A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba IX (3). Stogų skydai (situacija 2008 – 2010 m.) (nuotraukos) (3)

Vilnius, Žvėryno r. Dionizo Poškos g. 61 | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r. Dionizo Poškos g. 61 | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII.Balkonai; IX. Stogų skydai, 1 dalis; 2 dalis.

IX. Stogų skydai

3 dalis. Skydai su mansardų langų dekoru

Čia jau yra vienokia ar kitokia įdomesnė langų apdaila, jie ornamentuoti. Dauguma atvejų ornamentuotos ir vėjalentės, karnizai. Įdomi Pušų g. 1 namo skydo lango viduriniojo stiklo skaida iš kelių geometrinių figūrų (1 nuotr.). Čia būta ornamentų, kurie neišliko. Kai kur langų puošyba labai elementari, apvadai pjaustinėti: Stumbrų g. 1 / Sėlių g. 19 (2 nuotr.), Kęstučio g. 55 (3 nuotr.); kai kur apvadai su Žvėryne buvusiu labai populiariu dantukų ornamentu: Vytauto g. 40 ir Kęstučio g. 46 (4 ir 5 nuotr.). Dionizo Poškos g. 6 namo skyde  drožinėti ne tik langų, bet ir švieslangių polangiai (6 nuotr.). Originaliau ir įdomiau apvadai pjaustinėti čia:  Lenktoji g. 23 (7 nuotr.) bei 30 (8 nuotr.; skydo apkala improvizuota zigzagine eglute).

Lenktoji g. 17: lango karnizo siluetas (9 nuotr.) „susišaukia“ su pabrėžtai aukštyn „šaunančiais“ namo trikampiais, net su tvoros stiliumi (10 nuotr.). Vytauto g. 19: pjaustinėtas viršlangis (11 nuotr.), o Pušų g. 3 namo viršlangiai ir viršduris profiliuoti rombais (12 nuotr.).

Sėlių g. 2: šio lango puošyba analogiška pagrindiniams namo langams, – viršlangis su profiliuotais dekoro elementais, viduryje – tekinta figūrėlė, o polangis ornamentuotas kiaurapjūviu (13 ir 14 nuotr.). Treniotos g. namo Nr. 3 langų karnizo juostoje irgi derinta mišri atlikimo technika (15 nuotr.). Taip pat mišraus dekoro juosta virš Vytauto g. 30 langų, o polangiuose – pjaustinėtų dantukų juostos (16 nuotr.; čia trikampiu išsidėstę švieslangiai).

Dionizo Poškos g. 27: eglė slepia, bet lango karnizas su profiliuotais dantukais, kaip ir pagrindiniuose namo languose (17 nuotr.). Sekdamas egle, ar gal pagal pirmykštį namo sumanytojų sprendimą, vienas šio namo gyventojas kas pavasarį rūpestingai perdažo namą žaliais dažais. Sakau jam: „Apsiniaukę, gal užneš lietų, nelaukiat giedros?“ – „Jei saulė kaitins, greit ir nubyrės; tokiu oru dažai spės įsigerti“.  Vėjalentės dvigubos, ornamentuotos (18 nuotr.). Malonioji g. 30 (19 ir 20 nuotr.): tokio langų ornamento Žvėryne daugiau nerasite. Kęstučio g. 53 (21 ir 22 nuotr.); Lenktoji g. 37 (23 nuotr.). Ir namai dvyniai: Vytauto 61 ir 63 (24 ir 25 nuotr.).

Restauruoto namo fragmentai:  Dionizo Poškos g. 61 (26 ir 27 nuotr.). Ir namas prieš kelerius metus statytas – su tautiškais ženklais – Lenktoji g. 53 (28 ir 29 nuotr.).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: