Seimo narių grupė siūlo įteisinti Lietuvio pasą (3)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Rugpjūčio 8 d. Seimo narių grupė užregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma įsteigti Lietuvio pasą, leidžiantį išsaugoti ryšį su Lietuvos valstybe. Lietuvio paso institucija suteiktų išeiviams visas Lietuvos piliečių turimas teises, išskyrus politines.

Pagal Seimo narių Eugenijaus Jovaišos, Juozo Bernatonio, Ramūno Karbauskio, Andriaus Palionio, Arūno Gumuliausko teikiamą projektą, Lietuvio pasą galėtų įgyti visi lietuvių kilmės asmenys, taip pat asmenys, gimimo būdu įgiję Lietuvos pilietybę po 1990 metų kovo 11 dienos, jų sutuoktiniai, vaikai ir vaikaičiai, taip pat vaikai ir vaikaičiai asmenų, turėjusių Lietuvos pilietybę iki 1940 metų birželio 15 dienos. Įgytas Lietuvio pasas suteiktų visas Lietuvos Respublikos pilietybės suteikiamas teises, išskyrus politines teises balsuoti

nacionaliniuose rinkimuose bei užimti pareigas, kuriose būtina ištikimybės Lietuvos Respublikai priesaika.

Lietuvio pasą turintis asmuo bei tokio asmens vaikai ir vaikaičiai, nusprendę atkurti pilietinį ryšį su Lietuva, galėtų atkurti, susigrąžinti Lietuvos Respublikos pilietybę arba ją įgyti supaprastinta tvarka. Pagal projektą Lietuvio pasas nebūtų suteikiamas ne lietuvių kilmės asmenims, kurie apsigyveno Lietuvos Respublikoje sovietų okupacijos laikotarpiu ir jos neteko, ar jų palikuonims, jei jie pilietybės nebuvo įgiję gimimo būdu.

„Lietuvio paso instititucija iš tiesų užtikrintų išeivių, jau suleidusių šaknis užsienyje, ryšį su savo Tėvyne. Ši institucija skatintų atvykti gyventi ir vystyti verslą Lietuvoje, siųsti savo vaikus mokytis Lietuvos švietimo ir studijų sistemoje, tikėtis Lietuvos Respublikos apsaugos ir paramos. Plėtojantis globaliems procesams, tokia institucija padėtų nors iš dalies stabdyti lietuvių tautos nykimą, skatintų saugoti lietuviškas tradicijas bei lietuvio tapatybę išeivijoje, atsispirti kitiems globaliems iššūkiams ir ES erdvių spaudimui. Lietuvio pasą turinčių užsieniečių registras sukurtų Lietuvos valstybės institucijoms pagrindą naujoms komunikavimo ir bendradarbiavimo su lietuvių kilmės asmenimis galimybėms“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.

Seimo narių manymu šis projektas yra ypač reikalingas, kai aštrėja emigracijos procesai. Todėl būtina sudaryti kuo palankesnes sąlygas grįžimui į Tėvynę. Paso sąvoka pasirinkta todėl, kad ji istoriškai yra vartojama ne tik atitinkamos šalies piliečiams, bet ir kitiems asmenims, kurių nuolatinė būstinė yra šalis, išdavusi tokį dokumentą (leidžiantį laisvai atvykti ir gyventi, mokytis bei dirbti šioje šalyje).

Seimo nariai, Lietuvio paso įstatymo bendraautoriai, yra įsitikinę, kad siekiant padėti lietuvių kilmės asmenims ir visiems pilietybę praradusiems piliečiams išsaugoti ryšį su Lietuva, su jos švietimo sistema ir, kiek tai įmanoma, su visu šalies gyvenimu, reikalinga ieškoti protingo kompromiso, kuris ir simboliniame, ir piliečio teisių lygmenyje padėtų suderinti skirtingus išeivių, gyvenančiųjų Lietuvoje interesus ir įsakmias Konstitucijos nuostatas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .

3 komentarai

 1. Mantas:

  Smagu skaityti sita straipsni ir dekoju seimo nariams uz siulyma iteisinti visa tai.
  Jau 8 metai gyvenu Peru salyje, nes cia gime mano sunus, kuris yra pusiau Peruvietis, pusiau musu Lietuvisko kraujo. Man buvo labai skaudu, kad negalejau gauti Peru pilietybes, nes taip prarasciau Lietuviska (Lietuva neleidzia dvigubos pilietybes). Taip, kad situacija yra siek tiek komplikuota man cia Peru salyje del negalejimo tureti Peru pilietybes.

  Manau, kad daug iseiviu is Lietuvos tampa labiau patriotiski musu saliai isvyke. Pamatome pasauli, gerus dalykus, blogus dalykus. Ir to pasekoje ismokstame vertinti musu saknis, musu kalba.
  Mano sunui kalbu vien Lietuviskai ir jis supranta, nors as esu vienintelis, kuri jis girdi kalbant musu kalba. Manau, kad musu Lietuviska kultura, musu kalba gali islikt net ir ne Lietuvoje. Ir tai man yra grazu.

  Linkiu visiems lietuviams prisiminti musu saknu svarba ir didziuotis musu tevyne. Ne geresne ji ir ne blogesne ne kitos, taciau tai yra musu zeme, musu kalba, musu kraujas, musu DNR. Tai yra musu sirdis, ir manau, kad turetume ja didziuotis.

 2. alkanaitis:

  Manau siūlymas yra geras, kad lietuvių tauta neišnyktu, kaip dūmas. Daug geresnis, nei suteikti dvigubą, trigubą, keturgubą pilietybę….

 3. Mintis:

  Išmintingas siūlymas.Pritariam.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: