Ko Lenkijos gamtininkai ieškojo Debesnų pelkėje? (0)

Lenkijos gamtininkai Žemaitijoje_vstt.lt

Lenkijos gamtininkai Varnių regioniniame parke | vstt.lt nuotr.

Rugpjūčiui baigiantis Varnių regioniniame parke viešėjo gamtininkai iš Lenkijos. Svečiai domėjosi šarminga žemapelke ir apsilankė Debesnų telmologiniame draustinyje.

Visai šalia Varnių miesto plyti apie 260 ha. užimantis Debesnų telmologinis draustinis. Jame aptinkama daugiau nei 20 Raudonosios knygos augalų rūšių. Debesnose auga pelkių orchidėjos, vabzdžiaėdžiai augalai, maistui gaudantys muses.

Nuo 2000 metų į šią pelkę Varnių regioninio parko lankytojus apsidairyti po neįprastą jos kraštovaizdį, susipažinti su augmenija kviečia įrengtas Debesnų botaninis takas. Čia stovi medinis stebėjimo bokštelis, eina takas, per Varnelę pastatytas tiltas.

Rugpjūčiui baigiantis į Varnių regioninį parką atvyko gamtininkai iš Lenkijos, nepriklausomos nevyriausybinės organizacijas, veikiančios gamtos apsaugos ir aplinkosaugos švietimo srityje –  „Klub Przyrodników“.

„Vienuolika Lenkijos gamtininkų žengę Debesnų botaniniu taku, pasileido gilyn į pelkę. Svečiai domėjosi šarminga žemapelke, čia susiformavusiomis augalų buveinėmis ir taikytomis priemonėmis siekiant išsaugoti augmenijos įvairovę. Susidomėjimą sukėlė besiganantys Herifordų veislės mėsiniai galvijai, kurie jau keletą metų iš eilės skabo aukštesnius augalus ir leidžia augti mažesniesiems. Pelkėje galvijų ganiava vykdoma pagal Varnių regioninio parko direkcijos įgyvendintą projektą „Biologinės įvairovės ir ekosistemų funkcijų atkūrimo Biržulio, Stervo ir Debesnų šlapynėse planavimas ir praktinių atkūrimo priemonių taikymas“. Varniškiams Debesnose matyti karves tapo visiškai įprasta, bet svečiai lenkai domėjosi pelkės ganymu, detalėmis. Dalis plotų nuganoma, o kiti – šienaujami specialia technika. Pernai šitaip sutvarkyta apie 128 ha. Debesnų telmologinio draustinio ploto. Paprastai tariant, Debesnų pelkė taip atjauninama“ – sakė Varnių regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Renata Jančiauskienė.

Lenkijos organizacija „Klub Przyrodników“ dalyvauja LIFE13 ir LIFE11 projektuose, kurių tikslas atkurti šarmingas žemapelkes Lenkijoje. Viena šių projektų darbo dalis – pasikeitimas gerąja patirtimi. Lenkijos gamtininkai kelionės metu ketina aplankyti Estiją, Latviją ir Lietuvą, pasižvalgyti, kaip praktiškai sekasi pritaikyti šarmingų žemapelkių tvarkymo priemones. Įgyvendinus projektą, pasirodys knyga apie sukauptą patirtį.

Varnių regioninio parko specialistai tikisi, kad kolegos iš Lenkijos savo knygoje aptars ir Debesnų pelkėje vykstančius pokyčius.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: