Teismas laikinai uždraudė Kauno savivaldybei pjauti medžius trijose miesto gatvėse (2)

Alkas.lt nuotr.

Alkas.lt nuotr.

Rugpjūčio 28 d. Kauno apylinkės teismas priėmė nutarimą laikinai uždrausti Kauno miesto savivaldybei šalinti medžius A. Mickevičiaus, V. Putvinskio ir Veiverių gatvėse ir įpareigojo savivaldybės administraciją atlikti dendrologinę ekspertizę medžių būklei įvertinti.

„Būsimi ieškovai kreipėsi į savivaldybę su prašymu atlikti numatytų pašalinti želdinių būklės vertinimo ekspertizę. Esant tokiam prašymui, želdiniai negali būti šalinami nesurašius ekspertizės išvadų“, – rašoma teismo nutartyje.

Primename, kad grupelė kauniečių kreipėsi į teismą prašydami savivaldybei taikyti laikinąsias apsaugos priemones – uždrausti šalinti medžius, iki kol nebus atlikta želdinių būklės vertinimo ekspertizė, A. Mickevičiaus, Zanavykų, Kapsų, Kalniečių, V. Putvinskio, Kleboniškio, Veiverių ir Jonavos gatvėse.

Teismas iš dalies tenkino būsimų ieškovų prašymą, atsižvelgdamas į tai, kad jų iniciatyva yra paskirta medžių dendrologinė ekspertizė ir įvertindamas tai, kad V. Putvinskio, A. Mickevičiaus ir Veiverių gatvėse yra ketinama atlikti gatvių ir šaligatvių tvarkymo darbus.

Dėl teismui nepateiktų įrodymų buvo atmestas būsimų ieškovų prašymas uždrausti šalinti medžius Zanavykų, Kapsų, Kalniečių ir Kleboniškio gatvėse, nes nepateikta duomenų, kad savivaldybė būtų išdavusi leidimą ar ketintų ateityje šalinti medžius būtent šiose gatvėse.

Teismas, išklausęs abi ginčo šalis, atmetė savivaldybės atstovės teismo posėdyje išsakytą motyvą, jog būsimi ieškovai neturi teisės prašyti taikyti laikinąsias apsaugos priemones – visuomenei dalyvauti priimant sprendimus dėl medžių šalinimo. ,,Civilinio proceso kodekso 41 str. nustato, kad ginti viešąjį interesą gali ir kiti suinteresuoti asmenys“, – pažymima nutartyje.

Teismas būsimiems ieškovams nustatė maksimalų įstatymo numatytą terminą, per kurį turi būti pateiktas ieškinys Kauno miesto savivaldybės administracijai.

„Ši nutartis dėl laikinųjų apsaugos priemonių turi būti vykdoma skubiai. Ji įsigalioja nuo jos priėmimo momento. Nutarties dalis dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo per septynias dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Kauno apygardos teismui0“, – rašoma Kauno apylinkės teismo išplatintame pranešime spaudai.

Kaune savivaldybė pradėjo A. Mickevičiaus ir V. Putvinskio gatvėse augančių medžių ekspertizę

A. Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto lektorius Julius Bačkaitis | Kaunas.lt nuotr.

A. Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto lektorius Julius Bačkaitis | Kaunas.lt nuotr.

Rugpjūčio 8 d. Kauno miesto savivaldybė paskelbė, kad savivaldybės užsakymu jau pradėta visų A. Mickevičiaus ir V. Putvinskio gatvėse augančių medžių ekspertizė.

Miškotyros mokslų daktaras, A. Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakulteto lektorius Julius Bačkaitis šią savaitę įvertins kiekvieną iš šiuo metu ten augančių daugiau kaip pustrečio šimto medžių.

Šio eksperto išvados turės lemiamą reikšmę sprendžiant, kurie medžiai ir toliau liks žaliuoti, o kurie neišvengiamai turės būti pakeisti naujais.

„Vertinsime kiekvieną medį atskirai: matuosime aukščius, skersmenis, analizuosime kamienų būklę, ar nėra žaizdų, puvinių. Lygiai taip svarbu apžiūrėti genėjimo vietas, pro kurias gali būti įsimetę puviniai. Medžiai genėti jau labai seniai ir šie darbai buvo atlikti ne visai tinkamai, todėl ties nupjautomis storomis šakomis neretai pasitaiko rimtų pažeidimų“, – apie savo darbo ypatumus pasakojo J. Bačkaitis.

Nors įstatymiškai reikalaujama želdinius vertinti trijų balų skalėje, Kaune besidarbuosiantis ekspertas vardan tikslumo žada pasitelkti penkiabalę sistemą. Pasako jo, taip medžių būklė bus apibūdinta itin preciziškai. Be trtimas, jis ketina savo darbą atlikti mechaniškai, nenaudojant elektroninių prietaisų, kurie paprastai veikia su ženklia paklaida.

Teisę atlikti tokias ekspertizes Lietuvoje turi tik 24 specialistai, kurie yra įtraukti į Aplinkos ministerijos patvirtintą rekomenduojamų želdinių būklės ekspertų sąrašą. Kauno miesto savivaldybė J. Bačkaitį pasamdė operatyviai atlikusi viešųjų pirkimų procedūras.

Šis specialistas yra atlikęs gatvių želdinių inventorizacijas daugelyje šalies miestų. 2002 metais jis parengė metodiką, kuria vadovaujantis vykdomi želdinių ir želdynų inventorizavimo darbai. Netrukus ji buvo aprobuota Aplinkos ministerijos kaip „Metodiniai nurodymai želdiniams inventorizuoti ir jų tvarkymo projektams parengti“. 2008 m. aplinkos ministras šiuos nurodymus patvirtino kaip „Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisykles“.

„Visiškai pasitikime šio eksperto kompetencija. Tai yra nepriekaištingos reputacijos, labai patyręs ir savo kolegų puikiai vertinamas specialistas. Priimdami sprendimus vadovausimės būtent šios ekspertizės išvadomis. Jas paskelbsime ir pristatysime viešai. Atsakysime į visus klausimus ir padarysime viską, kad neliktų nė menkiausių abejonių dėl šių sprendimų“, – sako Kauno miesto mero patarėjas ryšiams su visuomene Tomas Grigalevičius.

Šiuo metu A. Mickevičiaus gatvėje auga 130 medžių, iš kurių 29 – jauni medeliai. Tuo tarpu V. Putvinskio gatvėje yra 134 medžiai (iš jų 13 – jauni). Vietoj senų ir sergančių medžių šiose gatvėse bus pasodintos 10-15 metų, iki 7 metrų aukščio mažalapės liepos, pritaikytos augti miesto sąlygomis. Tokie medžiai spalio mėnesį bus pasodinti ir Vytauto prospekte (apie 250), Miško gatvėje (apie 120) ir kitose miesto gatvėse.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: