Europos paveldo dienos šiemet kvies suprasti kultūrinio kraštovaizdžio vertę (1)

2016 m. EPD akimirkos | KPD nuotr.

2016 m. EPD akimirkos | KPD nuotr.

Rugsėjo 15-17 dienomis, visoje Lietuvoje, 24-ąjį kartą vyks Europos paveldo dienos (EPD) ─ bene didžiausias kasmetinis nekilnojamojo kultūros paveldo garsinimui skirtas renginys šalyje. Šių metų tema – „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“, kvies pažinti Lietuvos istorinio kultūrinio kraštovaizdžio įvairovę, suprasti jo išskirtinumą ir vertę.

Kultūriniu yra laikomas žmogaus sukurtas ir jo sambūvį su aplinka atspindintis kraštovaizdis. Anot architektės Giedrės I. Laukaitytės-Malžinskienės, kultūrinis kraštovaizdis ─ tai savotiška erdvinė istorinio laiko atvaizdavimas, kur į gausybę linijų susipynę priežastiniai reiškinių, vietovių ir žmonių tarpusavio ryšiai. Juos

perskaityti, šiandien, nėra lengva, bet be jausminio ir protinio ryšio, su sava vieta negalėtume atspindėti ir savęs pačių.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vietovės, Lietuvoje lankomos per Europos paveldo dienas, yra tapusios kultūrinio kraštovaizdžio dalimi ir mūsų savastimi. Tuo bus galima įsitikinti daugiau nei šešiasdešimtyje Lietuvos vietovių vyksiančiuose virš 120 EPD renginių. Jų metu, didelis dėmesys bus skiriamas piliakalniams ir kitoms, panoraminius vietovių vaizdus atskleidžiančioms, vietoms, kurioms, kultūriniame kraštovaizdyje tenka ypatingas erdvinis ir prasminis vaidmuo. Sumanymas – „Globokime piliakalnius“, šių Europos paveldo dienų metu, jungs 49 renginius visoje Lietuvoje. Nuo bažnyčių, varpinių, pilių ir kitų kraštovaizdyje išsiskiriančių pastatų bei vietų atsiversiantys vaizdai, kvies susiburti ir savo krašto grožį pamatyti visuose Lietuvos kampeliuose.

2016 m. EPD akimirkos | Sigito Gaudėžos nuotr.

2016 m. EPD akimirkos | Sigito Gaudėžos nuotr.

Kultūros paveldo departamentas, kaip jau tapo įprasta, rengs pažintinius pasivaikščiojimus po Vilnių ir jo centre esančius piliakalnius bei kultūrinį kraštovaizdį aptariančią paskaitą. Vilniečiai ir taip pat bus kviečiami pasivaikščioti po Pilaitės, Gudelių, Vilkeliškių piliakalnius, Gudelių-Lenkiškių pilkapyną, jiems bus pasiūlytos Vilniaus universiteto Botanikos sodo Vilniaus skyriaus ir Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros rengiamos pažintinės kelionės. Energetikos ir technikos muziejus pristatys paskaitą – „Kaip viešasis transportas keitė Vilniaus veidą“.

Rugsėjo 16-17 d., rengiama dviejų dienų kelionė pėsčiomis, plaustais ir automobiliais tarp Vilniaus ir Kernavės – „Paveldo galia: piliakalniai“.

Rugsėjo 17 d., numatomas dviračių žygis Trakų rajone, kuris atskleis kraštovaizdį kaip pasakojimą ir mokys jį išgirsti. Trakų istorinio nacionalinio parko vadovybė, pakvies į kelionę po neatrastą Užutrakio dvarą.

Kaune, vyksiančios ekskursijos lietuvių ir anglų kalbomis – „Miesto bokštų istorijos“, siūlys aplankyti nuostabias miesto panoramines vietas. Per kelionę autobusu bus supažindinama su Eigulių, Vilijampolės, Veršvų, Jiesios, Aukštųjų Šančių ir Vieškūnų piliakalniais. Jaunuosius Kauno kultūros paveldo mylėtojus, nustebins mokomoji popietė – protų mūšis pradinių klasių moksleiviams – „Ką byloja miesto bokštai ir kalneliai“.  Kauno rajonas pakvies į piliakalniams skirtą renginį, EPD dalyviams pasiūlys pažintinę kelionę dviračiais, mokinių susirinkimus, nuotraukų parodą bei piešinių rungtį.

Pažintiniai pasivaikščiojimai, kelionės ir net pasiplaukiojimas kurėnu Nidoje, seminarai ir aptarimai, fotografijų bei tapybos parodos, susirinkimai ir atvirų durų dienos, susigaudymo vietovėse varžytuvės ir proto mūšiai, nematomais ryšiais apjungs Seirijų ir Gargždų, Žagarės ir Garliavos, Panevėžio ir Alytaus, Skuodo ir Merkinės, Mažeikių ir Ignalinos, Kidulių ir Šilalės, Rietavo, Žaslių, Pakruojo, Molėtų, Čiobiškio bei daugelio kitų vietovių kultūrinius kraštovaizdžius į vieną išskirtinį reiškinį ir vaizdą – Lietuvą. Visas vietoves, kuriose vyks EPD renginiai ir renginio programą, rasite Kultūros paveldo departamento internetinėje svetainėje: www.kpd.lt/epd2017.

Svarbiu Europos paveldo dienų sumanymu, norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Europos paveldo dienos yra Europos Tarybos programa, kurioje nuo 1994 m. dalyvauja ir Lietuva. Jos vyksta visoje Europoje ─ šalyse, kurios yra Europos Tarybos narės. Renginius kiekvienais metais jungia viena tema. Jau įprastais tapusius EPD renginius, Lietuvoje prižiūri ir rengia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su miestų bei rajonų savivaldybėmis, kultūros įstaigomis, kultūros paveldo objektų valdytojais, nacionalinių ir regioninių parkų vadovybėmis.

Visi EPD renginiai ─ nemokami.

Save

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: