„Skrajojantys ežerai“ – apie kuršius, įvaizdinius, ugnies dievybę ir telegramą A. J. Greimui (0)

Akademikas Vladas Žulkus | Alkas.lt nuotr.

Akademikas Vladas Žulkus | Alkas.lt nuotr.

Kiekvieną rugsėjo sekmadienį 9 val. Balticum TV, kaip jau įprasta, kvies žiūrėti ciklo „Skrajojantys ežerai. Baltų mitai ir simboliai“ laidas apie baltų kultūrą.

Rugsėjo 3 d. laidoje apie kuršių gentį ir jos žmonių gyvenimą papasakojo akademikas Vladas Žulkus, bene vienintelis archeologas Lietuvoje,  nuosekliai ir ilgą laiką tyrinėjantis kuršių kultūrą  kaip sudėtinę viso Baltijos regiono kultūros dalį.

Kokį laikotarpį galime pavadinti kuršių suklestėjimo amžiumi? Ar iš tiesų kuršiai buvo „žiaurūs ir itin turtingi stabmeldžiai“? Kas yra tarpgentinės dykros, kaip jos siejamos su senąja baltų pasaulėžiūra?

Jei nespėjote šios laidos pamatyti šiandien tai galėsite padaryti rugsėjo 4 d., pirmadienį, 13:55 val. ir rugsėjo 8 d., penktadienį, 11:30 val. per Balticum TV, arba vėliau ir Alkas.lt portale.

Rugsėjo 10 d., sekmadienį, 9 val. bus proga daugiau sužinoti apie senovinius simbolius ir jų prasmes. Apie tai papasakos knygos „Rasties versmė. Apie ženklus ir simbolius“ autore Rasa Ambraziejiene. Kokios yra pagrindinės mus supančio pasaulio galios? Ką reiškia taškas? Vertikalė ir horizontalė? Žodžiai „įvaizdinys“, „skvarma“? (Laida kartojama: rugsėjo 11 d., pirmadienį 13:55 val., rugsėjo 13 d., trečiadienį, 13:20 val. ir rugsėjo 15 d., penktadienį, 11:30 val.).

Dar po savaitės, rugsėjo 17 d., sekmadienį, 9 val. etnologė Dalia Senvaitytė papasakos apie ugnies sampratą baltų mitinėje pasaulėžiūroje: kokios yra ugnies rūšys ir kokie yra ugnies vardai, kaip senovėje buvo reglamentuojamas elgesys su ugnimi, kokios yra ugnies apeiginės funkcijos. (Laida bus kartojama: rugsėjo 18 d., pirmadienį 14:05 val., rugsėjo 25 d., penktadienį, 11:05 val.).

Rugsėjo 24 d., sekmadienį, 9 val. „Skrajojantys ežerai“ seks „kairiarankio kentauro“ – poeto Sigito Gedos pėdomis. Literatūros tyrinėtojas, kritikas, vertėjas Marijus Šidlauskas papasakos, kodėl poetas Sigitas Geda rašė „Telegramą Algirdui Juliui Greimui“, svarstys, kuo ypatingi poetai, kodėl Sokratas kalbasi su vėju, ir kodėl, pasak Greimo, „mūsų nudievintoje ir nužmogintoje kultūroje, kur nebetikima į jokias vertybes, poezijos kalba vienintelė išsaugojo sakralinę meno dimensiją“.

Dar laidose pamatysite padavimus „Vakaris vėjas“, „Nepaprasta žolė“, „Ugnies prasivėdinimas“, „Saulė, Mėnuo ir Vėjas“. Juos smėlyje nupiešė dailininkė Monika Furmanavičiūtė, o skambant kompozitoriaus Kristijono Lučinsko muzikai perskaitė aktorius Sigutis Jačėnas.

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, operatorius Saulius Gudas, videomontažo inžinierius Algis Galatiltis.

Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai dienraštis „Vakarų ekspresas“, interneto portalas Alkas.lt

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: