V. Sinica. Apmąstant TALKOS padėtį (23)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Kalba, pasakyta 2017 m. rugsėjo 22 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje iniciatyvinės grupės „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ surengtoje konferencijoje „Ar apginsime baltų kalbas?“, kurios metu įsteigtas judėjimas  „TALKA kalbai ir tautai“.

Ką mes padarėme? Viena vertus, TALKA nepasiekė savo tikslo. Latviškas projektas nepriimtas, o antikonstituciniai kubilių ir kirkilų projektai niekur nedingo. Dar ir sulaukė premjero palaikymo. Kita vertus, TALKA pasiekė labai daug. Įkvepiančiai daug! Kone pirmąkart po nepriklausomybės atkūrimo piliečiams pavyko pasinaudoti įstatymo iniciatyvos teise ir surinkti tuos 50 000 parašų. Bijodami nesėkmės, surinkome 70 000. Kas rinko parašus, žino, koks velniškas tai darbas. Daug kam Lietuvoje, nukabinusiems nosis ir burbantiems virtuvėse, tai turėjo priminti ir priminė, kad piliečiai Lietuvoje dar kažką gali. Kai susiburia, kai išdrįsta, kai nelaukia, kad padarytų kiti. Tokiuose renginiuose kaip šis visada girdėdavau burbėjimą, kad reikia ne kalbėti, o daryti. „Ką daryti?“ – niekada nežinodavo. O TALKA šį tą padarė. Mažo ir kartu didelio.

Kodėl buvo pasirinkta kalba ir pasų klausimas? Juk dangus negriūtų įteisinus lenkiškus paso įrašus. Ir tikriausiai ne taip daug lenkakalbių tuos pasus išsiimtų. Kailį išvertę „ekspertai“ – visokie Valatkos ir Bumblauskai – mus taip ir ramina. Ar jums gaila? – klausia jie. Taip, mums gaila. Gaila, nes valstybinė lietuvių kalba yra visų pirma simbolis. Simbolis mūsų tautinės tapatybės – to, kas esame. Simbolis mūsų suverenumo – to, kad patys nustatome savo tvarką savo valstybėje. Simbolis mūsų savigarbos – to, kad niekas mums nediktuos, kaip turime gyventi.

Vytautas Sinica | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vytautas Sinica | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Bet Seimas ir Vyriausybė antrą kadenciją bando apeiti Konstituciją, kad galėtume parduoti Lenkijai savo valstybinę kalbą. Pirma pasus, tada vietovardžius. Tuo pačiu parduoti istoriją, nes tai baltiški mūsų etninių žemių vietovardžiai ir lietuviškos lietuvių palikuonių pavardės. Jų paaukojimas niekada nepelnys mums jokios draugystės. Priešingai, atneš didžiulę Lenkijos panieką. Tai parodys, kad esame neverti savo valstybės, ką lenkai, beje, kartojo visą XX amžių. Tai privers mus pačius gėdytis savo valdžios. Jau privertė! Negalima to leisti.

Tačiau neįmanoma apginti kalbos, kai griūva visa kita. Signataras ir rezistentas Algirdas Endriukaitis neseniai apie TALKĄ pasakė: „jei liksi be galvos, nebesvarbu, ar ant galvos liks plaukai“. Tokia ir yra mūsų situacija. Šiuo atveju kalba yra mūsų plaukai. Bet suverenumas yra mūsų galva. Turime saugoti galvą. Konstitucija skelbia, kad „suverenitetas priklauso Tautai“. Šiandien Lietuvoje vis sunkiau tuo patikėti. Ne tik dėl pražūtingų Europos federacijos idėjų, bandymų sunaikinti tautas, valstybes ir sienas. Pati Lietuva, kiek dar yra suvereni valstybė, nepasiduoda valdoma savo piliečių. TALKOS darbas tai savaip liudija. Padarėme viską, bet atsitrenkėme į sieną. Valdžios keičiasi, bet situacija nesikeičia. Daugumos gyventojų nuomonė dėl kalbos, dėl migrantų, dėl šeimos, dėl Vyčio Lukiškių aikštėje yra ignoruojama. Šuns balsas į dangų neina.

Todėl TALKA negali apsiriboti kova už asmenvardžius. Ji niekada nelaimės tokios kovos, jei Lietuvoje klestės valdžios savivalė be atsakomybės ir be žmonių baimės. Jums nepasigirdo. Valdžia turi bijoti tautos. TALKA niekada nieko neapgins, jei Lietuvoje apskritai nebus tautos kaip solidarios bendruomenės. Norint išsaugoti valstybę, pirmiausiai reikia išsaugoti tautą.

Istoriškai susiklostė, kad lietuvių tauta remiasi kalba. Ant kalbos mūro pastatėme savo modernų tautiškumą ir tautinę valstybę. Kalbòs pagrindu apsibrėžėme sienas prieš šimtą metų eidami į Vasario 16-osios Lietuvą. Kalbòs – vienòs pirmųjų – pareikalavome prieš trisdešimt metų eidami į Kovo 11-osios Lietuvą. Kalba lietuviui yra savaip šventa. Bet nebesugebame pareikalauti. Visi žinote, kad VU panaikino visas lituanistikos katedras. Tai ne atsitiktinumas, o tendencijos atspindys. Naujòs kartòs kalbininkės skelbia, kad lietuvių kalbą reikia išlaisvinti iš norminimo. Kalba turi būti laisva ir atvira, spontaniškai kurtis pati. TALKA privalo matyti šias grėsmes ir negali apsiriboti asmenvardžiais. Tai pirmas žingsnis.

Tačiau TALKA privalo žvelgti dar plačiau. TALKA turi vienyti ir burti žmones, kuriems rūpi išsaugoti modernią tautinę Lietuvos valstybę, kurioje gyventų lietuviai. Tautą sieja ne vien kalba. Sieja jos paveldas, jos istorinė atmintis, jos simboliai, jos ryšys su gamta. Apsidairę matome, kad visa tai žlugdoma, o tauta bejėgiškai priešinasi mažais būreliais, kiekvienas gindamas vis kitą frontą:

1) Paveldas griaunamas. Misionierių sodus bandoma pakeisti stikliniais kotedžais. Verslas grasina valstybei 40-čia milijonų nuostolių. Galimai išsigąs. Priešinasi būrelis žmonių.

2) Istorinė atmintis trinama. Ne pirmus metus lietuviams bandoma primesti kolektyvinę kaltę dėl holokausto, paniekinti birželio sukilimą, partizanus, neigiama Vilniaus okupacija. Priešinasi būrelis žmonių.

3) Valstybė pati baidosi savo simbolių. Basanavičiui vis neatsiranda vietos. Vyčio paminklą Lukiškių aikštėje turėjo pastatyti save gerbianti valstybė. Kai valstybė savęs negerbia, Vytį finansuoti siūlosi visuomenė. Tačiau Vytis toliau sabotuojamas ir ministrės, ir mero. Priešinasi būrelis žmonių.

Mažais būreliais neišliksime. Suskaldyti, supriešinti ir išvaikyti tautą lengvą. Didžiąją dalį darbo padarė sovietmetis, likusį darbą tęsia naujieji raudoni liberalai. Emigracija yra gyvas lietuvių kapituliacijos įrodymas. Sutelkti tautą daug sunkiau. Lietuviui tarytum svetimas visumos suvokimas, svetimas solidarumas. Kiekvienam pirma turi būti būtent jo problema. Protestuojantys dėl algų mokslininkai nesusipranta protestuoti dėl neteisingos, tautą skurdinančios mokesčių sistemos. Protestuojantys pensininkai nesusipranta kovoti už sąžiningas dirbančiųjų algas. Visų rūpestis gauti iš biudžeto, bet ne kaip teisingai jį surinkti. Nepagalvokite, kad nukrypau. Tai esmingai susiję. Tik matydami, kaip ekonomika, socialinio teisingumo nebuvimas, gėrybių sutelkimas mažumos rankose mus silpnina ir žlugdo, prirakina prie buities, galėsime efektyviai tam priešintis.

Trūksta ne tik solidarumo. Trūksta vienijančios pasaulėžiūros, idėjinio pagrindo. Be to negali būti jokio atgimimo. Be jo visos konkrečios problemos atrodo nesusijusios. Kas bendro tarp Vyčio, Misionierių ir paso įrašų? Nieko, kol nepažiūri į juos kaip į skirtingus tautinės sąmonės ir suvereniteto nykimo požymius. Tik vieninga pasaulėžiūra gali sutelkti ir leisti išvengti skaldymosi. Misionierius kaip pasaulio kultūros paveldą, o miškus kaip motiną žemę gali ginti ir beviltiški kosmopolitai. Tačiau su tokiais bendražygiais niekur nenueisi. Be vieningos pasaulėžiūros vienintelis įmanomas veikimas ir yra pavieniai būreliai. 

Kas nors salėje jau turėtų burbėti klausimą: „ką daryti?“; „kas suvienys?“. Drįstu iškelti begėdišką mintį. O jei suvienys TALKA? Ne todėl, kad mes būtume geriausiai žinantys. Laikas parodys. Tačiau TALKA turi pareigą ir būtinybę telkti. Turi pareigą, nes jau pabandė, patyrė ir įrodė, kad gali daug nuveikti, gali suvienyti. O iš kiekvieno gebėjimo kyla pareiga juo pasinaudoti kuo didesniam valstybės gėriui. TALKA turi ir būtinybę, nes politikoje jokia organizacija neišgyvena stovėdama vietoje. Ji gali arba augti, arba mirti. Sustingusi TALKA mirs ir taps dar viena neišnaudota proga. Manau, TALKOS žmonės sutiks, kad šiemet patys tai patyrėme. Būtent tą supratę ir žengėme link įsisteigimo.

Nes telktis būtina. Nes asmevardžių neapginsime, neapgynę kalbos kaip visumos. Nes kalbos neapsiginsime neapgynę tautos, vadinasi viso to, kas ją laiko drauge. Nes tautos neišsaugosime nepažadinę solidarumo ir mąstymo apie valstybės visumą. Ir tik tada „Suverenitetas priklauso tautai“ taps daugiau nei deklaracija. Taps tiesa.

TALKA negali ir nežada padaryti viso to viena. Jūs negavote leidimo eiti namo galvodami, kad kažkas padarys už jus. Bet TALKA gali pradėti. Todėl turėtume neužsidaryti ties vienu kalbos klausimu. Priešingai, nepamiršdami savo tikslo – apginti kalbą, – pasiliekame atviras duris vienytis ir vienyti dėl to, kas atrodys svarbiausia valstybės išsaugojimui. Ir kviečiame žengti kartu. 

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .

23 komentarai

 1. Tvankstas:

  ‘Talka’ turi išaugti į platesnį visuomeninį judėjimą su dalyvavimu būsimuose Seimo rinkimuose – turėti vietą pasisakyti, bet be dalyvavimo vyriausybėje, būti romėniškais liaudies (mūsų atveju – lietuvių tautos) tribūnais.

 2. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Latviško projekto nereikia Lietuvai. Jokių qxv nereikia Lietuvai.
  Lietuviai, saugokim lietuviškumą.

  • Žemyna:

   Neklaidink, tamsta, žmonių – į LIETUVIŲ kalbą šis projektas neįveda jokių papildomų raidžių! Lietuvos respublikos išduodamuose asm. dokumentuose įrašai lietuvių k. liktų savo vietoje, tvarkomi pagal Valstybinės k. ir valstybinės raštvedybos taisykles. Tiems, kas turi dokumentuotą įrodymą, jog jo originali pavardė yra nelietuviška, bei kaip ji rašoma jos kilmės šalyje, tiems atsiranda papildomas lapas, kuriame įdedama įrašo nelietuvių kalba kopija, kuria jis naudosis pavardės ir tos giminės kilmės šalyje.
   Tas įrašas niekaip nepaveiks mūsų šalies raštvedybos, niekam, kas skaitys pasą, kas dirba su asm. duomenimis, neteks spėlioti, kaip ją skaityti, tarti, rašyti, kaip jos ieškoti, nes viskas rašoma lietuviškai pagal nustatytą svetimvardžių perrašos standartą. Nebent asmuo taptų paieškomas testamento vykdytojo ar Interpolo – tada LT policijai bei gyventojų registrui pasitarnaus tas papildomas įrašas.
   Ar tai nėra pagrindinė priežastis, ar ne pasų klastojimo bei kitokių aferų verslas labiausiai tam priešinasi – nes papildomas įrašas palengvina nustatyti svetima pavarde veikiančių tapatybę? O pasas, kuriame tėra „kvaksinčios” pavardės (t.y. tik apytikriai parašytos, nes iš tokio įrašo originalo nei skambesio neatspėsi), puikiai užmaskuoja tikrąją tapatybę?
   Papildomas tokio paso privalumas – jis palengvina darbą dešimtims tūkstančių darbuotojų, labai pasipiktinusių esama padėtimi, kai dabar jie tiesios užversti dokumentais su nelietuviškais įrašais.

   • T0mas J.:

    “atsiranda papildomas lapas, kuriame įdedama įrašo nelietuvių kalba kopija, kuria jis naudosis pavardės ir tos giminės kilmės šalyje”

    Kažkokios sapalionės.
    Sakai į pasą bus įdedama “įrašo kopija”. Kur bus to ĮRAŠO originalas?!

   • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

    Žemyna,
    Lietuvoje – lietuviški pasai ir a.t. kortelės be qxw (ir kitokių) svetimybių. Griežtai. Mes kuriame vienintelę pasaulyje lietuvišką valstybę, naudojantis Tautos svajone (konstitucine nuostata).
    14 straipsnis
    Valstybinė kalba – lietuvių kalba..
    I. Jei grupė “talka” sugalvoja daryti kitaip, tai patartina pateikti Tautai:
    Jungtinės Karalystės (angliško) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
    Italijos (itališko) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
    Vokietijos (vokiško) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
    Prancūzijos (prancūziško) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
    Lenkijos (lenkišką) paso ar a.t. kortelės pavyzdį su lietuvišku asmenvardžiu;
    ir v_i_s_ų kitų ES valstybių paso ar a.t. kortelės pavyzdžius su lietuvišku asmenvardžiu.
    II. Atsiklausti Tautos dėl tokios naujovės įgyvendinimo, referendumo pagalba.

   • Jeigu taip manytume ir veiktumėme, tai tada aišku, kad Talka talkintų ne Lietuvai, o Lenkijai. Ką, beje, ne vienu atveju galima buvo įžvelgti ir tautininkų supratimuose ir veiksmuose.

    • LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

     Lenkams ir Pietų Afrikos žydams, kuriems Lietuvoje atsirado įstatymas ir galimybė atkurti Lietuvos pilietybę, ją turėjusiems iki 1940 m. birželio 15 d., ir jų palikuonims – kitos valstybės piliečiams.

 3. Pamoka:
  kad neprisiplakt “velnavos” (ir netapt pačiam UŽribiniu tuo)
  tinkamiau užuot darbą velnišku (parašų rinkimo), į s i v a r d y t
  – velniškai sunkiu
  Pavyzdžiui pavyzdukas – “Reaguodama ji antradienį gyrėsi, kad per derybas bus „velniškai sunkiai sukalbama moteris“. Taip ją yra pavadinęs vienas buvęs bendradarbis. (apie T.May… “velniška ar sunku velnioniškai; “brėksit”)

 4. Akivaizdu, kad laikydami kartelę dėl tų raidžių rašymo pase aukščiau už pačius latvius, t.y. būdami už visišką pavardžių papildomą nerašymą antrame paso puslapyje, Latvijai nepakenksime. Todėl Lietuva drąsiai gali apseiti be asmens tapatybę patvirtinančių įstatymų pakeitimų. Naudingiausia Lietuvai būtų, jeigu Talka persigalvotų ir savo siūlymą Seimui atsiimtų, o valstiečiai su kitais balsuotų už tų kitų Seimui pateiktų įstatymo pakeitimų projektų atmetimą.

  • Naudingiausia, tik neįmanoma ir nerealu 🙂 reikia žiūrėti situaciją Seime ir kad ten net 70 Seimo narių antikonstitucinį Kirkilo projektą teikė. Sustabdyti tai įmanoma tik su nuosaikia protinga alternatyva, o ne šventai laikantis to, kas yra dabar. Deja.

   • Daug laiko praėjo nuo tada, kai projektas buvo teiktas, tai tikėtina, kad ne vieno iš jų buvusi nuomonė yra pasikeitusi, kad projektas bus atmestas ir tas klausimas apskritai bus padėtas į archyvą. Taip Seimas pasigamins nekaltą pasiteisinimą Lenkijai. Be to, dar yra Prezidentės veto, Konstitucinio teismo išvada dėl pataisos neprieštaravimo Konstitucijai, kitiems galiojantiems įtatymams. Taigi balsavimas už pateikimą gali pasirodyti apgaulingas.

 5. Kemblys:

  Vytautas Sinica:
  ,,projektas, antikonstituciniai, simbolis, suverenumo, kadenciją, istoriją, etninių, suverenitetas, rezistentas, federacijos idėjų, suvereni, migrantų, ignoruojama, Istoriškai, modernų, tendencijos, norminimo, frontą, Misionierių, kotedžais, kolektyvinę, holokausto, okupacija, finansuoti, sabotuojamas, sovietmetis, liberalai. Emigracija, kapituliacijos, liberalai, solidarumas, problema, Protestuojantys, protestuoti, sistemos, biudžeto, efektyviai, idėjinio, konkrečios problemos, kultūros, kosmopolitai, politikoje, organizacija, solidarumo, deklaracija…”

  • Bartas:

   V. Sinica jau nebepataisomas. Jis taip išmokytas “generuoti” savo “komunikacijas”.

   • Kemblys:

    Jis pats tai žino. Paskaityk ištrauką kaip kraipo žiaunas apie kalbą.

    Vytautas Sinica:
    ,,Istoriškai susiklostė, kad lietuvių tauta remiasi kalba. Ant kalbos mūro pastatėme savo modernų tautiškumą ir tautinę valstybę. Kalbòs pagrindu apsibrėžėme sienas prieš šimtą metų eidami į Vasario 16-osios Lietuvą. Kalbòs – vienòs pirmųjų – pareikalavome prieš trisdešimt metų eidami į Kovo 11-osios Lietuvą. Kalba lietuviui yra savaip šventa.”

 6. Kiemsargis:

  Tylėt visiems! Klausom valdžios : S. Skvernelis: delsimas įteisinti originalią pavardžių rašybą neša finansinę žalą valstybei

  • Žemyna:

   Kokią žalą turi galvoje premjeras?
   Ir kas čia delsia, kas sumaištį kelia?
   Ar ne pats premjeras su 2K+LG+70 „profesionalų” visą gaišatį kelia ir brangų laiką tuščiai švaisto? Beje, viešai demonstruodamas visišką šio reikalo padarinių neišmanymą?
   Kodėl jie taip šoko prieš DVIKALBĮ pasą nelietuviškoms pavardėms, lyg nuplikyti? Ar migracijos departamento biznierių paprotinti? Tai jiems, jau pagarsėjusiems istorijose su keistais imigrantais KOKYBIŠKESNIS, PASO TURĖTOJAMS NAUDINGESNIS variantas biznį gadina? Nes juose per daug duomenų apie asmenį, todėl sunkiau nuslėpti kai kurių asmenų pasų klastotes? Nes QWX „komercine kalba” išrašomi pasai – tarptautinis tapatybės nuslėpimo biznis?
   Ir – KATRAI valstybei didėja FINANSINĖ žalia? Ar baigiasi Seimo papirkinėjimui PL skiriamas fondas, ar iš premjero reikalaujama dar didesnį Vilniaus gabalą kaimynams padovanoti, apie kurį pas save jie skelbs kaip apie „grąžintą”, sunkioje kovoje „atgautą” iš „okupantų”?
   Jei premjeras kalba apie padidėsiančias išlaidas paso parengimui, patirsime ne žalą, o išlaidas, tačiau DALĮ jų gali padengti ir tie, kas nori NESTANDARTINIO valstybės paso. Kadangi su jais daugiau darbo, daugiau specialistų turi prisijungti. Teisiškai galiojančius dokumentus savo nelietuviškai pavardei pagrįsti turintis pilietis pats pasirinktų, ar jis nori, ar jam reikia tokio paso. Už pasą mes visi mokame. Už nestandartinį pasą, natūralu, turime mokėti daugiau. Juk net už individualiai pasiūtą sijoną tenka brangiai mokėti, o čia pasas – visgi nelygintinas dalykas.
   Be to, patys vieni, ar apjungę savo jėgas su latviais, ilgainiui sukurtume programinę įrangą, automatizuosiančią dalį darbų, ją patentuotume ir galėtume uždirbti, platindami ją pasaulyje, nes latvių iniciatyvą ilgainiui perims ir kitos daugiatautės šalys.
   Arba paties Skvernelio ir jo pritarėjų choro pastangomis įstrigę QWX trikampyje vėl liksime uodegoje, ir to pelną pasiims latviai. O kai galų gale bus ištirti ir QWX „nuopelnai” pasų klastojimo verslui, tada ne viena jo iniciatorių bei rėmėjų pavardė ilgam sugadins savo biografiją.

 7. D Ė M E S I O:

  1) Šiandien Ridas Jasiulionis savo vedamoje „Ryto espreso” laidoje vėl paleido dar labiau faktus iškraipančią ŽINIŲ RADIJO DEZINFORMACIJĄ – esą, „TALKA” rinko parašus PRIEŠ pavardžių originalą!!!
  Nors yra būtent priešingai – „Talkos” paso variantas yra už SKAMBESĮ + RAŠYBĄ tapačiai atspindintį paso projektą,
  o QWX projektas IŠKRAIPO ir pavardės SKAMBESĮ, ir jo RAŠYBĄ, kadangi ignoruojami diakritiniai ženklai, o pavardės rašomos pagal anglų k. perrašos taisykles, visiškai ignoruojančias ir originalų ne angliškos pavardės skambesį ir rašybą?
  Šiuo metu lietuviškasis pasas tobulai atspindi pavardės skambesį,
  o priQWXinta „pavardė” neatspindi nieko, nes yra tik APYTIKRIS užrašas, nuslepiantis ir originalią rašybą, ir jos skambesį, ir su tokiu pasu žmonės turės dar daugiau išlaidų, negu dabar su lietuvišku. Specialistai tai mato iš anksto, o paso turėtojai tai savo kailiu patirs, tačiau grįžti į latvišką variantą bus ne taip paprasta, be to, užsitrauksime šalies su nepatikimais asmens dokumentais šlovę, kas pridės papildomų sunkumų.

  2) Šiandien per pokalbį 8.05 su ŽR premjeras paskelbė, jog vyks derybos dėl el. tinklų sinchronizacijos paspartinimo bei kt. abiems šalims svarbių dalykų, todėl spartins ir pasų klausimą (tai galimai ir dar daugiau klapčiukaus*, dar daugiau dovanos iš MŪSŲ kišenės ir turtų?)…

  KLAUSIMAS – ar neturėtų „Talka” visų 70000 pasirašiusiųjų vardu paduoti į teismą ŽINIŲ RADIJO žurnalistą R. Jasiulionį už nuolatinį dezinformacijos skleidimą tautai, už piktybišką šmeižtą
  (apklausos pabaigoje apie „Talką” ir jos tikslus jam išsprūdo „man atrodo”, tačiau jis laidas rengia taip nepasivarginęs įsitikinti, jog tai tikrai tiesa, o ne haliucinacijos?!)

  Kalbant apie ŽT, kas svarbiau –
  – 70 „signatarų”, nelabai išmanančių nei dokumentacijos, nei notarinių reikalų, nei lotyniškos abėcėlės pagrindu rašančių tautų rašybą bei rašmenų įgarsinimo skirtumų (tik mažuma jų įgarsina raides taip, kaip mums, kaip žemyninei Europai įprasta!),
  – ar 70000 PILIEČIŲ, asmeniškai SUINTERESUOTŲ turėti kokybišką, išvaduojantį nuo išlaidų, nervų bei gaišinimo sprendžiant svarbius reikalus pasą, o taip pat pavardę jame, originaliai atspindinčią ir rašybą ir skambesį?

  Taigi, kas nusvers – Lenkijos ir jos klapčiukų Seime SMURTAS prieš savo tautą, politikierių suktybės, ar visgi žmonių teisės tikrąja to žodžio prasme?

  ________________
  * – nežiūrint, kad Michnikas ir apie tai prasitarė, jog ne vienas klausimas yra DAUG svarbesnis Lenkijai, negu pačiai Lietuvai – tai ar tos šalies padoriems politikams tai nereiškia, jog Lenkija turi nustoti išsidirbinėti, meluoti, sukčiauti ir politiškai smurtauti prieš Lietuvą, kad turi pati pasistengti gerinti santykius, o ne kaip vaikas kitiems kaltę versti? Ar PL tautą tenkina tokie „politikai”?

 8. Getas:

  Kalbininkai teigia, kad įvedus 3 raides:QWX jų atsiras labai daug iš karto – Lietuvos pseudolenkai naudos dvigubus ženklus SZ ir CZ, RZ o dar lietuviškos nosinės – Ą ir Ę, kurios tariamos lenkiškai kitaip – “ON”. Vadinasi atsiras ne 3 raidės, bet 8 ženklai, kuriuos tik kipšai galės perskaityti. Štai Jums ir jovalas kalbos sistemoje. Ar nori šito pan. Szkwerneli?
  Ne jau kantrybė trūksta, dėl mūsų vadovų vergiškumo ir orumo stygiaus ir kada jie subręs būti valstybės vadovais… Jau laikas Lietuvai ir lietuviams ieškoti pagalbos, kad apgintų nuo Lenkijos kvailumo ir mūsų valdžios vergiškumo, nes tuo naudojasi kaip ir per šimtmečius Maskvos kunigaikštystė… Kreipsiuos pagalbos į Vokietiją, basta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: