P.R. Liubertaitė-Žižiūnienė. Atviras laiškas Seimo pirmininkui dėl pavardžių rašybos (29)

Viktoras Pranckietis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Viktoras Pranckietis | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Nuo 1998 metų aktyviai dalyvavau diskusijose dėl pavardžių rašybos tiek dokumentuose, tiek viešojoje erdvėje: žiniasklaidoje, leidiniuose. Buvome sukūrę Valstybinę kalbos grupę prie Lietuvos vartotojų asociacijos, kuriai daugybę metų vadovavau. Valstybinės kalbos grupės veikloje aktyviai dalyvavo garbūs kalbininkai Arnoldas Piročkinas, Vitas Labutis, šviesaus atminimo Vincas Urbutis; filosofai Krescencijus Stoškus, šviesaus atminimo Romualdas Ozolas ir Ipolitas Ledas ir kt. 

Seku visus su šia dirbtinai sureikšminta problema susijusius įvykius, pati rašau straipsnius ta tema ir labai stebiuosi, kad technokratas Ministras Pirmininkas ėmėsi tvarkyti kalbos dalykus, apie kuriuos nieko neišmano, tik skuba tą problemą išspręsti pervažiuodamas tarsi buldozeriu per visų mokslininkų lituanistų tyrinėjimus, nuomonę, jų darbus tarsi norėdamas prieš visus pasirodyti viršesnis, nes jis juk Premjeras. Taip negalima. Ne Vyriausybės reikalas spręsti pavardžių rašybos klausimus ir nėra jokio reikalo kurti pavardžių įstatymus. Tai yra gėdingas dalykas prieš visą pasaulį, nes nė vienoje pasaulio šalyje tokio įstatymo nėra. Toks įstatymas tik skaldys visuomenę, kurstys aistras ir gali pasitarnauti Lietuvai priešiškoms jėgoms kurti autonomiją Rytų Lietuvoje, kad Rusija turėtų galimybę šitokiu būdu turėtų anklavą į Europą, nes visokiais būdais seniai to siekia. Argi politikai tokie trumparegiai, kad to iki šiol neįžvelgė, kai artėja Rusijos karinės pratybos, o prieš jas žaidžiama pavojinga besidarančia pavardžių korta? Pagaliau ar politikai neturi ko veikti, kad užsiima tokiais menkais dalykais, kai yra daugybė šalyje svarbių spręstinų problemų?! 

Lietuvos kalbininkai daugybę kartų yra pasakę savo nuomonę tuo klausimu, todėl siūlau atiduoti tų klausimų sprendimą į jų rankas ir nekurstyti aistrų. Jokių balsavimų ar įstatymų priėmimų neturi būti, kad nejuokintume pasaulio ir neskaldytume visuomenės. Jeigu politikai dar užsiims ir raidyno pertvarkymu, tai koks darbas beliks mokslininkams. Nutraukite visus tuos nereikalingus debatus, kuriuos sukelia siautėjantys „ekspertai“, kad nurimtų nereikalingos aistros, ir palikite visa tai spręsti mokslininkams. 

Ne kartą teko klausytis parlamentaro Gintaro Songailos į Lietuvą pakviestų latvių mokslininkų, kurie skaitė pranešimus pavardžių rašymo tema Latvijoje ir niekas nei ES institucijose, nei Europos žmogaus teisių teisme Latvijai dėl to jokių pretenzijų neturi. Kodėl nepalaikoma Latvijos pozicija? Toks Latvijos palaikymas būtų svarbus ir reikšmingas ne tik kalbiniu, bet ir politiniu požiūriu Baltijos regione. Tai dviejų dar likusių baltų šalių vienybės ir išlikimo klausimas. 

Šiandien ta tema pasisakė du mokslininkai – Artūnas Judžentis ir Kazimieras Garšva.

Pagarbiai,

Pranciška Regina Liubertaitė-Žižiūnienė

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Laiškai Alkui, Lietuvos kelias, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

29 komentarai

 1. Vilniukas:

  Tai kad jie ten ne tik kalbos dalykų neišmano! Jie ten išvis kaip kokie “apsinarkošinę” narkomanai nesiorientuoja situacijoje! Vargas tau, Jeruzale, ir tavo vaikams…

 2. manau:

  Seimo pirmininkui tinka toks lietuviškas kalambūras – “Dievo durnelis”, o tai reiškia, geras žmogus, nesikandžioja, bet nieko ir nesprendžia, tik linkčioja į visas puses ir neišdrįsta niekam pasipriešinti ir pasakyti – ne, to nebus. Savo nuomonės nėra.

 3. tiek:

  Pranckieti,prisimink esąs Seimo pirmininku.Lietuvos,o ne ….Todėl REIKALAUJU principingai ginti lietuvių kalbos ,jos abėcėlės neliečiamybę.Taip,kaip ją gina visos civilizuotos valstybės: senoji Anglija,Prancūzija ir pan.

 4. Šiaip:

  Pranciška, vis praleidžiate progą patylėti. Juk reto durnumo tekstas. Kam taip išsiduodate?!

 5. Žemyna:

  Atrodo, niekam nerūpi, kad toks QWXinis pavardžių parašymas bus viso labo CHALTŪRA, nors suinteresuotosios damos labai tikisi savo naujai įsitaisytos pavardės originalo… Žmonės apgaudinėjami dienos akyje, nors pavardės originalą garantuoja tik latviškasis paso variantas, už kurį parašus rinko ir „Talka”…
  Gal pamąstykime, ar ne laikas kreiptis į tarptautines organizacijas, ŽT teismą dėl to, kad politikai visiškai ignoruoja referendumo statusą turinčius RINKĖJŲ parašų lapus – 70.000 parašų?
  70 seimūnų ramiais veidais ir kažkokio gyvio akimis SULAUŽĖ” PRIESAIKĄ ir stojo prieš 70.000 parašų. Ir jiems tai be menkiausios bausmės sueis? Jie net nelaiko reikalingu pasakyti tiesą – kodėl piestu stoja PRIEŠ PAVARDĖS ORIGINALĄ, tik per interviu vapa kažkokius „argumentus”, aiškiai išduodančius, kad jie NEIŠMANO taip giliai, kaip dera išmanyti šiuos reikalus, neturi net būtiniausių žinių minimumo. Ir štai tokių avantiūristų rankose atsidūrė mūsų valstybė, valstybinės kalbos ateitis?

  • O ar ne CHALTŪRA europinės vėžės tiesimas nuo Kauno iki Lenkijos sienos, kai ta kryptimi nebuvo ir negali būti nei pakankamo krovinių, nei keleivių srautų dydžio. Beje, tai padaryta sukišant 365 mln. eurų, kai už tuos pinigus prisidedant dar po tokią sumą Latvijai ir Estijai buvo galima 240 km/val greičio geležinkelio linija sujungti savo sostines Vilnių-Rygą-Taliną ir kukuoti kokį 10-metį ją pelningai eksploatuojant. Lenkija iš pavydo tik seilę varvintų… Tos vėžės tiesimas akivaizdžiausia CHALTŪRA, tačiau padaryta ir dabar pašvilpk jiems į uodegą… Pinigai įsisavinti, o naudos iš to Lietuvai jokios. Tyla… Tas pats yra ir su Lietuvos pranciškonų Vytenio laikais statyta bažnyčia ir vienuolynu, Skvernelis juos atidavė Lenkijos pranciškonų ordinui, o Seimo parlamentinė kontrolė nė balselio neparodė. Parašinėjimai apie tai Alke ar kitame portale jokios “pagados” valdžioje nedaro…

  • Eirimas:

   Beje, o ar žinote, kur dar be Latvijos, yra „latviškas“ asmenvardžių rašymo pasuose variantas? Kiek žinau, yra tik Latvijoje.
   O ar pasidomėjote, koks yra estiškas? Ir kuo estiškas blogesnis už latvišką?
   Kiek žinau, estams dėl raidžių problemų nekyla.

   • Žemyna:

    Paso turėtojams bei dirbantiems su pasais ir kt. asm. dokumentais geriau yra dvikalbis. Ir PIGIAU. Valstybei irgi geriau. Komentaruose „Alke” ir kitur buvo daug ir labai smulkiai išdėstyta, kuo tai blogai. Pasiieškok, tamsta, ir rasi.
    O tamstą labai žavi angliškas betautis pasas? Jei tai nekainuotų tokių pinigų, būtų labai sveika duoti patiems savo pinigine patirti, koks skirtumas.

 6. Alantas:

  Būtent taip ir yra jau latvius ir estus išdavėme suteikdami, be jokių apribojimų okupantų kolonistams pilietybę, dabar rengiama dar viena išdavystė

  • Žemyna:

   Juokingiausia, kad „mūsų” atstovai Seime nepasimokė iš to, dabar brutaliai iš MŪSŲ valstybės pasų valstybinę kalbą lauk stumdami… Tada AMB tikėjosi gudriau už LV ir EE pasielgęs, kad jam bus lengviau su Kremliumi tartis. Na, ir kaip? Labai lengva? Draugai „navsegda”? Tačiau bukagalviai niekada nepasimoko. Dabar ginasi, jog tuo „nusipirks” STRATEGINĮ partnerį 🙁 … Apgailėtini menkystos.

 7. Alantas:

  Be abejo, gali būti užduotas ir klasikinis klausimas – kam tai naudinga, draugas Kirkilai, Kubiliau ir t.t.?

 8. Algimantas:

  Kol Lietuva dešimtimis tūkstančių neišeis į gatves protestuoti-nieko gero nesulauksime.Aiškiai matyti,jog nemažas kiekis valdžiažmogių antraeilėse pareigose jau dirba Varšuvoje.

 9. Pikc:

  Primenu, kad Viktoras Pranckietis (kartu su Aušra Maldeikiene) prieš rinkimus pasirašė „TALKA už Lietuvos valstybinę kalbą“ – taigi, ir latviškąjį, variantą – remiantį laišką (žr. “Pusantro šimto žymių visuomenės veikėjų reiškia paramą talkai už valstybinės kalbos apsaugą”). Kaip greitai ir lengvai valdžia padeda keisti pažiūras. 🙂
  Na, Maldeikienė liberalė – jai “skūrą vartyti” pagal pažiūras priklauso – bet Pranckietis lyg ir “idėjinį” vaizdavo? Verčia susimąstyti, kiek prasmingas yra balsavimas už pareiškimus rinkiminėse programose…

  • Kemblys:

   Taip taip taip… išverstaskūrių visur yra, pvz., Tautininkų sąjungos vicepirmininkas IDEPLOGIJAI ėjo pas tvarkiečius, kad tie patapšnotų savo rinkimų sąraše…

    • Kemblys:

     Rašai trečiuoju asmeniu – ,,jis” 🙂 🙂 🙂

    • Tvankstas:

     Stebina M. Kundroto trumparegiškumas jungiantis su tvarkiečiais. Esu priblokštas. Vardan ko ? Bet kokia kaina įkristi į valdžios lovį ?
     Peržvelgus tiek Europos šalių naujųjų judėjimų ryšius su Rusija, tiek tvarkiečių jungtis su Rusija, susidaro vaizdas, kad valdantiesiems prieštaraujantys siekia bet kokia kaina kuo greičiau ateiti į valdžią nors ir su Rusijos pagalba pinigais.
     Kodėl nedaromas lėtas įdirbis siekiant išvengti apkaltinimo atsidavus Rusijos glėbiui ?
     Kita vertus, tiek tautininkai Lietuvoje, tiek ir Europos prieštaraujantieji, neturi nieko – visiškai nieko – pasiūlyti ekonomikos pertvarkoje, pakelti smulkų ir vidutinį verslą, stiprinti vidurinę klasę kaip savo atramą ateities rinkimuose – be strategijos ir taktikos politiniame gyvenime, vien įtaiga siekiama vaizduoti savo programas geriausiomis, jei jose iškeliamas rūpinimasis savo šalies gerove, bet be šūkių nieko daugiau nėra, tai tas pat tautinis socializmas nuo 1918 m. Lenkijoje ar nuo 1922 m. Italijoje.
     Sustabdžius imigraciją iš Azijos ir Afrikos, atkristų didelės biudžetų išlaidos pašalpoms, sustotų augantis nusikalstamumas vidutiniškai 10 nuošimčių kasmet, bet net neliečiamas vėjo malūnų energetikos absurdas, vykstantis pagal garsųjį šūkį ‘ekonomika turi būti ekonomiška’ (L.I.Brežnevas) kaip niekada neatsipirksiantis, o tik suėsiantis mokesčius iš vidurinės klasės, nes oligarchai kiekvienoje šalyje beveik nieko nemoka į biudžetą, už tai užsiima vėjų energetika, kai Vokietija dotuoja virš 20 mlrd. eurų ir vis daugiau kasmet, neliečiama klimato kaitos kvailystės, ir t.t.
     Vien tik pertvarkius biudžeto surinkimą, kai oligarchai mokės mokesčius pagal įstatymus ( Bradauskui – sūnui tai kainavo nušalinimą nuo Mokesčių inspekcijos vadovo pareigų), bus atsisakoma protu nepaaiškinamų išlaidų ‘progresui’ ar ‘progresinių mokesčių’.
     Intelektualų pokalbiai apie ‘gerų žmonių’ valdymo perspektyvas be ekonomikos pertvarkos, išmanymo kaip tai atlikti ir ko siekiama tai darant, atves prie to paties perskirstymo arba tautinio socializmo, kuris šiandien irgi yra, tik tampomas virvutėmis iš Briuselio viršvyriausybinių jėgų.
     Teko perskaityti keletą M. Kundroto straipsnių, lyg ir gerai mąsto, tik su darbais ne kaip atrodo, dėmė nuo 2016 m. sąjungos su tvarkiečiais ilgam liks įtarimu, kaip pasiduodančiam politinių vėjų gairei, siekiančiam eiti pavėjui nors ir su …
     Lietuvos politikoje nepaprastai trūksta žmonių, tuo labiau partijų ar judėjimų, kurių žodžiai, skirti rinkėjams, nebūtų išsižadami vardan lovio.

 10. Pranskietis - visiškas liberalas:

  Liūdna, bet Seimo pirmininkas pasirodė kaip visiškas liberalas – pasirašė po Kirkilo, Lenkų akcijos ir kitų projektų ir nepalaiko Latvijos ir 100 000 gyventojų, kurie siūlo rašyti kitame puslapyje svetimas raides.
  Seimo pirmininkas turėtų įsiklausyti į pagrindinės tautos reikalavimus, o ne pataikauti valstybę šmeižiantiems tomaševskininkams ir nesijausti mužiku prieš lenkų ponus.
  Tikėjomės didesnio tautiškumo ir Pranskiečio, nes valstiečiai žadėjo, kad pirmame pusslapyje nelesi rašyti svetimomis raidėmis pavardžių. Tai Seimo pirmininkas išduoda rinkiminę programą, negražu, oi negražu…

  • na gerai, – o tuomet Karbauskis “kam”,
   ir “kam” tada visa ilinė makulatūrinė LVŽS,
   “kam” toks Ropė Briusely, supantis Uspas…

   OGI – p i n i g a m
   (deja vien)

   Valstybė tai ne Litas
   (lietuvių tautos valstybės piniginis-pasaulietinis
   atsiskaitymo vienetas; po Lietuvos Konstitucijos
   sulaužymo, – savas Priesaikas nuo LRKT nutarimo
   2014-01-24, sulaužius ir Grybauskaitei, ir VR-minuii
   Skverneliui, ir visiems “prisiekusiesiems”) …išmestas ir iš Prezidentūros, iš Seimo, iš…
   tad palyginus su ta niekšybe, – Pranckietis skant “šventas agronomas” LTSR AT kolaboracinio
   okupacinio genocido rūmo-pastogės prižiūrėtojas, neteisėto euro primetimo perėmėjas.
   Niekšavietė iki 1990-03-11 ir teliko… nuo kovo 12-osios, taip ir neturim jėgų, niekam (?), net Seimo rūmui
   SAVO SEIMO (ne kolaborantų-okupantų prieglaudai, kaip ir CK bunkeriui – laikinai glaudžiančiam 28-us
   metus!!! laisvos Lietuvos vyriausybę…)

 11. kas:

  tas dr. Ramanauskas? Kažkoks apsišaukėlis? Kokią dezinformaciją jis skleidžia per portalą ekspertai.eu ir puldinėja tuos, kurie dėl lietuviškais rašmenimis įrašų pasuose Valstybinėje lietuvių kalbos grupėje dirbdami daugiau kaip 20 metų yra puldinėjami ir šmeižiami ?

 12. Algimantas:

  2K, GL ir Seimo pirmininkas dėl rašybos nutilo. Gal kaimynė gerų santykių vardan sėdmenis užraukė, gal rašybos pakeitimų iniciatoriai muilintis liovėsi, tačiau iki rudens turėsime ramybę. O budėti vis tiek reikia, nes neišmanėlių keliai nežinomi, sunkiai nuspėjami.

 13. Romualdas:

  Palyginti neseniai, pradėjęs savo kadenciją, Seimo pirmininkas, paklaustas dėl minėtos rašybos, išmintingai pasakė, kad tuo klausimu skubėti nėra ko, yra svarbesnių spręstinų su Lenkija reikalų. Dabar, atrodo, jo pozicija pasikeitė. Nemanau, kad tai jis padarė giliai apmąstęs problemą, ko gero tai kai kurių Lenkijos atstovų, lenkų lobistų Lietuvoje ir kažkokios konkrečios naudos sau iš to siekiančių Lietuvos elito atstovų poveikis. Pastarųjų veikla nestebina, ne paslaptis, kad yra, Seimo narių taip pat, žmonių, kurie linkę sudaryti susitarimus su bet kuo-Baltarusija, Rusija, gal net Šiaurės Korėja, kad tik jiems (pvz. jų verslui) tai būtų naudinga. Stebina kai kurių Lenkijos politikų tikras ar (greičiau) apsimestinis susirūpinimas tuo klausimu, ir kuo labiau jie tą susirūpinimą reiškia, tuo įtariau tai atrodo. Seimo pirmininkui vertėtų į tai atkreipti dėmesį: ko iš tikrųjų siekia minėti (beje, jų tikriausiai nėra tiek daug, nors jie ryškiai pastebimi) Lenkijos veikėjai ir jų lobistai Lietuvoje? Ir grįžti prie išmintingiausio sprendimo-palikti jį ateičiai. Lenkijos valdžia nėra amžina, beje, Lietuvos taip pat.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: