Lietuviškoji Amerika – internetiniame žemėlapyje (0)

New Hampshire Hudson Holy Cross Lithuanian Cemetary | Rengėjų nuotr.

New Hampshire Hudson Holy cross Lithuanian cemetery | Rengėjų nuotr.

Jau rugsėjo mėnesį, į pačią „lietuviškiausią“ JAV dalį: šiaurės rytus, išvyksta Lietuvai svarbias vietas iš užmaršties ištraukti pasiryžusi tinklapio „Gabalėliai Lietuvos“ komanda. Jų pasiūlytas sumanymas „Tikslas: Amerika“ – vienas iš Vyriausybės kanceliarijos valstybės šimtmečiui skirto konkurso laimėtojų. Per 16 parų „Gabalėliai Lietuvos“ komanda apvažiuos 10 valstijų, fotografuos, aprašys ir sistemins jose esantį lietuvišką paveldą ir vėliau visas darbo išvadas pateiks internetinio žemėlapio pavidalu, kad kiekvienas galėtų

keliais klavišų paspaudimais sužinoti, ką lietuviško galima atrasti JAV.

Pasak tinklapio „Gabalėliai Lietuvos“ šeimininko Augustino Žemaičio, „Šis tinklapis apie lietuvišką paveldą užsienyje gyvuoja jau penkerius metus. Keliaudamas po pasaulį, – Ameriką, Australiją, Braziliją, Lenkiją ar Ukrainą – visada iš anksto sužinau, kas ten yra lietuviško, skiriu dalį laisvalaikio perskaityti tų vietų istorijoms, pabendrauti su vietos lietuviais, visa tai paskelbti „Gabalėliai Lietuvos“. Tačiau šiaurės rytų JAV svarbių „lietuviškų“ dalykų yra tiek, kad detaliam jų tyrinėjimui būtina skirti bent kelias savaites. Labai džiugu, kad mūsų ir Lietuvos ambasados JAV bei Vyriausybės kanceliarijos požiūriai sutapo. Todėl, šių įstaigų dėka, galėsime lietuviškajai Amerikai parodyti deramą dėmesį“.

Shenandoah St. George Lithuanian church | Rengėjų nuotr.

Shenandoah St. George Lithuanian church | Rengėjų nuotr.

Sumanymui „Tikslas: Amerika“ pasirinktame regione – 10 šiaurės rytuose esančių valstijų – ne tik gausiausios, bet ir seniausios žymesnės lietuvių bendruomenės už Lietuvos (ir LDK) ribų. Jos pradėjo rastis dar 1865 metais ir dalis kaimų bei miestelių jau tada tapo lietuviškais. Iki pat šiol jie „lietuviškų vietų“ gausa nenusileidžia gerokai artimesnėms Lietuvai žemėms: Lenkijai, Baltarusijai. Nors išgirdus – „Amerikos lietuvis“, dažnam tai siejasi su Čikaga. O iš tikrųjų, apie pusę visų Amerikos lietuvių, gyvena būtent šiaurės rytų JAV.

Lithuanian American Independence protest | Rengėjų nuotr.

Lithuanian American Independence protest | Rengėjų nuotr.

Paklausta, kodėl nusprendė prisidėti prie „Gabalėliai Lietuvos“, tinklapio savanorė Aistė Žemaitienė pasakojo: „Pasaulyje beprotiškai populiarėja domėjimasis savo tautų paveldu. Štai ir žydai, vokiečiai, lenkai masiškai keliauja į Lietuvą ieškodami, ką čia sukūrė jų tautiečiai. Prieš keletą metų susivokiau, kad, nors lietuvių irgi emigravo per milijoną, apie lietuviškas vietas užsienyje žinau labai mažai. Savanoriaudama „Gabalėliai Lietuvos“ atradau, kad ir lietuviai svetur paliko aibę įdomiausių vietų: statė didingus pastatus, lietuviškus paminklus, jų garbei užsienyje pavadintos gatvės. „Gabalėliai Lietuvos“ mėgina tai ištraukti į viešumą iš mokslinių traktatų ir senų laikraščių.“

Lithuanian DPs go to America | Rengėjų nuotr.

Lithuanian DPs go to America | Rengėjų nuotr.

Važiuodami per 10 valstijų, “Gabalėliai Lietuvos“ tyrinėtojai, užsibrėžę aplankyti ir į internetinį žemėlapį sukelti gerokai per 100, įvairiausių, su Lietuva susijusių objektų – nuo bažnyčių, iki šimtamečių lietuviškų kepyklų, nuo lietuviškai pavadinto ežero, iki Franko Zappos Vilniuje stovinčio paminklo kopijos, nuo kapų, kur palaidoti išeivijos šviesuoliai, iki Jono Meko įkurto kino teatro.

Pasak Augustino Žemaičio – „Projektui nuolat talkina ir labai juo džiaugiasi patys Amerikos lietuviai. Todėl išgirsime ir niekur neskelbtų istorijų, iš tų pačių žmonių, kurie patys, jų tėvai ar seneliai ir sukūrė lietuvišką paveldą Amerikoje“. Tarp sumanymo partnerių – organizacija „Lietuvos vyčiai“ bei pati JAV lietuvių bendruomenė. „Šis sumanymas yra labai svarbus mums, vietos lietuviams, nes turime sukaupę daug žinių apie lietuvybės objektus, dalis kurių šiuo metu nyksta“ – rašė Sigita Šimkuvienė, JAV lietuvių bendruomenės krašto valdybos pirmininkė.

Pennsylvania Mt Carmel Lithuanian social club | Rengėjų nuotr.

Pennsylvania Mt Carmel Lithuanian social club | Rengėjų nuotr.

Tai, kad lietuviškų vietų Amerikoje atradimas galėtų padėti išgelbėti jas nuo sunykimo užmarštyje – dar viena slapta „Gabalėliai Lietuvos“ autorių viltis. “Norime, kad mūsų internetinis žemėlapis paskatintų atrasti ir pasidžiaugti lietuviškąja Amerika“, – sakė Augustinas Žemaitis, pridurdama, kad – „Kai kurios tų vietų – tikrai įspūdingos. Jeigu jos būtų arčiau, į jas, neabejoju, jau seniai iš Lietuvos važiuotų pilni turistiniai autobusai, kaip važiuoja prie LDK pilių Baltarusijoje. Tačiau, lietuviai juk keliauja vis daugiau, todėl Niujorkas ar Vašingtonas nebeatrodo taip toli, kaip anksčiau. O lietuviško paveldo gausu šiuose miestuose, ir visai šalia jų. Beje, mūsų žemėlapis bus ne tik lietuviškai, o ir angliškai. Jį galės suprasti ir lietuviškai nebekalbantys Amerikos lietuvių palikuonys, ir kiti amerikiečiai. Juk domėtis mažumomis Amerikoje – labai populiaru. Tiesa, lietuviai, kol kas nėra, tarp tų mažumų, kuriomis amerikiečiai domisi labiausiai. Tačiau, juk viskas galėtų pasikeisti, jei būtų stengiamasi ir kryptingai dirbama…“

Pennsylvania Philladelphia Lithuanian music hall | Rengėjų nuotr.

Pennsylvania Philladelphia Lithuanian music hall | Rengėjų nuotr.

Internetinis žemėlapis – „Tikslas: Amerika“, turėtų būti baigtas jau lapkričio mėnesį.

Kategorijos: Baltų žemėse, Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Užsienio lietuviai, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: