Siūloma griežčiau kontroliuoti kino teatruose rodomų filmų turinį (0)

Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai kreipėsi Ministrą pirmininką Saulių Skvernelį ir kultūros ministrę Lianą Ruokytę Jonson (Jonsson), atkreipdami dėmesį į informacinio karo požymius Lietuvoje transliuojamoje kino produkcijoje.

Seimo nariai primygtinai ragina peržiūrėti Lietuvos kino centro prie Kultūros ministerijos funkcijas ir įvertinti, ar nebūtų efektyviau labiau centralizuoti neskelbtinos informacijos kontrolę, kino filmų priežiūrą priskiriant Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK).

„Akivaizdu, kad Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos nėra pajėgus ar neturi valios užkirsti kelio per kino filmus skleidžiamai Rusijos priešiškai propagandai. LRTK priskyrus tokią kontrolės funkciją, komisija už kino filmų, kuriuose būtų aiškiai įžvelgiama priešiška propaganda ir dezinformacija, rodymą kino teatrams galėtų taikyti poveikio priemones, pavyzdžiui, įspėjimą, įpareigojimą nutraukti tokio filmo rodymą ar piniginę baudą“, sako vienas iš pasiūlymo iniciatorių Laurynas Kasčiūnas.

Poreikis tokiam kreipimuisi atsirado po to, kai Lietuvos kino filmuose pradėti rodyti filmai, pristatomi meniniais, iškreipiantis istorinius faktus ir dezinformuojantys visuomenę. Negana to, filmus platinančios bendrovės siūlė nuolaidas bilietams į tokių filmų peržiūrą.

Šių metų pradžioje Lietuvos mokyklos buvo gavusios kino platinimo kompanijos „Garsų pasaulio įrašai“, kuri šalies kino teatruose platino rodytą rusišką filmą „Vikingas“, pasiūlymų dėl nuolaidų bilietams į šį istorinį epą, kuris esą atspindi X amžiaus istorinius įvykius. Tačiau šiame filme apie didįjį Kijevo kunigaikštį Volodymyrą ir jo kovą už Kijevo Rusios sostą buvo iškreiptai pateikiami istoriniai faktai. Rusija savinasi Kijevo Rusios valstybę, kuri yra ne tik Rusijos, bet ir Ukrainos bei Baltarusijos lopšys. Taip mėginama įrodinėti tiek Rusijos žmonėms, tiek Vakarų visuomenei, kad Ukraina kaip valstybė neturi jokių istorinių šaknų, kad tokios valstybės niekada nebuvo ir ji neturi istorinio pagrindo. Akivaizdu, jog filmas „Vikingas“ yra viena iš informacinio karo formų.

Šiuo metu Lietuvos kino teatruose debiutuoja tos pačios kompanijos platinama rusų istorinė-karinė drama „Šaltasis tango“, kurioje šmeižiama po 1940-ųjų okupacijos alinama Lietuva, o sovietų atsiradimas tuometinėje Lietuvoje vadinamas ne okupacija, o „Pribaltikos išlaisvinimu“.

Taip pat manipuliuojama skaičiais. Filme pasakojama, kad Antrojo pasaulinio karo metais vejant vokiečius iš Lietuvos žuvo 120 tūkst. sovietų karių, tačiau visiškai nekalbama apie dešimtis tūkstančių žuvusių Lietuvos partizanų, apie šimtus tūkstančių ištremtųjų, iš kurių dalis žuvo.

Kritikai pastebi, kad žiūrint filmą susidaro įspūdis, kad taip Rusija bando teisinsianti vykdytus masinius Lietuvos žmonių trėmimus. Esą subtiliai bandoma pasakoti, kad lietuviai į Sibirą buvo vežami ne už tai, kad buvo išsilavinę, turtingesni, puoselėjo patriotizmą ar be kaltės, o neva dėl žydų žudymo.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: