Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia į parodą „Istorija ir dailininkas: Bronius Leonavičius“ (0)

Vilniaus legendos. Iš laiško Hanzos miestams, 2005 m. B. Leonavičius | LNM nuotr.

Vilniaus legendos. Iš laiško Hanzos miestams, 2005 m. B. Leonavičius | LNM nuotr.

Lietuvos nacionalinis muziejus (LNM) kviečia aplankyti iki rugsėjo 17 d. veiksiančią įdomią grafiko B Leonavičiaus kūrybos parodą.

„Turiu keturis kūrybinius atramos taškus – tai gamta, mitologija, istorija ir kaligrafija“, – sako menininkas B. Leonavičius, LNM pristatęs savo kūrybos parodą.

Parodoje „Istorija ir dailininkas: Bronius Leonavičius“ galima pamatyti vieną naujausių grafiko kūrinių – triptikas „Žalgirio mūšis“, kurį sukurti menininkui prireikė dvejų metų: „Skaičiau nemažai istorinių knygų, įvairiausių šaltinių, norėdamas atspindėti Žalgirio mūšį kaip įmanoma tiksliau. Kūrinyje vaizduojama pati Žalgirio mūšio pradžia. Žvelgiu į istorinį įvykį tarsi iš paukščio skrydžio: stengiuosi parodyti, kokioje aplinkoje vyko kautynės, koks buvo kariuomenių išsidėstymas.“

Menininko teigimu, darbe labai daug simbolikos, istorinių detalių, itin kruopščiai ir smulkmeniškai stengtasi pavaizduoti visų mūšyje dalyvavusių pulkų vėliavas. Nupiešti jas, kaip ir kai kurias miniatiūrines karių figūras, menininkui teko žiūrint pro lupą.

Lankytojai turės progą išvysti ir apdovanojimų ir premijų susižėrusį B. Leonavičiaus originalų iliustracijų ciklą „Vilniaus legendos“.

„Kurti darbų ciklą – tai savotiškas maratonas ir tam reikia laiko. Jeigu negali išsėdėti, tai nieko ir nebus. Esi tiesiog prikaltas prie stalo, molberto ir kėdės. Kadangi gyvendamas mieste turėjau nuolatinį darbą, kurdavau naktimis. Būdavo, kad kūrybinis procesas užtrukdavo iki paryčių. Bet, tiesą sakant, labiausiai man patinka kurti kaime, ten tvyro ramybė ir supa gamta“, – pasakoja B. Leonavičius.

Parodoje grafikas pristato ir savo darbo įrankius, taip pat rodomos nuotraukos, kuriose įamžinti svarbiausi menininko aplinkos žmonės – tėvai, dėstytojai, draugai.

Profesorius Antanas Andrijauskas, apibūdindamas B. Leonavičiaus darbus, pabrėžia, kad daugelis brandžiausių dailininko kūrinių yra tiesioginio įsigilinimo į kasdieniško ir nuolatos besikeičiančio gamtos grožio pasaulį išdava: „B. Leonavičiaus kūryboje savitai susipynė meilė Lietuvos kultūros istorijai, išskirtinis dėmesys minkštoms vandens linijoms ir polinkis į konstruktyvias kompozicijas, ritminių struktūrų išryškinimą.“

B. Leonavičius gimė 1933 m. gruodžio 17 d. Vištytyje, Vilkaviškio apskrityje. Grafiko teigimu, aplinka, kurioje jis augo, formavo jį kaip asmenybę, o aiškindamas savo menišką prigimtį B. Leonavičius kalba apie tėvo šeimos kraujo liniją, mat net šeši dėdės buvo amatininkai.

1959 m. B. Leonavičius baigė Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės mokyklą. Nuo 1964 m. priklauso Lietuvos dailininkų sąjungai, 1988–1990 m. buvo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Sąjūdžio Seimo narys. Priklausė Lietuvos heraldikos, Pašto ženklų leidybos ekspertų, Lietuvos banko Pinigų projektavimo ir gamybos komisijoms. Grafikas yra pelnęs keliasdešimt apdovanojimų, šeši iš jų – valstybiniai.

Kategorijos: Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: