Į gamtą paleisti 72 balinių vėžlių jaunikliai (0)

am.lt, A. Stanislovaičio nuotr.

am.lt, A. Stanislovaičio nuotr.

Metelių regioniniame parke paleisti 72 balinių vėžlių jaunikliai. Balinis vėžlys – viena sparčiausiai nykstančių rūšių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Jis įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Mūsų šalyje balinių vėžlių jauniklius reikia gelbėti kasmet, nes patelės kiaušinius deda dėtyse, kurios dažnai yra netoli kelių, arimų ar kitų žmogaus veiklos vietų. Kita grėsmė – lapės ir kiti plėšrūnai. Jiems lengvu grobiu tampa grunte nepakankamai giliai palikti vėžlių kiaušiniai.

Be to, labai sumažėjo nedidelių saulėtų vandens telkinių šiems ropliams gyventi ir kiaušiniams dėti tinkamų pietinių šlaitų. Nerasdamos tinkamų vietų kiaušinių dėjimui, vėžlės dažnai juos sudeda ant žvyrkelių, ariamuose laukuose. Tokius kiaušinius saugomų teritorijų darbuotojai surenka ir atveža į Lietuvos zoologijos sodą inkubuoti.

Pasak Metelių regioninio parko direkcijos specialistų, dauguma vėžliukų praėjusį rudenį buvo perkelti žiemoti į Lietuvos zoologijos sodą. Paaugę ir sustiprėję vasarą jie vėl grįžta į Dzūkijos įšilusias balas.

Balinys vėžlys minta vandens ir sausumos gyvūnais, daugiausia nariuotakojais. Jis laikomas tik pusiau vandens gyvūnu, nes gali nuo vandens telkinių nutolti net iki kelių kilometrų.

Kaimyninės šalys Lenkija ir Baltarusija taip pat turi šių vėžlių, bet jų porūšiai geriau prisitaikę išgyventi atšiauriomis klimato sąlygomis.

Balinis vėžlys – mūsų krašto gamtos vertybė, kurią reikia saugoti. Todėl gamtosaugininkai ir padeda vėžliukams peržiemoti, o vasarą juos grąžina į pamėgtas buveines. Dabar Dzūkijoje priskaičiuojama apie 500–600 balinių vėžlių.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: