A. Stabrauskas. Žvėryno (Vilniaus m.) medinių namų puošyba (IX): stogų skydai (situacija 2008–2010 m.) (nuotraukos) (0)

Vilnius, Žvėrynas. Paribio g. 2. Stogo skydas | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Paribio g. 2. Stogo skydas | A. Stabrausko nuotr.

(Straipsnių ciklo – neformalaus puošybos katalogo – tęsinys; pradžia – „Liaudies kultūra“, 2011, Nr.4: I. Vartai, varteliai, tvoros; „Saulės arkliukai“: II. Laukujos durys; III. Priebučiaiverandos, pavėsinės; IV. Langai; V. Sienos ir kerčios; VI. Rizalitai; VII. Mezoninai; VIII. Balkonai)

IX. STOGŲ SKYDAI

Stogų skydai (anksčiau buvo įprasta vadinti skliautais) – tai pastato karkaso (sienos) vieta tarp stogo šlaitų. Patalpose už jų gali būti įrengta pagalbinė patalpa (vadinamoji palėpė, kur laikomi įvairūs rakandai) arba gyvenamoji patalpa – mansarda. Stogo skydo forma priklauso nuo stogo šlaitų: skydai dažniausiai lygiakraščiai bei lygiašoniai trikampiai (kai stogas taisyklingai – be jokių iškraipymų, išlenkimų – dvišlaitis). Bet, kaip matysime, Žvėryne yra ir kitokių formų – trapecinių (Žiemgalių g. 12, Adomo Mickevičiaus g. 10, Stirnų g. 29, Karaimų g. 4, Birutės g. 19), stačiojo trikampio formos (Dionizo Poškos g. 25, Sėlių g. 52, – abiejų namų stogai vienšlaičiai).

Šiame skyriuje nepateikti mezoninų, rizalitų, priebučių stogų skydeliai, – jų nuotraukos jau yra pateiktos atitinkamuose skyriuose.

1 dalis. Skydai su dekoratyviais švieslangiais arba|ir apkalos lentų dėlionėmis

Šiuose skyduose kiti skydų elementai nepuošti.

Švieslangiai. Daug švieslangių apskritai be puošybos, bet verta atkreipti dėmesį į įdomesnes, retesnes jų formas. Rombo formos langeliai yra Dionizo Poškos g. 7, Liubarto g. 6 (1 nuotr.; tai, kas jame įstatyta, tikriausiai yra užtvara, kad į palėpę nelandžiotų paukščiai), Žiemgalių g. 12 (2 nuotr.) namų skyduose. Blindžių g. 20 namo skyde – trikampis švieslangis. Sėlių g. 2 namo šiaurės vakarų korpuse yra neįstiklintas kūgio formos langelis (3 nuotr.). Sprendžiant iš to, kad jis išpjautas negrabiai (o šio namo gausiam ir originaliam dekorui šitai nebūdinga), langelis tikriausiai paplatintas vėliau;

Vilnius, Žvėrynas. Liubarto g. 6. Stogo skydo švieslangis | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Liubarto g. 6. Stogo skydo švieslangis. Fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

originali anga buvo pusapvalė, kokią matome antrame plane esančiame korpuse. Traidenio g. 37 namo vakarų fasado skyde yra arkinis  viršuje suapvalintas  langelis (4 nuotr.); tokį pat turi ir Sėlių g. 52 namas. Smailiaarkiai langeliai – Dionizo Poškos g. 42 (5 nuotr.; švieslangio forma „susišaukia“ su kampinio rizalito piramidiniu bokšteliu bei stiklų formomis) ir Treniotos g. 46 (6 nuotr.) namų skyduose. Gana įdomi pastarojo langelio stiklo skaida. 7-oje nuotraukoje – Adomo Mickevičiaus g. 10 rytų fasado fragmentas. Langelis trapecinis, skydas taipogi, apkala fragmentuota,  mansardos langas be puošybos.

Birutės g. 36 namo rytų fasado stogo skyde – apskritas langelis (8 nuotr.). Jo rėmelis pjaustinėtas; regis, tokią apdailą jau galima priskirti prie pereinamojo varianto iš apdailos į puošybą. Vietoje įprastinio karnizo – iš lentučių sukaltos platokos atbrailos abipus, dengtos čerpėmis ir paremtos profiliuotomis sijomis (ar pasparomis).  Nemažai įdomių šio namo architektūrinių sprendimų, elementų, „suplaukiančių“ į vieningą kompoziciją.

Vilnius, Žvėryno r. Birutės g. 36. Stogo skydo švieslangis | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėryno r. Birutės g. 36. Stogo skydo švieslangis. Fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

Originalūs kiaurapjūvio ornamentai Birutės gatvės 40 namo rytų fasado skyde (9 nuotr.). Jame nėra jokio kito švieslangio, tad ornamentai, bent jau vidurinioji jo figūra, iš vidaus neturėjo būti užkalti, kaip kad matome nuotraukoje (palyginimui: Lenktosios g. namo Nr. 1 stilistiškai artimas aptariamajam atvejui stogo skydo ornamentas neužkaltas ir jis atlieka ne tik estetinę, bet ir utilitarinę funkciją, – tai yra švieslangiukas, kartu ir vėdinimo anga).

Apkalos dėlionės. Labai paplitęs vadinamasis eglutės variantas, kai eglutės viršūnė nukreipta žemyn: Liepyno g. 23 (10 nuotr.), Treniotos g. 25 (11 nuotr.), Lenktosios g. 42 (12 nuotr.), Birutės g. 19, Lokių g. 24, Dionizo Poškos g. 53, Traidenio g. 7, Blindžių g. 20 bei kt. Įdomesnis ir retesnis variantas, kuomet apačioje sukurtas kryputės motyvas: Kęstučio g. 20 (13 nuotr.), Vytauto g. 4 (14 nuotr.). Pastarajame skyde apkala irgi

Vilnius, Žvėryno r. Liepyno g. 23. Stogo skydo apkala. | A. Stabrausko nuotr. Fragmentas.

Vilnius, Žvėryno r. Liepyno g. 23. Stogo skydo apkala. Fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

fragmentuota, bet išradingesni fragmentavimo su eglutės motyvu atvejai čia:  Malonioji g. 12 (15 nuotr.), Sakalų g. 14 (16 nuotr.; čia karnizas dengtas čerpėmis, nedažnas – berods daugiau tiesiog nebeišliko – sprendimas, tačiau prisiminkime aukščiau čia 8 nuotraukoje matytą Birutės g. 36 skydą), Dionizo Poškos g. 18 (17 nuotr.). O čia jau zigzaginis eglutės variantas (dažnesnis Vytauto gatvės namuose): S. Moniuškos g. 10 (18 nuotr.).

Atskirais atvejais apkala elementari, lentos tiesiog vertikaliai prikaltos, bet jų galai (ten, kur įprasta matyti karnizus) apipjaustyti: Stanislovo Moniuškos g. 30, Žalioji g. 13 (šis namas vėlyvas, pastatytas jau pokariu, kaip teigia šeimininkas, „standartinis to meto namas“) – 19 ir 20 nuotr. O čia ir paornamentuota: Pušų g. 43 (21 nuotr.); koridoriaus tarp butų langas trapecijos formos, vizualiai asonuojantis su kitomis šio statinio formomis, jų moderno stiliumi. Autoriaus, Žvėryne bene populiariausio to meto architekto, Antono Filipovič-Duboviko ieškojimai.

Vilnius, Žvėrynas. Pušų g. 23. Stogo skydo apkala. Fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

Vilnius, Žvėrynas. Pušų g. 23. Stogo skydo apkala. Fragmentas | A. Stabrausko nuotr.

 

 

Skydai su švieslangiais ir apkalos dėlionėmis. Dėlionėse vėl eglutės motyvas. Derinta su rombo (Stirnų g. 19, Žalioji g. 10 – 22 ir 23 nuotr.) ir apskritimo (Sėlių g. 48, Vytauto g. 37 – 24 ir 25 nuotr.) formos langeliais. Retsykiais eglutės trikampio viršūnė nukreipta aukštyn, paraleliai stogo šlaitams: Elnių 17 (26 nuotr.), Paribio 2 (27 nuotr.). Dionizo Poškos g. 36 namo skyde – zigzaginis eglutės variantas (28 nuotr.).

Aleksandro Stabrausko nuotraukos:

Kategorijos: Architektūra, Etninės kultūros paveldas, Kultūra, Kultūros paveldas, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: