos graboriai ant NEGARBĖS lentos turi atsidurti!

 3. Vėlinas:

  Seniai reikėjo viešinti lietuvių kalbos išdavikus, juos pasmerkti ir ištremti į Čepkelių raistą. Gal tiems dvigubos V
  norėtojams kokios kosmopolitinio meteorito skeveldros trenkė tarpuragiuos ir jie užuot regėję normalią V mato dvigubą?

 4. markas:

  “Teismo” priimtas sprendimas, jei teisingai supratau, “Žakė / Jacquet”. Dvipavardystė pagrindiniame puslapyje. Dalis piliečių tampa su papildomu prierašu “Jacquet”. Kitokie nei visi. Gi latviškas variantas duoda galimybę būti su visais lygiaverčiu ir tuo pačiu turėti originalą. Jei reikia. Jei labai norisi. Latviškas variantas ir toliau lieka idealu, atitinkančiu visų tautybių žmonių interesus Lietuvoje ir jos ribų. (Beje, šio “teismo” variantas jau egzistuoja Izraelio, Graikijos, Bulgarijos pasuose. T. y., nelotyniško alfabeto šalių pasuose. Bent tokias šių šalių pasų pagrindinių puslapių nuotraukas duoda internetas.)

 5. V.A.:

  Teismas vykdo įstatymą. Nereikia agituoti nevykdyti įstatymų. Tai iš tiesų bandoma sukurti chaosą teisinėje praktikoje. Lietuvos piliečių pavardės rašomos lietuviškais rašmenimis. TAČIAU! Užsieniečių patapusių mūsų piliečiais ar mūsų pilietėms nutekėjusioms į užsienius, pavardės gali būti rašomos ir tomis nelaimingomis xqw.

  • Pikc:

   Būtent ta ir bėda, kad teismas NEVYKDO ne tik įstatymo, bet ir prieš Konstituciją stoja. 😉

  • :

   Kokį įstatymą? Teismo sprendimas pažeidžia galiojančius įstatymus ir pačią Konstituciją.

   • Žemyna:

    Būtent. Tokie dalykai leistini tik tol, kol tokių pavardžių yra labai mažai, kol su jomis netenka kasdienėje veikloje kiekvienam – ir darbuotojui, ir privačiam asmeniui.
    Dabar eiliniai darbuotojai piktinasi, kad valstybinės kalbos įstatymas yra, o jie priversti dirbti su dokumentais, kurių jie nesupranta ir negali atsakyti už darbo kokybę, negali būti tikri, kad nėra apgaudinėjami… O jei kas, tai pabandyk įrodyti, jog tu nesiekei ko nors neteisėto, jog tu niekuo dėtas. Tik tiems, kas viso to neišmano, atrodo, jog viskas paprasta, jog viskas baigėsi tuo, kad į pasą įrašė… Kai ten įrašo, ko tu nesupranti, tai viskas tik prasideda.
    Kai pradeda dėtis tokie dalykai, kyla įtarimų, kad taip šnekantiems specialistams dėstė, egzaminavo ir diplomus išdavė profesoriai, kurie patys savo diplomus pirko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: