Ant Upytės piliakalnio bus pagerbti ir piliakalniai, ir baltų vienybė (0)

Upytės piliakalnis, vadinamas Čičinsko kalnu | Naujienos.lt nuotr.

Upytės piliakalnis, vadinamas Čičinsko kalnu | Naujienos.lt nuotr.

Rugsėjo 22 d., penktadienį, Panevėžyje ir netoliese esančiame Tarnagalos kaime ant Upytės piliakalnio įvyks renginys, skirtas Piliakalnių metams paminėti. Kaip žinia, 2017-ieji metai Lietuvoje paskelbti Piliakalnių metais, tad Panevėžio rajono Ėriškių kultūros centras taip pat nusprendė prisidėti prie šventinių renginių ir į juos pakviesti tiek vietinius gyventojus, tiek iš toliau atvykusius pilietiškus lietuvius.

Ėriškių kultūros centro rengiamas minėjimas prasidės 12 val. Panevėžio kraštotyros muziejuje (Vasario 16-oios g. 223, Panevėžys). Čia vyks akademiniai skaitymai ,,Piliakalniai – istorinės atminties liudininkai“. Pranešimus apie piliakalnius, kaip įdomiausius ir svarbiausius krašto paminklus, apie kultūrinį senovės gyvenimą pristatys bei savo patirtimi pasidalins patyrę tyrėjai Vytenis Podėnas, Manvydas Vitkūnas, Daiva Steponavičienė. Pasiklausyti skaitymų  kviečiami archeologai, akademinis jaunimas, visi, besidomintys Lietuvos piliakalniais, jų istoriniu palikimu.

18 va. renginys, skirtas Piliakalnių metams, persikels ant Upytės seniūnijoje Tarnagalos kaime esančio piliakalnio, vadinamo Čičinsko kalnu.  Ant vieno iš trijų Panevėžio rajone esančių piliakalnių bus paminėta Baltų vienybės diena. 20 val. susirinkusieji galės sudalyvauti Lietuvos baltų vienybės ugnies sąšaukoje. Baltų vienybės dienos rengimu ant Upytės piliakalnio siekiama populiarinti ne tik Upytės piliakalnį, bet ir visos Lietuvos piliakalnius, paskatinti visuomenę saugoti ir prižiūrėti jau žinomas piliavietes ir ieškoti dar neatrastų.

Upytės piliakalnis, arba Čičinsko kalnas, dabar yra respublikinės reikšmės archeologinis paminklas, o kažkada, kaip rodo istoriniai šaltiniai, čia stovėjo sunkiai Livonijos ordino kariuomenei įveikiama pilis. Istorikų teigimu, ši vieta buvo Upytės žemės, minimos nuo XIII a., centras. Iki šių dienų išlikusios ne tik legendos apie piliakalnį, bet sutvarkyta piliavietės aplinka, įrengti takeliai, sudaryta galimybė aplankyti piliakalnį, stiprina istorinę atmintį, neleidžia užmiršti didžios krašto praeities.

Ant Upytės piliakalnio vyksiančiu renginiu siekiama skatinti visuomenę pažinti, suvokti ir įsisąmoninti, kad piliakalniai yra baltų kultūros ir ankstyvosios Lietuvos valstybės simbolis, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo liudijimas ir tautinio atgimimo sąjūdžio įkvėpimo šaltinis.  Tokie ir panašūs renginiai skleidžia žinią, kad piliakalniai, prie jų esančios gyvenvietės, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, senieji keliai yra lietuvių tautos tapatumą stiprinančios vertybės.

Piliakalnių metai ant Upytės piliakalnio 2017 m. | Rengėjų nuotr.

Piliakalnių metai ant Upytės piliakalnio 2017 m. | Rengėjų nuotr.

Kategorijos: Etninė kultūra, Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: