Bus atidaryta nuotraukų paroda „Tuojau fotografuoju. Balys Buračas (1897–1972)“ (0)

„Tuojau fotografuoju. Balys Buračas (1897–1972)“ | Rengėjų nuotr.

Rugpjūčio 17 d., ketvirtadienį, 17 val., nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune, bus atidaryta fotografijų paroda „Tuojau fotografuoju. Balys Buračas (1897–1972)“.

Ši paroda skirta 120-osioms Balio Buračo – fotografo, kraštotyrininko, dailininko gimimo metinėms paminėti. Todėl renginyje dalyvaus ir žinomo fotografo sūnėnai – Antanas ir Marijus Buračai, kankliuos buvusi Kauno 1-os muzikos mokyklos mokinė Milda Gineikaitė. Parodą sudarys per 150 vienetų fotoarchyvo ir rankraštinės medžiagos iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės

muziejaus B. Buračo foto dokumentų rinkinio. 

Parodoje bus paliestos visos B. Buračo pamėgtos temos: šventės – dainininkai, vestuvininkai, muzikantai, dirbantys žmonės – meistrai, amatininkai, Lietuvos kraštovaizdžiai su didinga architektūra ir etnografiniai reiškiniai bei liaudies meno reiškiniai – audiniai, mezginiai, baldai, verpimo įrankiai. B. Buračo rinkinį papildys ir reti jo pačio fotomeniniai ieškojimai: autoaktai bei stereoskopinės fotografijos. Minint 2017-uosius – Tautinio kostiumo metus, ryškiausiu parodos akcentu taps žmonių nuotraukos su tautiniais drabužiais. Todėl kartu su paroda išleistas ir fotografo atvirukų rinkinys „Balys Buračas: Žmonės su tautiniais drabužiais“.

Parodai pavadinti pasirinkta fotografo mintis iš jo dienoraščio: „tuojau fotografuoju“, puikiai atspindi B. Buračo aistrą įamžinti ir įrodyti svarbių etnografinių vaizdinių ir reiškinių tikrumą. Vos pamatęs etnografinių reiškinių turtingą sodybą, dirbančius ar švenčiančius žmones, fotografas nedelsdamas juos įamžindavo fotoaparatu.

Savo pirmąjį dumplinį fotoaparatą B. Buračas gavo 1915 m., mainų metu su vokiečiu, išmainęs savo įmantriai drožinėtą lazdą. Nuo 1928-ųjų atsidėjo kraštotyrinei veiklai. B. Buračas pirmasis Lietuvoje panaudojo fotoaparatą kraštotyros tikslams ir reportažinėmis bei dokumentinėmis fotografijomis. Jis sukūrė platų ir tikrovišką etnografinės Lietuvos paveikslą, kurį sentimentaliai įvardijo: „Tai Lietuvėlė vakar…“

Tarptautiniu mastu fotografas buvo įvertintas 1937 m. Paryžiuje. Pasaulinėje parodoje „Menas ir technika šiuolaikinėje visuomenėje“. Šioje parodoje B. Buračas eksponavo savo 27 etnografinių fotografijų rinkinį, už kurį pelnė Didįjį aukso medalį. Jis sėkmingai bendradarbiavo su „Illustrated London News“, garsiąja Larousse enciklopedija, čekų ir vokiečių šalių spauda.

Save

Kategorijos: Etninė kultūra, Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: