Išsaugoti atviras erdves Kuršių nerijoje – iššūkis (0)

S. Paltanavičiaus nuotr.

S. Paltanavičiaus nuotr.

Kuršių nerijos kraštovaizdis dažniausiai identifikuojamas su kopomis. Tačiau už prieškopių plytinti žolė, krūmais arba medžiais apaugusi kauburiuota arba plokščia lyguma, vadinama palve, yra ne mažiau būdingas nerijos vietovaizdis. Pastaruoju metu vis labiau suvokiama svarba atkurti bei išlaikyti palvei būdingas atviras pievas. Būtent jos yra itin vertingos tiek bioįvairovei, tiek bendram kraštovaizdžiui, o taip pat pažintiniam turizmui, todėl buvo ieškoma gamtai tvarių bei žmogui patrauklių šio tikslo įgyvendinimo priemonių.

Siekdama išsaugoti likusias ir atgaivinti buvusias pamario palvės pievas, o taip pat surasti būdus, kaip šį procesą paversti ekonomiškai naudingu ir patraukliu vietos bendruomenei, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija tris metus vykdė projektą „Biologinei įvairovei ypač vertingų atvirų buveinių atkūrimas ir išsaugojimas „Natura 2000“ teritorijose“.

Pašalinus medžius ir krūmus apleistose palvinėse Bulvikio rago pievose ir išretinus miškais apsodintas kadaise atviromis buvusias palvių pievas Birštvyno rage, jų priežiūrai buvo atgaivintos Kuršių nerijoje sunykusios ganiavos tradicijos – dvi vasaras čia ganėsi nuo 50 iki 100 avių ir ožkų banda. Tačiau didžiausias projekto iššūkis – ilgalaikė atgaivintų palvinių pievų priežiūra.

Vienas projekto tikslų buvo sukurti mechanizmą įtraukti bendruomenę tolesniam atvirų vietų palaikymui. Kadangi ūkininkų Kuršių nerijoje nėra, projekto metu nerijoje dirbęs avių ūkį turintis Antanas Miežanskas pasiūlė daugelyje Europos šalių taikomą verslo modelį, kai už paslaugą yra sumokama iš anksto. Pagal šį modelį bet kas gali tapti avies arba ožkos savininku Kuršių nerijoje, o įsigyti gyvuliai visą vasarą „dirbtų“ palvėje ir tai būtų didžiulė parama Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijai. Žmonėms siūloma galimybė rudenį pristatyti gyvulį supakuotos mėsos pavidalu.

Siekdamas projekto žinomumo, avių savininkas sugalvojo įdomų reklaminį triuką – nudažė tris avis ryškiais, tačiau gyvuliui visai nekenkiančiais dažais. Dabar ryškiaspalvės avytės yra vienas lankomiausių objektų, ypatingai mėgstamas vaikų. Tuo pačiu tikimasi didesnio aktyvumo, nes laiko šią vasarą liko nebe daug.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: