TV laida „Skrajojantys ežerai. Baltų mitai ir simboliai“ toliau kviečia gilintis į tautinės kultūros versmes (video) (1)

Dalia Bernotaite-Beliauskiene | Laidos stop kadras

Dalia Bernotaite-Beliauskiene | Laidos stop kadras

Kaip jau įprasta, šį sekmadienį 9 val. Balticum TV eteryje buvo rodoma laida „Skrajojantys ežerai. Baltų mitai ir simboliai“. Ji supažindino ne tik su unikalia paroda Radvilų rūmuose, bet ir su Lietuvos dailės muziejaus Liaudies meno skyriaus saugykla bei jos vedėja Dalia Bernotaite-Beliauskiene, lietuvių materialinės ir dvasinės kultūros tyrinėtoja bei puoselėtoja. 

Laidoje sužinome, kokie yra tradiciniai lietuvių drabužiai, kokie regioniniai savitumai atsiskleidžia jų spalvose, deriniuose, puošyboje ir – apie svastikos simbolį. Laida per Balticum TV bus kartojama 26 d. (pirmadienį) 13.35 val. ir 28 d. (trečiadienį) 10.30 val.

Po savaitės, liepos 2-ąją, profesorius, gamtos mokslų daktaras Libertas Klimka papasakos apie populiariausių mūsų šalyje medžių mitinius įvaizdžius: kokia ąžuolo reikšmė pagoniškuose kultuose, ką simbolizuoja liepa ir  ką liaudyje vadino „vynas žaliasai“, kodėl uosio aklumas siejamas su teisybe ir kokią vietą senovės lietuvių tikėjime užėmė šermukšnis bei vilko simbolį. Laidos kartojimai 3 d. (pirmadienį) 14.00 val. ir 5 d. (trečiadienį) 10.30 val.

Laidose išvysite sakmes „Audėja Upė“ ir „Uosis“, kurias smėlyje nupiešė dailininkė Monika Furmanavičiūtė, o skambant kompozitoriaus Kristijono Lučinsko muzikai perskaitė aktorius Sigutis Jačėnas.

Projektas „Skrajojantys ežerai. Baltų mitai ir simboliai“ skiriamos Algirdo Juliaus Greimo metams. Pastarųjų dviejų temas padiktavo šios mokslininko įžvalgos: „Susirūpinimas atstatyti nuoseklų, prasmingą dievų pasaulį ne tik netrukdė, o tiesiog skatino mus domėtis kasdieniniu žmonių gyvenimu, persunktu giliu religiniu jausmu, kuriame darbas ir šventės, papročiai, apeigos ir tikėjimai, tampriai tarpusavyje surišti, leido žmogui gyventi dermėje su jį supančia gamta, su dvasiniu ir dievišku pasauliu, įprasmindami jo veiklą, jo gestus ir žodžius, paversdami juos ženklais, atspindinčiais vientisą tautinę kultūrą. Juk tautos kultūra yra jos vaizduotė, jos sąmonė, jos atmintis.“

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, videomontažo inžinierius Algis Galatiltis, operatorė Natalija Kolesnik. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas, rengia VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai dienraštis „Vakarų ekspresas“, interneto portalas Alkas.lt.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. padėka:

    Tai nuostabi laida, kuri duoda atgaivos sielai. Ačiū laidos rengėjams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: