A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (situacija 2008–2010 m.) (XII): stoglangiai (nuotraukos) (2)

Vilnius, Žvėrynas, Vytaauto g. 299. Stoglangis | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas, Vytauto g. 29. Stoglangis | A. Stabrausko nuotr.

Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII.Balkonai bei galerijos; IX. Stogų skydai, 1 dalis2 dalis; 3dalis; X. Švieslangiai; XI. Frontonai.

Pirmiausia peržvelkime paprasčiausius, be puošmenų, vienokios ar kitokios formos stoglangius. Yra trikampių nemansardinio tipo, – čia viso labo tik dvišlaitis įstiklintas stogelis (be „dėžutės“ po juo): Pušų g. 30 (1 nuotr.), Traidenio g. 5 (2 nuotr.; čia stiklas fragmentuotas, iš rombo ir trikampių), Dionizo Poškos g. 38 (3 nuotr.; be abejo, čia, pietų fasade, buvo du stoglangiai, po vieną abipus rizalito).  Pastarosios gatvės namas Nr. 10 (4 nuotr., žr. dešinėje pusėje): įgilintas stoglangis su trikampiu skydeliu ir „dėžute“, kurioje langas, tai mansardos stoglangis.

Adomo Mickevičiaus g. 10 namo stoglangiai trapeciniai: šiaurės fasade be „dėžutės“, pietų fasade mansardinis, su langu (5 ir 6 nuotr.). Stanislovo Moniuškos g. 50 ir 39 bei Maloniosios g. 15 namų stoglangiai arkiniai (7–9 nuotr.). Pušų g. 33 – apkala eglute (10 nuotr.). Dionizo Poškos g. 30: kaip reta dailiai profiliuotos gegnelės bei sijos (11 nuotr.).

O štai grupelė su ornamentuotomis vėjalentėmis: Kęstučio g. 35, Latvių g. 18, Vytauto g. 29 ir 49 (12–15 nuotr.). Stanislovo Moniuškos g. 9 ir Pušų g. 16: langai su ornamentuotais karnizais (16 ir 17 nuotr.). Kruopščiai ornamentuotas Sėlių g. 2 namo stoglangis, jis turi ir kryžmą (18 nuotr.).

Kęstučio g. 22 – vienas seniausių medinių Žvėryno namų (pastatytas 1899–1903 m.). Stoglangiuose išlikę lėkiai (19 nuotr.). O Lenktosios g. 53 namas naujas. Stoglangis su tautine puošmena – žirgeliais (20 nuotr.).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , .

2 komentarai

  1. Žemyna:

    O, medinių namukų palėpės ir kambarėliai… Kiek ten liko šeimos ir vaikiškų paslapčių, kaip įdomu ten būdavo žaisti, slapstytis, kad tavęs niekas nerastų…

    • A.:

      mažai, (gal tik keli ?), kaip, pavyzdžiui, Latvių 3 arba priešais jį kitoje gatvės pusėje stovintis namas, beišturėjo savo pastogėje tikruosius šeimininkus, beveik visi buvo nublokšti į įvairias puses. Atvyksta dabar, kas iš JAV, kas iš Lenkijos, Australijos, iš kitur, žvilgsniais ir rankomis glosto juos, kuriuose augo ar gimė. Tai toks vienintelis likęs jiems džiaugsmas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *