Indijos mokslininkė įsteigė stipendiją VU Pietų Azijos studijų studentams (0)

L. Derčanski Hamid šeima su VU orientalistikos centro darbuotojais | VU OC nuotr.

L. Derčanski Hamid šeima su VU Orientalistikos centro darbuotojais | VU OC nuotr.

Indijoje gyvenanti socialinių mokslų daktarė Sara Ahmed ir Vilniaus universitetas 2017 m. liepos 11 d. pasirašė sutartį, kuria įsteigta Liubov Derčanski Hamid (Lubov Derczanski Hamied) vardinė stipendija. Ši stipendija bus skiriama Vilniaus universiteto Orientalistikos centre studijuojantiems studentams, kurie sieks dalį studijų praleisti Indijoje studijuodami pasirinktame universitete, atlikdami praktiką ar mokslinius tyrimus.

„Geriausias būdas pažinti kultūrą plačiąja prasme yra būti joje, tad bet kuriam Azijos ar Artimųjų Rytų studijų studentui labai svarbu

nuvykti į studijuojamą regioną ir ten pritaikyti studijų metu įgytas žinias. Gilesnis ir artimesnis kultūros pažinimas leidžia geriau ją tirti, lyginti su kitomis, o visų svarbiausia – pamatyti, kaip labai ji susijusi su mums jau gerai pažįstamomis kultūromis.

Liubov Derčanski Hamid su vyru Hadža Abdulu Hamidu | Asameninė nuotr.

Liubov Derčanski Hamid su vyru Hadža Abdulu Hamidu | Asameninė nuotr.

Praėjo tas laikas, kai galėjome kalbėti apie Europą be Azijos ir Aziją be Europos. Moderniame pasaulyje kultūros persipina ir turime ieškoti nebe ryšių tarp jų, bet konstruktų, kurie yra virš jų – būtent tam daugiausiai dėmesio skiriama transkultūriniuose tyrimuose, kuriuos plėtojame Orientalistikos centre“, – teigė Centro direktorius dr. Vytis Silius.

Hamid šeima tikisi, jog ši stipendija paskatins ir sudarys sąlygas VU Orientalistikos centro studentams pažinti turtingas ir įvairias Indijos kalbos, istorijos, meno ir kultūros tradicijas. S. Ahmed šią stipendiją įsteigė savo močiutės Liubovės Derčanski Hamid, gimusios Vilniuje 1903 m., garbei. Kilusi iš rabinų šeimos, L. Derčanski Hamid mokėjo lietuvių, lenkų, vokiečių, rusų, jidiš bei hebrajų kalbas. Studijuodama Berlyne 1925 m. ji susipažino su savo vyru Hadža Abdulu Hamidu (خواجه عبدالحمید), kuris vėliau tapo vienos didžiausių Indijos farmacinės kompanijos CIPLA įkūrėju.

Gyvendama Indijoje L. Derčanski Hamid liko ištikima iš Europos atsivežtoms tradicijoms, ypač susijusioms su maistu ir drabužiais, tačiau ši šalis tapo jos namais: ji išmoko hindi bei anglų kalbas ir įsiliejo į gyvenimą ją nepaprastai pamilusioje musulmonų šeimoje. L. Dečanski Hamid nuomonė buvo girdima ir jos vyro draugų bei svarbių vietos ir užsienio partnerių rate, kuriame ji buvo visos Hadžos Abdulo Hamido karjeros laikotarpiu.

L. Dečzanski Hamid vardinė stipendija bus skiriama vieną kartą per metus iki 2022 metų. Jos siekti galės ne žemesnio nei antro kurso Azijos studijų (indologijos) ir Pietų Azijos studijų programos studentai bei kiti Orientalistikos centro studentai, jeigu jų studijų, praktikos ar tyrimų tikslų įgyvendinimui bus reikalingas išvykimas į Indiją. Pirmąjį šaukimą stipendijai gauti žadama paskelbti 2017 / 2018 mokslo metų rudens semestre.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: