Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaroma paroda „Istorija ir dailininkas: Bronius Leonavičius“ (0)

B.Leonaviciaus paroda.vilniaus_legendos_rengeju nuotr

Broniaus Leonavičiaus kūryba | rengėjų nuotr.

Nuo birželio 29 d. iki rugsėjo 17 d. Lietuvos nacionaliniame muziejuje atidaroma Broniaus Leonavičiaus kūrinių paroda.

„Turiu keturis kūrybinius atramos taškus – tai gamta, mitologija, istorija ir kaligrafija“, – sako menininkas B. Leonavičius, Lietuvos nacionaliniame muziejuje pristatantis savo kūrybos parodą.

Parodoje „Istorija ir dailininkas: Bronius Leonavičius“ eksponuojamas vienas naujausių grafiko kūrinių – triptikas „Žalgirio mūšis“, kurį sukurti menininkui prireikė dvejų metų: „Skaičiau nemažai istorinių knygų, įvairiausių šaltinių, norėdamas atspindėti Žalgirio mūšį kaip įmanoma tiksliau. Kūrinyje vaizduojama pati Žalgirio mūšio pradžia. Žvelgiu į istorinį įvykį tarsi iš paukščio skrydžio: stengiuosi parodyti, kokioje aplinkoje vyko kautynės, koks buvo kariuomenių išsidėstymas.“

Menininko teigimu, darbe labai daug simbolikos, istorinių detalių, itin kruopščiai ir smulkmeniškai stengtasi pavaizduoti visų mūšyje dalyvavusių pulkų vėliavas. Nupiešti jas, kaip ir kai kurias miniatiūrines karių figūras, menininkui teko žiūrint pro lupą.

Lankytojai turės progą išvysti apdovanojimų ir premijų susižėrusį originalų iliustracijų ciklą „Vilniaus legendos“.

„Kurti darbų ciklą – tai savotiškas maratonas ir tam reikia laiko. Jeigu negali išsėdėti, tai nieko ir nebus. Esi tiesiog prikaltas prie stalo, molberto ir kėdės. Kadangi gyvendamas mieste turėjau nuolatinį darbą, kurdavau naktimis. Būdavo, kad kūrybinis procesas užtrukdavo iki paryčių. Bet, tiesą sakant, labiausiai man patinka kurti kaime, ten tvyro ramybė ir supa gamta“, – pasakoja B. Leonavičius.

Parodoje grafikas pristato ir savo darbo įrankius, taip pat eksponuojamos nuotraukos, kuriose užfiksuoti svarbiausi menininko aplinkos žmonės – tėvai, dėstytojai, draugai.

Profesorius Antanas Andrijauskas, apibūdindamas B. Leonavičiaus darbus, pabrėžia, kad daugelis brandžiausių dailininko kūrinių yra tiesioginio įsigilinimo į kasdieniško ir nuolatos besikeičiančio gamtos grožio pasaulį rezultatas: „B. Leonavičiaus kūryboje savitai susipynė meilė Lietuvos kultūros istorijai, išskirtinis dėmesys minkštoms vandens linijoms ir polinkis į konstruktyvias kompozicijas, ritminių struktūrų išryškinimą.“

B. Leonavičius gimė 1933 m. gruodžio 17 d. Vištytyje, Vilkaviškio apskrityje. Grafiko teigimu, aplinka, kurioje jis augo, formavo jį kaip asmenybę, o aiškindamas savo menišką prigimtį B. Leonavičius kalba apie tėvo šeimos kraujo liniją, mat net šeši dėdės buvo amatininkai.

1959 m. B. Leonavičius baigė Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės mokyklą. Nuo 1964 m. priklauso Lietuvos dailininkų sąjungai, 1988–1990 m. buvo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir Sąjūdžio Seimo narys. Priklausė Lietuvos heraldikos, Pašto ženklų leidybos ekspertų, Lietuvos banko Pinigų projektavimo ir gamybos komisijoms. Grafikas yra pelnęs keliasdešimt apdovanojimų, šeši iš jų – valstybiniai.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: